Snak

Mere indhold efter annoncen

Arteta med bøn: Det har været et mareridt i otte uger

man 11. nov 2024

Mikel Arteta er godt og grundigt træt af de skader, som Arsenal bliver ved med at få. 



Læs hele nyheden her
Jeg synes at alle klubber er ramt af skader i dette efterår. Nogle naturligvis mere end andre, men samlet set virker det voldsomt. Måske skulle forbund og spillerforeningerne tage en snak om det. Hvad er årsagerne til de mange skader og hvad kan man gøre for at undgå dem.
Gør bare transfervinduet kortere om sommeren
Sidste efterår og vinter var det samme situation. Her var særligt Liverpool og Newcastle ramt. Nu er turen kommer til Arsenal og City (der er med garanti klubber, jeg ikke får nævnt).

Oveni de mange skader ser vi også mange korsbåndsskader. Måske vi er nået til et punkt, hvor menneskekroppen ikke kan presses yderligere, som teknologien er nu?
Skulle jeg fortælle jer, hvem jeg holder med? HAH! Hvor dum tror I, jeg er
Ja og selvom mange har kritiseret kampprogrammet i England så er det også et kæmpe problem i Spanien. Real har haft fem alvorlige knæskader i defensiven, på halvanden sæson, og Barca var hårdt ramt i sidste sæson.
En foregående bruger henviser blandt andet til Liverpool.
I sæsonen 20/21 havde LFC 30+ skader.
Mange i februar/marts perioden.
Der var 13 spillere med skader som læses i en artikel skrevet 26.02.2024.
https://www.plbold.dk/nyhed/13-spillere-her-er-alle-liverpools-skader/
Det var sikkert medvirkende til at LFC mistede momentum og faldt fra i slutspurten.


Det var muligvis på grund af kampprogrammet, som Klopp beklagede sig over, allerede i 20/21.
Så beskeden til arteta er den samme som Klopp fik, tag dig sammen, det er en del af spillet.

Spørgsmålet er om det SKAL være en del af spillet.
Der er for mange kampe.
Måske skal klubberne selv have lov til at melde fra på nogle turneringer.
F.eks Curabao eller FA.
UEFA og FIFA tænker KUN på at tjene penge - de er komplet ligeglade med spillerne.

Derfor ser vi i denne sæson også deres latterlige "VM for klubhold" og derfor bliver bundkorrupte Infantino ved med at tage imod blodpenge fra det ene ørken diktatur efter det andet, der gør at VM ikke kan ligge midt om sommeren.

Grænsen er nået for hvor meget man kan presse spillerne.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Griske UEFA og FIFA ønsker flere kampe for at tjene flere penge og se de bedste spillere i aktion oftere. Det hele ender ud med at man ser de bedste spillere mindre i aktion pga. skader og kvaliteten bliver mere tvivlsom over hele linjen.

Jeg er evig glad for mit klubhold ikke skal til at spille Klub VM til sommer. Stakkels spillere og klubber, som skal deltage i en ligegyldig sommerturnering. Håber at de store europæiske klubber sender deres reserve/ungdomshold blot for at vise et statement.
Klubberne og spillerne er jo selv en bærende kraft i den her snak om flere kampe. Deres krav til større og større løn og indtjening må jo betyde at sponsorer, tv-stationer etc. vil have mere værdi for de større poser penge de smider.

Samtidig ser vi i hele verden og gladeligt bidrager til det. Hvis spillerne og klubberne ikke ønsker alle de kampe, skulle de måske starte med at kigge indad, og sænke deres egne krav til hele tiden at skulle have flere og flere penge.
Sidste efterår og vinter var det samme situation. Her var særligt Liverpool og Newcastle ramt. Nu er turen kommer til Arsenal og City (der er med garanti klubber, jeg ikke får nævnt).

Præcis, det går op og ned.

Man kunne jo med fordel starte med at sløjfe den lille pokalturnering i England og indføre en vinterpause, så man er på lige konkurrencevilkår med de øvrige ligaer i Europa.
Måske skal klubberne selv have lov til at melde fra på nogle turneringer.
F.eks Curabao eller FA.

Det kommer ikke til at ske. Pengene driver cirkusset og man har for få år siden netop opgraderet Curacao til at være kvalificerende til Europa
og man har for få år siden netop opgraderet Curacao til at være kvalificerende til Europa

Det har det i været i rigtig mange år efterhånden.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce