Snak

Mere indhold efter annoncen

Arteta giver status på skadet Ødegaard: Meget uheldigt

fre 17. okt 14:27

Mikel Arteta håber på, at Martin Ødegaard kan være tilbage om nogle uger for Arsenal. Manageren tilføjer desuden, at den norske stjerne har været meget uheldig.



Læs hele nyheden her
Spillede han ikke også med en skade på et tidspunkt, synes konstant han blev hevet ud
Han skal gerne være helt klar, inden han vender tilbage. Så han ikke ender med at spille hele sæsonen halvskadet. Kunne være sjovt at se Norge i bedste opstilling til VM.
Han har været absurd uheldig.
Hans skulder var ikke helt klar da han kom ind efter den første skade og så landede han ned på den efter en luftduel, og sådan fik han den anden. Her kan rejses et spørgsmål om han skulle spille eller ej, jeg er dog sikker på at staben traf den rigtige beslutning.
Den tredje var et sammenstød med to knæ og havde ikke relation til de andre skader.

Så på trods af hvor uheldige (og nok også selvforskyldte nogle af dem) vi var med skader i sidste sæson er dette her en helt absurd uheldig spiller, og ikke et udtryk for Arsenals tendens til skader.
Det bliver gjort endnu værre af at han lignede sig selv fra for tre år siden i hans korte optrædener.
Annonce