Snak

Mere indhold efter annoncen
Sir_Cumcised:

Sikkert de samme som du prøver at narre når du benægter din FCK-sympati.
FCM Liverpool
Sir_Cumcised skrev:

Du svarer stadig ikke på et helt simpelt spørgsmål. I hvilke kampe har BIF vist dette tårnhøje niveau? Du kan skrive stolpe og stolpe ned men det ændrer altså ikke på at du stadig ikke har belyst hvornår BIF har vist dette niveau. Du snakker også om FCN kampen nu, men hvordan hænger det sammen med BIFs topniveau. Det viste de da slet ikke i den kamp tværtimod. Så måske du bare skal indrømme at det måske var lidt skudt over målet at sige at BIFs topniveau er over FCKs. Ellers må du fortælle lidt om hvilke kampe de viste topniveauet i. Er det mon bare 10 gode minutter du har bidt mærke i, eller måske en hel halvleg?


Tårnhøje niveau? Er du sikker på, jeg ikke også mente, at de kan vinde CHL med deres vilde tiki taka fodbold? Hvis du vil debattere ud fra mit synspunkt og de kriterier, som jeg har lagt for mit synspunkt, så sæt dig venligst ind i dem, tak!

Mit kriterium for topniveau er ikke defineret signifikant ud fra det spillemæssige synspunkt, men primært kommet fra modstanderens niveau og resultatet af det. Det burde da snart være klart, når jeg har skrevet det så mange gange.

Her siger jeg så, at Brøndby har formået at få 1 sejr og uafgjort mod BÅDE FCK og FCM, hvilket viser, at Brøndby har et niveau, der kan slå begge klubber, når de får lukket af defensivt og selv uden en offensiv der spillemæssigt fungerer formår at score. Når Brøndby så i få momenter har fået offensiven til at fungere, som mod OB og Viborg, så har de været kyniske til at score målene, men det er ikke altafgørende for, hvornår Brøndbys topniveau har været til stede. Når Brøndby rammer deres topniveau, så får de lukket af defensivt, og lukker utrolig få mål ind, og selv med et ikke stærkt fungerende offensivt flow, så formår de alligevel at score. De få momenter, når Brøndby har fået det spillemæssige til at fungere, og været kyniske, ja så har de scoret mål, men det er ikke et altafgørende at vinde 5-0 for at ramme ens topniveau. Det måles udelukkende på resultaterne, og her synes jeg, at Brøndbys resultater i dette efterår har vist, at de har et topniveau, der er marginalt bedre end FCK´s, men også har et bundniveau, som mildest talt er elendig.

Er det et tilpas svar for den herre? For så kan du begynde at fremføre et andet synspunkt, såfremt du er uenig. Nu er jeg ved at være træt af at skulle forklare mit synspunkt til nogle, hvis eneste synspunkt er konstant at være uenig, fordi det drejer sig om ros til Brøndby, og ikke vil forholde sig til emnet. Er du uenig, så argumenter for, hvorfor Brøndbys topniveau ikke er bedre end FCKs. Det er pænt efterspurgt, og jeg efterspørger gerne igen, for i er mange, der har været uenig, og ikke mange, der har modargumenteret for noget som helst.



At tilstå sin kærlighed til klubben Liverpool kan i visse tilfælde forstås som en kærlighed til Brøndby. Samme logik findes, såfremt du har givet udtrykket om et syn på, at du støtter FC Midtjylland. Sir_Cumcised logik
Bløde babser


Haha, så jeg skal bruge noget der sluttede i maj for at påvise et her og nu billede - du er en mærkelig person.
Det er virkelig underholdene på den lidt perfide måde at se hvor langt ud du driver dig selv.


Amen forhelvede også. Dit "Her og nu billede" er jo udgangspunkt i forskellige modstander. Derfor kan det jo ikke sammenlignes. Du kunne i realiteten sammenligne på tværs af ligaerne med målscoren som faktor for, hvem der har den bedste. Når holdende ikke har mødt de samme modstandere, så kan du ikke bruge målscoren til noget som helst. Hvor svært kan det være? JESUS!

