Snak

Mere indhold efter annoncen
Alle de andre hold i La liga skal da bare nægte at spille imod Barcelona for at vise deres utilfredshed.

Det ligner et nemt mesterskab til Barcelona i så tilfælde.
Israel vandt også engang Asiens VM kvalifikation på samme måde (Uden dog at kvalificere sig til VM, da de tabte play-off til Wales).
Det er pinligt efterhånden hvad der forgår I fodboldverdenen og især i Barcelona!
Atletico... er der andre klubber der har haft en præsident der er dømt for korruption? Han blev vel ikke engang smidt ud af klubben mens han sad i spjældet.
Sjovt at netop de skal snakke om at underminere konkurrencen. Men dobbeltmoral er åbenbart ligesågodt som hykleri?
Det eneste der er pinligt, er hvordan Kan Liga forsøger at hæmme Barcelona. Det undrer jo desværre ikke nogen, når man ved hvilket tilhørsforhold Tebas har. Eller når man ved hvor meget magt Perez har rundt omkring i landet.
Dette er netop et tegn på der er en lille smule retfærdighed tilbage i et ellers åbenlyst korrupt land.
Geddar må være Danmarks mest patetiske, lille menneske.
Men det er netop fair konkurrence, at man anker en sag man ikke er enig i, hvortil en instans melder at de vil undersøge sagen? Det havde da først været galt, hvis man ikke havde mulighed for at anke og være uskyldig indtil andet er bevist.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
City sagen blandt andet. Sammenholdt med hvordan klubber som Leicester og Everton mærkede konsekvensen med det samme...

Chelsea der fik lov at sælge hoteller til et søsterselskab for at pynte på regnskabet osv osv...


Ak ja - den fejler aldrig! Altid en Liverpool mand..

Leicester og Everton mærkede konsekvensen med det samme, da det var meget simple sager - Indleverede regnskaber der påviste et alt for stort minus over en samlet periode..

Samtlige beviser er leveret af klubberne selv i form af deres regnskab - Der er ikke noget, at komme efter!

City sagen er en helt, helt anden verden - Her skal man faktisk finde beviser på snyd i mange års regnskaber - Deraf tager det MEGET længere tid!

Chelsea der solgte til søsterselskaber? Blev det godkendt? Var det lovligt? Ja, og ja..
Chelsea siden 97/98 - Min farmors TV, DR1(da man fik noget for pengene), og PL var min religion, og Zola gud!
Fuldstændig grotesk, og endnu mere grotesk hvor mange Barca fans som mener at det er ligaen som forsøger at underminere Barca, og at de er i lommen på Madrid. Magen til manglende intelligens skal man lede længere efter. Der er et klart regelsæt, det har Barca ikke overholdt. Da de så opfyldte de krav der var indenfor rammerne, så var det var for sent. Ergo, too bad sonny boy. Men som de så fint udpenslede på ESPN, så gik de jo på knæ foran den spanske sportsdomstol og argumenterede for hvordan dette var skadeligt for det spanske fodboldlandshold, og skadeligt for spansk fodbold og vupti, så fik med man medhold i noget som er direkte i strid med det reglement som er i La Liga.

Som der fint bliver nævnt i denne tråd, så skaber dette en præcedens, som kommer til at skabe problemer fremover.

FC Barcelona er desværre utroligt svære at tage seriøse pt, og har det spanske svar på Donald Trump på præsidentposten.

Få nu den mand ud, også ind med en kompetent præsident, få bygget noget nyt op, også få genskabt den kæmpe respekt der engang var omkring fodboldinstitutionen FC Barcelona, for lige nu er det desværre mere end stående joke i hele fodbold Europa.

Der er et klart regelsæt, det har Barca ikke overholdt. Da de så opfyldte de krav der var indenfor rammerne, så var det var for sent. Ergo, too bad sonny boy. Men som de så fint udpenslede på ESPN, så gik de jo på knæ foran den spanske sportsdomstol og argumenterede for hvordan dette var skadeligt for det spanske fodboldlandshold, og skadeligt for spansk fodbold og vupti, så fik med man medhold i noget som er direkte i strid med det reglement som er i La Liga.


Det må afgjort være sådan det hænger sammen.
Som jeg har forstået det var ALT fixet inden d 31 hvilket også er det klubben har udtalt:
https://www.fcbarcelona.dk/Nyheder/vicepraesident-elena-fort-vi-har-reddet-klubben.html

At La Liga ikke godtog dokumentationen pga manglende bank garanti er det sagens kerne er det sagens kerne handler om afaik

Derudover er der den regel du referer til tydeligvis ikke klokkeklar hvilket flere kilder har udtalt, den er forældet og dens hensigt har været at undgå en klub sælger/udlejer en spiller et par måneder for at købe ham retur til anden halvdel af sæsonen.

Lidt perspektivtivering ville være rart nu La Liga / RFEF er blevet sat i rette og klubben har fået medhold men hvad kan man forvente. Haters gonna hate
Var grunden til La Liga afviste Barca indskrivning ikke, at de ikke havde afleveret dokumentationen til tiden, d. 31/12-24?
Det er så blevet afvist af sportsdomstolen, fordi de faktisk havde afleveret til tiden. D. 3/1 skulle der skulle der så en bankgaranti til at indregistrere, men dokumentationen var god nok til at Barca kommer tilbage på 1-1.
Sjovt som alle de der hader Barca i denne sag går ind for Culpa med omvendt bevisbyrde.
Enten er det kun fordi det er Barca ellers ville det være noget af et samfund de argumenterer for.
Well who cares
Var grunden til La Liga afviste Barca indskrivning ikke, at de ikke havde afleveret dokumentationen til tiden, d. 31/12-24?


Både og. La liga mente at dokumentationen var mangelfuld. Pga problemer med at dem der havde købt Barça studios (mener jeg det var) gik konkurs ville de have en bankgaranti, og ikke bare end underskrevet kontrakt som normalt. Og den fik de først efter deadline.

Annonce