Snak

Mere indhold efter annoncen
@Karl om dagen

Sandheden kan godt tåles at høres flere gange =)
Men det bliver lidt trættende når det bliver gentaget i det uendelige.
@GunnersRødovre

Tror kun det er Arsenal fans der synes det er trættende, fordi de inderst inde godt ved det er sandt.
I det mindste er det på en eller anden måde enormt glædeligt at forargelsen over Arsenal hersker så fremtrædende på dette forum.
Men hey, Chelsea vandt og spillede godt samtidigt. Så tillykke til dem.
Arsenal har brugt 117 minutter på at tage hjørnespark i denne sæson - 44 sekunder i snit. Det er helt væk.

Ok, men kan du forholde dig til, resten af det jeg skriver? Eller eventuelt grafen jeg har vedlagt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor er det tragikomisk at opleve den hetz, der er imod Arsenal.

I næsten to årtier spillede vi champagnefodbold og vandt stortset ingenting. Jovist, lidt FA Cups, men de var hurtigt glemt, når man sæson efter sæson fik revet sig et nyt r*vhul ved bl.a. 8-2 mod United, samlet 10-2 mod Bayern eller de utallige gange Chelsea, Liverpool og City vandt 4, 5 eller 6-0.

Nu vinder man så. Nogle kampe flottere end andre, men resultaterne er der. Når vi vinder 2x 4-1 mod Spurs, 4-1 mod Villa, 4-0 mod Leeds, 3-0 mod Sunderland osv., er der sjovt nok ikke mange af jer?
Arsenal er det mest scorende hold i PL sammen med City. Vi har alt lige fra champagnebold, når det er bedst, til krigerrisk defensivt fodbold, når det er værst. Faktum er bare, at vi vinder. Det er vel det et mesterhold gør?
"Is Yours Gold?" • N5 • Set piece FC • 🔴⚪🏆 CHAMPIONS OF ENGLAND 2025/26 🏆⚪🔴
"Fordi de får det rigtigt svært næste år når deres farligste våben bliver taget fra dem.".. Så siger vi det ;) Tror nu kun det kan være en stor fordel til Arsenal - Held og lykke med at holde styr på Gabriel, så bliver det enten mål eller straffespark.

Diablo, hvorfor har du egentlig behov for at fyre den der trætte parole med det billige mesterskab af hele tiden? Den er ærlig talt både underlig, og det fremstår infantilt at skyde samme replik af hele tiden.

Det kører lidt i ring. “Billigste mesterskab i mange år”. “Hvis ikke i år så aldrig”. Har du ikke snart slidt dem op?


Fordi analyse-evnen ikke er udviklet mere hos visse bold-segmenter og twitter-fora. Det er så forsimplet og dumt et påskud og fyre af.

Det mest umiddelbare bud på, hvorfor ingen klubber bare buldre igennem samtlig modstand ville vel netop være, at der er kommet SÅ mange penge i alle PL-klubber, der gør, at trupperne er på et ekstremt højt niveau. Hvilket også er et postulat, der virker mere reelt, hvis man kigger på, hvordan de engelsk klubber klare sig europæisk.

Men det er bare så meget lettere at sige, at det er et "billigt" mesterskab, fordi det er en let måde at diskreditere det, som Arsenal endelig virker til at opnå.
Det skal da stå dig frit for, Diablo, men du virker jo ikke så sløv udover at spille samme plade om Arsenal hele tiden. Jeg tror sagtens, du kan få nogle Arsenal-fans op at køre med lidt mere opfindsom madding, og det er jo i øvrigt fair nok at være modstander af en bestemt klub. Men lige de to replikker er både lidt slidte og lidt flade i det
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
@MesutCazorla

Jeg vil gerne forholde mig til den graf du har sendt, men data er forkerte.

Arsenal har fået 173 hjørnespark i 30 kampe. Det giver 5,76 hjørnespark i snit. De bruger 44 sekunder pr. hjørnespark. Det giver 253,44 sekunder pr. kamp. Det er 4:20 minutter i snit hvor din liste viser 4:01 - derfor afviser jeg grafen som evidens for noget, eftersom data er forkert =)
Annonce