Og til sidst. Dine indlæg er ikke underholdende. De er faktisk mere sørgelige på den ynkelige måde, når du prøver at bruge forkert data til at påvise din pointe.
At tilstå sin kærlighed til klubben Liverpool kan i visse tilfælde forstås som en kærlighed til Brøndby. Samme logik findes, såfremt du har givet udtrykket om et syn på, at du støtter FC Midtjylland. Sir_Cumcised logik
Mr123


Ok, så AaB og FCM har højere topniveau. Hvorfor har FCK ikke når de slog AaB rimelig sikkert i en kamp hvor AaB ellers spillede rigtigt fornuftigt. Burde det ikke tælle for mere end sejre over OB (der taber stort jævnligt) eller Viborg?


Det må være hårdt, når du ser nogle roser Brøndby?

I stedet for at konstant at spørge, så argumenter dog for din egen holdning. Er du uenig, så lad os diskutere, hvis du bare vil så tvivl om mit indlæg, fordi du hader Brøndby, så lad vær med bliv ved. Jeg har taget udgangspunkt i Brøndby i den her sammenhæng og ikke FCK.

Læs hvad jeg skriver, er du uenig, så argumenter imod. Spørgsmål som det der kan du jo konstant spørge om, og det kunne jeg jo gøre præcis på samme måde, hvis du skulle forsvare en holdning med, at FCK på deres topniveau er bedre end Brøndby.
At tilstå sin kærlighed til klubben Liverpool kan i visse tilfælde forstås som en kærlighed til Brøndby. Samme logik findes, såfremt du har givet udtrykket om et syn på, at du støtter FC Midtjylland. Sir_Cumcised logik
Sir_Cumcised:

Nno89 er jo ikke BIF-fan i følge ham selv selvom alle hans indlæg vedr dansk fodbold handler om BIF og er et forsvar af klubben. Ved ikke hvem han tror han narrer ved sådan en udmelding.



Jeg er tom for ord. Det her bliver næsten for sødt til mig. Er det sådan, vi ligger niveauet nu?

Klart jeg skal forsvare klubben flere gange, når folk konstant angriber mig, når jeg bruger tid på at rose klubben.

Men glem ikke. Jeg har rost FCM for deres europæiske kampe i år, FCN for deres CHL eventyr, og går vi længere tilbage, så kaldte jeg FCK´s 1/8 finale i CHL for den største bedrift i dansk fodbold. Men det passer ikke lige ind i din kontekst, så lad os gemme det af vejen. Undskyld hvis jeg bragte det på banen. Og man må heller ikke glemme, at jeg lige har rost FCM og Aab i denne tråd, og faktisk før det også roste FCK meget, men det blev fejet af banen. Men tssssh, det er hemmeligt.
At tilstå sin kærlighed til klubben Liverpool kan i visse tilfælde forstås som en kærlighed til Brøndby. Samme logik findes, såfremt du har givet udtrykket om et syn på, at du støtter FC Midtjylland. Sir_Cumcised logik
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg beklager hvis argumentet blev skjult. Men jeg mener da jeg skriver at jeg synes FCK har vist højere topniveau end BIF, heriblandt kampen mod AaB.

Man kan jo også se det sådan her. Hvis alle spillere spiller deres bedste kamp i sæsonen, så er jeg overbevist om at Brøndby vil komme til kort overfor både FCM, FCK og AaB.

Derudover er der ikke meget at rose FCN for, i forbindelse med ChL. De vandt mesterskabet, hvilket var flot, men den europæiske kampagne efterfølgende kunne næppe været gået meget dårligere. Der er hvertfald ikke meget derved der bør imponere.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
moderator
"Mit kriterium for topniveau er ikke defineret signifikant ud fra det spillemæssige synspunkt, men primært kommet fra modstanderens niveau og resultatet af det. Det burde da snart være klart, når jeg har skrevet det så mange gange."

