Snak

Mere indhold efter annoncen

Arsenal-boss afviser snak om gummiben

søn 28. maj 2023

Arsenal smed sit forspring og blev overhalet af Manchester City til sidst, men klubbens sportsdirektør vil ikke kalde det gummiben.



Læs hele nyheden her
Ingen forventede at vi skulle kæmpe med om titlen? Hvad f har vi da brugt så mange penge på under dig, Mikel? Klart manglede vi format til slutspurten.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Kan godt være man ikke forventer fra start at kæmpe med om titlen. Men den position som Arsenal var i, forventede man vel de ville vinde mesterskabet? At smide point i den afgørende fase og situation man var i - til Brighton, West Ham, Forrest og Southampton minder en del om gummiben.
Above all: FC København Second in command: Real Madrid Luis Figo, Raul & Maldini - Stjerner på og udenfor banen. Fænomenet Ronaldo ændrede standarden for angribere. Eden Hazard - Det nye stjerneskud!
Ikke enig. Arsenal begyndte at underpræstere da man mistede vigtige profiler som Saliba i længere perioder. Et hold som City ville kunne have sat en tilsvarende god forsvarsspiller ind, men Arsenal har ikke samme bredde. Derfor mistede man momentum. Det er helt fair.
Ja.. frustrerende og smertefuldt men helt fair. Efter realiteterne er kommet på afstand er jeg trods alt stadig stolt af vores sæson og håber på stærke tilføjelser til sommer
Træthed eftersom de samme spiller har spillet alle de vigtigt kampe, kig på en Saka han har spillet alle kampe, city og pep formår og skifte ud mellem de forskillige kampe.Arsenal har også kunne gøre det samme, men taktisk fejl af træneren syntes jeg ikke og gøre det
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det har ikke så meget med træthed at gøre. Når man ikke har haft Champions League på menuen, burde der have været rig mulighed for at gøre brug af reservespillerne og spare på starterne.

Jeg tror, vi i sidste ende fik set det mere reelle niveau fra Arsenals side. Det er ikke for at træde nogen over tæerne, men jeg er ret sikker på, at den første halvdel af sæsonen fra Arsenals side mere var noget døgnflueagtigt end holdets reelle niveau. Man kunne måske sige, de overpræsterede? Men hvad ved jeg..
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Det har ikke så meget med træthed at gøre. Når man ikke har haft Champions League på menuen, burde der have været rig mulighed for at gøre brug af reservespillerne og spare på starterne.

Jeg tror, vi i sidste ende fik set det mere reelle niveau fra Arsenals side. Det er ikke for at træde nogen over tæerne, men jeg er ret sikker på, at den første halvdel af sæsonen fra Arsenals side mere var noget døgnflueagtigt end holdets reelle niveau. Man kunne måske sige, de overpræsterede? Men hvad ved jeg..



Det er jo ligemeget hvad man burde? Nå der mangler kvalitet i bredden og træneren derfor ser sig nødsaget til at benytte de samme spillere uge efter uge så spiller træthed da 100 procent en rolle.


Og det et sgu lidt idiotisk at det skulle
Være “døgnflueagtigt,” formen går op og ned over en sæson og ingen hold kan holde dampen oppe gennem 38 kampe. Her manglende spillerne og træneren så rutinen til at docere kræfterne hvilket desværre endte med en udbrændt omgang her til sidst, hvor man blev overhalet af city der både har bredden og erfaringen.

Kan man virkeligt overpræstere i over 200 dage eller hvor længe de nu var det bedste hold i ligaen? Det lyder sgu rimeligt dumt imo.
moderator
@Bobby

Nej, det havde naturligvis intet at gøre med at spillere leverede, og der var stærke mekanismer offensivt og defensivt….

Arsenals spillestil er lagt ret højt op, og også ret afhængig af selvtillid grundet den måde man bygger spillet op, de rum man tillader defensivt osv. udsvinget til sidste har også været der i midten af sæsonerne. Når der er noget i spillet der vakler er det ikke unormalt, at det forplanter sig i bl.a. den måde man tør spille gennem kæderne, presse på osv.

Men det er da så heller ikke utænkeligt, at den situation man var i skubbede yderligere til ovenstående.
https://kortlink.dk/sudv
NordLondon er bare bottle capital.
Holder ik med dit hold.
Hvis vi tager udgangspunkt i en af de største stjerner, altså Saka, kan jeg se, at han har spillet 47 kampe gennem sæsonen i alle turneringer. De 47 kampe er jo i sig selv ikke noget voldsomt tal, som bør give anledning til så stor træthed, som der ofte har været fokus på fra Arsenal-fans, når snakken har kørt på truppens bredde, og hvorfor man har skuffet i den anden halvdel af sæsonen. Enhver topspiller i dagens fodbold forventes at kunne/skulle spille alt fra 45-60 kampe for sin klub alene, så jeg køber simpelthen ikke den med, at han skulle være så træt på nuværende tidspunkt grundet de 47 kampe.

Når jeg siger døgnflueagtigt, så mener jeg, at Arsenal har jo præsteret på et højere niveau end nogen af os havde forventet. Derudover er det et niveau, som jeg ikke regner med, at vi ser igen fra Arsenal. Jeg forventer overhovedet ikke, at Arsenal præsterer på et lignende niveau i den kommende sæson, og det ville overraske mig, hvis I skulle gå hen og få +85 points, men hvis det er forventningerne blandt jeres fans, så fair nok.. Jeg mener bare ikke, at startopstillingen er god nok i længden, og derfor tror jeg, de overpræsterede i den første halvdel af sæsonen, hvor alt selvfølgelig gik op i en højere enhed. Arsenal-fans havde ikke forventet det niveau, vi så i den første halvdel af sæsonen, og det havde objektive fodboldfans heller ikke forventet fra Arsenals side. Når luften så er gået af ballonen, kan der selvfølgelig være mange grunde til. Man kan pege på kvaliteten af spillerne, bredden, rutinen, men trætheden skal slet ikke komme på tale med det antal kampe, klubben har deltaget i. I hvert fald ikke, hvis man vil op og spille med de allerbedste.

@Geddar
At jeres spillestil er afhængig af selvtillid giver heller ikke rigtigt mening at fremhæve i mine ører. Naturligvis er spillestilen afhængig af selvtillid, men er der da andre spillestile i fodbold, som ikke er afhængige af selvtillid? Alle klubber er jo afhængige af, at deres spillere spiller med selvtillid for at få tingene til at køre, så det er ikke sådan, at lige præcis Arsenals spillestil har brug for noget ekstra selvtillid.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Annonce