Snak

Mere indhold efter annoncen
Sooth: Som jeg læser det på the world wide web, sagde Cruiff, at Peps talent var hans vision og intelligens - mere end det fysiske.
Jeg ved ikke, hvordan du synes “talent” skal defineres (men jeg er enig med dig i, at vi godt kan gradbøje det). Pep fik dog trods alt 47 landskampe og 263 kampe for Barca.

Jeg har fulgt Nørgaard i Brentford, og han står også ud som ekstraordinær på det mentale. En rigtig anfører. Som dog også blev DEN SPILLER i PL i ‘23-24 sæsonen (tror jeg det var), der havde den bedste %-sats i vundne 1-1 / infights.
Jeg ved ikke rigtigt hvor du vil hen Token? Vil du starte en diskussion om hvad talent er, fange mig I en fejl, fanboyism Eller hvad er pointen?
Jordi Cruyffs ord om situationen og hvorfor Pep ikke blev hevet op på førsteholdet er der Jeg har det fra, da de havde diskussionen I the overlap. Tror det kom Frem ift hvad er en god fodboldspiller i den Engelske spillestil vs den Spanske spillestil , hvilket typer man skulle bruge og at de daværende ledere I Barcelona ikke så den store stjerne I Pep.
Nørgaard var fulgt ud klar over hans rolle før han skiftede. Så vidt jeg har hørt, så får han ikke nogen mosterløn eller en løn han ikke kunne have krævet i Brentford eller anden klub.

Det her skifte handler om at prøve sig selv af på aller højest mulige niveau og samtidig have muligheden for at vinde trofæer. Hvis man lægger alle de unuancerede jokes til side, så ligger Arsenal til at vinde trofæer og Brentford, modsat, slet ikke i nærheden af nogen former for trofæer.
Nu har Arteta jo aldrig sagt at de hentede Nørgaard for at styrke toppen at tryppen, men netop for bredden og for at få en leder i truppen, hvilket også er det han roser her.

Mht Guardiola, så er det jo nok heldigt for Barcelona, at de havde en træner, som ville bruge Guardiola og at det ikke var ledelsen der bestemte (hvilket jo generelt er gældende i mange klubber, hvor ledelsen vil blande sig).

Men tror at Guardiola er godt tilfreds med sin mængde af titler som spiller i forhold til at være en der er hentet op på førsteholdet på trods af mangel på talent ;)
Jeg synes nu ellers det har været mere reglen end undtagelsen, at han har set solid ud på landsholdet.


@Geddar

Ok... kan du så ikke nævne en af de landskampe, så bruger jeg gerne lidt tid på at gense kampen? Jeg synes altid, at han har været skræmmende anonym.
Annonce