Snak

Mere indhold efter annoncen
Hæhæ
Har du en smule ondt i røven?
Fair - tror dog neutrale vil mene der snart skal trofæ i skabet ved Arsenal før det kan blive ved med at retfærdiggøre Arteta projektet.


Nej, det der skal til er at holdet viser fremgang fra sæson til sæson. Nøjagtigt som det har gjort al den tid Arteta var været manager.

Hvis man når eksempelvis en semi i CHL, bliver nummer to i ligaen og også når langt i FA cuppen ville det være ret absurd at fyre Arteta.

Det er jo også et spørgsmål om at klubberne omkring Arsenal - både dem der dystes med i den engelske liga og dem man møder i CHL - er gode og under konstant udvikling. United ser f.eks. skarpe ud under Ten Hag.
Tæller det egentligt med som et officielt trofæ i statistikkerne?

Ja.
Y. N. W. A. - #JFT97
Runelarsen:

Is på. Der er en uge til sæsonstart, hvis du havde regnet med at se to hold på full on i alle spillets aspekter, så er jeg nødt til at tro at du ikke har set meget fodbold.
Arsenal havde dertil også 3 nye med, og City en enkelt og med Gündogan og Mahrez væk, og Kdb på banken fra start.

Jeg tror godt du kan regne med at det bliver City og Arsenal i toppen igen, med United og Liverpool som nærmeste forfølgere uden at kunne følge de to førstnævnte helt til dørs. Det er mit bedste bud på nuværende tidspunkt.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er selv United mand og er også glad for udviklingen under Ten Haag.

Vil dog stadig mene at Arsenal skal have et trofæ. Hvis man i mange sæsoner går uden trofæer, men fanbasen er tilfreds med det fordi der er fremgang i spillet, så har man vel også accepteret at Arsenal ikke skal være et tophold. Der kan ikke blive ved med at være fremgang, men samtidig ikke komme nogen trofæer ind - det synes jeg modsiger hinanden. Arsenal er ikke langt fra at være favorit til PL.

Men det kan være fanbaserne er forskellige - hvis United ikke får trofæer i 3-4 sæsoner, så tror jeg de fleste vil se en ny manager. Heldigvis skaffede Ten Haag allerede en i første sæson (selvom det ikke er FA).
“Pro football is like nuclear warfare. There are no winners, only survivors.”
Jeg skrev det fordi mange i tråden konkluderede ud fra kampen at det er disse to hold om mesterskabet. Jeg synes det er for tidligt at se.

Som jeg også skriver, så er det først på sæsonen. Men det ændre ikke på at Arsenal og City er bedste kandidater til mesterskabet, men meget kan ændre sig - jeg har svært ved at vurdere hvor gode Chelsea bliver i år - det samme med United og Liverpool. Dårlige stimer, som alle hold havde sidste sæson, kan hurtigt blive dyre i det samlet regnskab - også for City og Arsenal. Vi så sidste år hvordan City sammensatte en imponerende stime, men samtidig smed Arsenal det på gulvet.

Vi skal huske på at Arsenal "kun" ender med at være 9 points foran United fx. - sidste år synes jeg Arsenal havde et super hold. Det synes jeg også de har i år, men det har de andre hold også. Så dårlige perioder kan hurtigt blive rigtigt dyre, fordi der er heldigvis rigtigt mange gode hold i PL.
“Pro football is like nuclear warfare. There are no winners, only survivors.”
Det er jeg til gengæld helt enig i. Hvis man er uheldig med mange skader, eller får en nedgangsperiode i denne sæson, så tegner det til at kunne blive dyrere end i forrige. Tror også det hele bliver mere komprimeret i forhold til hvor mange point der vil være mellem alle holdene i top 4.

Arsenal spillede super fodbold sidste sæson ja, men det er også det hold som har oprustet sig stærkest synes jeg. Så jeg forventer de bliver utroligt giftige.
City behøver vi ikke snakke om.

Jeg vil blive meget overrasket hvis de to ikke ender som de to øverste, men det er rigtigt som du siger, at meget kan ændre sig. De er jo ikke engang startet endnu.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!
runelarsen92
Må du allerede har glemt det, men Arsenal/Arteta vandt et trofæ i dag☺️

Men ligaen bliver helt sikkert tæt, men Arteta bliver naturligvis ikke fyret hvis Arsenal bliver nummer to..
Community Shield er vel en træningspokal i forklædning.

Hvis de bliver nummer top-4 de næste 3 sæsoner og stadig ingen pokaler har, så tror jeg fanbasen (måske nærmere ledelsen) bliver utålmodige hvis pengene forsætter med at blive brugt som de er blevet under Arteta =)
“Pro football is like nuclear warfare. There are no winners, only survivors.”
Annonce