Snak

Mere indhold efter annoncen
Edit: beklager dobbeltpost, troede første opslag var forsvundet.
FCM har spillere på de fleste positioner, som er i stand til at spille teknisk fodbold, det er mangel på en kvalificeret træner der ødelægger det.
Thorup er ikke god nok til europæisk fodbold.
Jeg har stor tiltro til at FCM nok skal komme i gang igen og vise sig som Danmarks stærkeste hold/klub. Rusten skal bare lige bankes af. Spørgsmålet er så også om Paul måske har gang i forhandlinger om et klubskifte, hvilket kan påvirke hans fokus? Det virker lidt sådan.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Ingen tvivl om at Paul er god i hovedspillet, men med fødderne er han simpelthen for ringe. Jeg har svært ved at se hans gode hovedspil kan opveje hans mangler i en kamp hvor man må formode at være presset tilbage i store dele af spillet. Er mig uforståeligt at man ikke har fundet en bedre angriber i FCM. Det bør være muligt at finde en angriber der er langt bedre med fødderne, en hel del hurtigere og så acceptere at han er noget dårligere med hovedet.

Måske i kampe hvor FCM dominere og kommer til masser af indlæg, så vil en spiller som Paul give en smule mening. Jeg tror nu stadig at en spiller med bedre teknik ville kunne indgå bedre i samspillet med medspillere og dermed gøre FCM farligere og sikkert også mere seværdig. At forsøge en 1-2 med Paul er jo dømt til at mislykkes.
Fordi FCM er gode til dødbolde og langt spil op på Paul, så betyder det ikke, at vi satser ensidigt på det. Men vores åbne spil fungerer ikke her i opstarten.

Jeg tror, en del af forklaringen er, at vi har sagt farvel til Lars Knudsen. Hans rolle skal jo erstattes, og det tager nok lidt tid - Priske er i hvert fald ikke en 1:1 erstatning.

Vi har også et par stamspillere, som stadig ser lidt 90% ud. Jeg håber, det nuværende niveau rækker til europæisk gruppespil. Niveauet skal nok blive væsentligt højere hen over efteråret.
FC Midtjylland - er stærk tilhænger af klubbens udviklingsarbejde. Historisk: FC FYN (Ja, jeg mener stadig, at det var et godt projekt for årstalsklubberne.)
Annonce