Det giver da ingen mening. Hvad betyder topniveau? For mig er det når holdet spiller sit bedste. Hvis du har en anden bizar ide så er det da klart folk snakker forbi dig.
Du har skrevet mange gange at du bliver angrebet i et forsvar af BIF. Jeg snakker om dig helt generelt og dine indlæg gennem 1.5 år. Det er ikke kun i denne tråd du forsvarer BIF som kun en skør farvet fan ville gøre. Det har du gjort mange gange før.
Dette er en signatur.
moderator
Benzo hvad indikerer at jeg skulle være FCK-fan. Hvor ser du mig forsvare dem i alle mulige tråde? Tror du ikke bare at du forveksler kritik af ukritiske BIF-fans som at man skulle være FCK-fan. Det er en klassisk fejl hvis man ikke har så meget at rykke med. Jeg er blevet kaldt fan af samtlige klubber fordi jeg har tager et objektivt synspunkt. Du kan jo byde ind med nogle eksempler på farvet forsvar af FCK. Det sker dog næppe...
Dette er en signatur.
moderator
Nno89 sjovt at DU er tom for ord. Det er jeg sgu næsten også over det her:
"Mit kriterium for topniveau er ikke defineret signifikant ud fra det spillemæssige synspunkt, men primært kommet fra modstanderens niveau og resultatet af det"

Det er det vildeste vrøvl jeg har læst i lang tid. Hvad hvis modstander holdet spiller en dårlig kamp, er BIFs topniveau så højt? Vrøvl fra ende til anden.
Du må hygge dig med Benzo, BlivIkkeFanatisk og et evt et par af de andre helt tossede og farvede BIF-fans. Det virker som om at I vil kunne blive enige om et eller andet. I mens ryster vi andre på hovedet over hvor dumt det er.
Dette er en signatur.
Sir_Cumcised:


Det giver da ingen mening. Hvad betyder topniveau? For mig er det når holdet spiller sit bedste. Hvis du har en anden bizar ide så er det da klart folk snakker forbi dig.
Du har skrevet mange gange at du bliver angrebet i et forsvar af BIF. Jeg snakker om dig helt generelt og dine indlæg gennem 1.5 år. Det er ikke kun i denne tråd du forsvarer BIF som kun en skør farvet fan ville gøre. Det har du gjort mange gange før.


Det giver da netop utrolig meget mening. Topniveau udspiller sig ikke i det spillemæssige men de resultater, der gives. At selve spillet oftest er korreleret med resultatet er en anden diskusision, men topniveauet måles i de resultater, der laves. At måle topniveau ud fra spil og chancer vil være bizart!



\"Synes tit jeg har set flere indlæg rettet i mod København, hvor ord som \"plastikklub\" og \"firma\" bliver gentaget af en flok uintilligente jyder eller folk fra vestegnen. Man kan vel diskutere om der bliver gjort forskel.


Nej, denne signatur viser klart, at du ikke har en bestemt sympati for FCK, og desuden ikke har meget tilovers for bl.a. Brøndby. Der er jo meget tvivl i din signatur om, hvem du egentlig argumenterer for. Det kan være svært at finde ud af, hvem du egentlig holder med. Jeg gætter på, at du støtter firmaklubben Frem, som af fan fra vestegnen bliver kaldt firmaet? Korrekt gættet?

Og det seneste 1½ år har jeg fulgt Brøndby ja. Som jeg skrev tidligere, så er jeg vild med Agger både som spiller og som person, så det er klart, at jeg følger ham og Brøndby, når han nu spiller der. Derfor er det da også logisk, at jeg kommenterer på deres opslag. Jeg har desuden også kommenteret på Aston Villa i dag, selvom jeg er Liverpool fan, og jeg roste også United og Chelsea efter deres kamp.
At tilstå sin kærlighed til klubben Liverpool kan i visse tilfælde forstås som en kærlighed til Brøndby. Samme logik findes, såfremt du har givet udtrykket om et syn på, at du støtter FC Midtjylland. Sir_Cumcised logik
Annonce