Til alle sammen der gør grin med Arsenal fans der vil have Arteta ud, så lad os få en ordentligt tone. Og jeg vil gerne bringe noget balance over det.
Positive:
- Arteta har fået os frem som en klub som helhed. Det er der jo ingen tvivl om. Det føles godt at være et tophold, og det føles godt at være sikker på man ikke får smæk i topkampene som vi gjorde under Wenger
- Arteta har en fantastisk personlighed, og bringer mange værdier JEG som Arsenal fan også værdsætter. Hans mentalitet og kærlighed til klubben, og store ønske om at gøre det godt er virkelig godt at se.
Negative:
- Folk har det med at have ondt af Arteta over den position han befinder sig i, hvor ca 50% af Arsenal fans vil have ham ud. Argumentet er ofte at han fik os i en semi finale i Champions league, hvilket er første gang i 16 år, og derfor bør det give klapsalver. Jeg vil henvise til denne artikel, hvor Arteta gav Willian en 3-årig kontrakt, med løftet om at han i sin sidste kamp for os ville løfte Champions League trofæet. Dette er i 2020. Så Arteta kører ifølge eget løfte på 5 år af et 3 årigt løfte, og derfor har man som fan fuldt ud ret til at sige vi skal prøve nye kræfter på trænerbænken. Han sat det pres på sig selv.
Link -
https://www.skysports.com/football/news/11670/12054238/willian-winning-champions-league-is-arsenal-target- Arteta mangler bare x spiller. Vi har hørt det hvert år. Han mangler bare ham eller ham. Men faktum er at han efter 5 år har købt EN out-and-out striker i Jesus. Han valgte og købe sin 5 venstre back i sommers, og Merino, fremfor at købe en Angriber. Han valgte at købe, og gøre Kai Havertz til den bedste betalte spiller for os, før han købte en out-and-out striker. Det narrativ om at Arteta bare har brug for en angriber, skal stoppe. 700-800 millioner punk er brugt, han har haft chancerne for at hente det. Det samme kan siges om Saka. Han blev skadet, og hurtigt blev det gjort til en undskyld at vi ikke har Saka, og derfor er bagud i ligaen mm. Men vi har alle kunne se Saka er blevet brugt ekstremt meget, og at vi skulle have en back-up til ham, da en skade jo vil komme før eller siden.
- Slutteligt høre man mange fans beskytte Arteta og sige han jo ingen bænk har. Men problemet er at Arteta har hentet 31 spillere i sin tid som manager. Oveni det er 3 af vores faste startere spillere som var her da han kom til (Saliba, Saka og Martinelli). Arteta har en relativ lav succesrate med spillere. Der er spillere som har været gode køb, men efter 31 køb forventer man da at have en bænk man kan bruge! Derudover kan man også argumentere for at Arteta jo aldrig får en brugbar bænk, da han er så ekstremt dårlig til at rotere, og derfor er vores rotationsspillere altid ude af form, og derfor vil fremstå som dårlige spillere hvis de endeligt får chancen. det er jo ikke okay, for mange af de spillere vi normalt har på bænken ville gøre det godt havde man roteret. Spillerne på bænken virker generelt bare ikke som en del af gruppen. De virker skåret af fra resten af holdet og klubben, og man kan da os se Nwaneri nu. Han bliver slet ikke brugt pludseligt, og det er bare et billede der er set for mange gange før.
- Mangel på rotation er præcist et problem, hvor vi virker udmattede i slutningen af sæsonerne.
- Skader spiller selvfølgelig ind, men vi har i de seneste 3 år været ekstremt heldige med skader, og at vi bruger skader som undskyldning for ikke at have vundet et trofæ i 5 år er lavt synes jeg.
Jeg forstår godt hvis nogle fans vil have Arteta til at blive. Men hold en ordentlig tone, og vær respektfulde over for fans der føler vi skal have en forandring.
Jeg er af den overbevisning at det ikke kommer til at ske med Arteta. Jeg tror at når vi rammer februar, så er vi igen ude af Carabao og FA Cuppen, og igen ender uden trofæer. Jeg ønsker vi vinder det hele, så jeg kan blive modbevist, men jeg er af den overbevisning at Arteta er en virkelig god træner, men ikke verdensklasse. Jeg mener derudover at der er et narrativ om at Arsenal fans bare skal være virkelig taknemmeligt for Arteta, men måske burde Arteta os snart virkelig virkelig tage sig sammen, da det er ham der er den heldige. Blev gjort til kaptajn af klubben under Wenger, og får derefter et, svært job, men ikke desto mindre et job i en af verdens største klubber uden nogen form for træner erfaring, og kæmpe støtte af ledelsen, både i jobsikkerhed og økonomisk. Jeg føler han skal stå til ansvar, og han skal vise os hvorfor han skal fortsætte, det er ikke fans der skal retfærdiggøre det.
Er der nogen kommentar til det her, så hold tonen ordentligt, for det er så trættende at få hård tone eller lign tilbage fordi nogen er uenig. Vi. kan have en voksen debat så.