Snak

Mere indhold efter annoncen
@BB

Ahh, sad faktisk lige om tænkte på dig, ved at du er af samme opfattelse ....
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
Get a room! ;)
@Kuglelyn

Flot skrevet, indgyder respekt ....

Så få hold som muligt ja, er det 12 eller 10 hold ved jeg ikke, men det er helt sikkert ikke 14 hold og også derfor det heldigvis bliver lavet om.
Har aldrig sagt, nævnt eller antydet at dk skal kunne konkurrere med top 5 ligaer, den opfindelse må stå for egen regning...
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
@vivs argument var at koncentrere økonomien på så få klubber så muligt, med påstanden om alt andet ville være skadeligt, hvilket burde udfordres, med et ligeså fjollet argument som hans egen snak om en 40 holds liga.


Men hvis vi så kan blive enige om ikke at tage den for langt med skøre forslag der bare ødelægger debatten er det godt. For vi virker jo så til at være enige om hvad realistiske scope er.
Det er vel 12 eller 10 hold.
Lige nu faktisk kun 12 hold. 14 er jo nu prøvet og har spillet fallit. 10 hold er en god ide ud fra de kriterier der hedder optimering af økonomi og niveau, men pga politik og hold der kan komme i klemme, nok alligevel ikke realistisk.
Desværre.

For mig er konklusionen ret nem. Det her er det bedste og mest fornuftige vi kunne håbe på. Jeg kunne personligt godt ønske mig man fjernede den med at vinderen af bund6 får en Europa mulighed; men hvis det var nødvendigt for at opnå et kompromis lever jeg med det.

Forhåbentlig er det sidste gang i mange mange år mit hold alligevel er involveret i de kamp.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@Viv,

jeg spurgte
"Hvorfor dælen skulle det dog være målet at ligaen kan klare sig internationalt?"


Du svarede
Det er ene og alene det store hovedformål, skal det bare være en hygge liga kunne vi udvide til 40 hold, så kunne alle 1 div komme med, 38 kampe slut, det ville selvfølgelig være en katastrofe...
I bund og grund drejer det sig om at indskrænke den økonomi der er til færrest mulige hold, alt andet udvandet produktet og er skadeligt.
Man kan ikke i den sammenhæng også være romantisk men må handle ud fra et synspunkt om hvad der er bedst for toppen af dansk fodbold og hvordan vi kan få klubber til at få succes i Europa, det er i bund og grund det eneste det handler om...


Jeg er måske blind, men jeg kan ikke se at du har svaret på spørgsmålet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har aldrig sagt, nævnt eller antydet at dk skal kunne konkurrere med top 5 ligaer,


Så vores altoverskyggende mål med superligaen skal være, at et af holdene engang imellem blander sig i top 32?

Det burde nok snarere være at skabe danske talenter, som kan bidrage til et stærkt landshold, og dermed interesse fra den bredere befolkning.

Dernæst burde det være at skabe en fair struktur, hvor det er muligt for flere hold at bide sig fast til glæde for elitefodboldens udbredelse i hele landet. I stedet bliver det en rotation af de sædvanlige 14-15 klubber som tilfældigvis er de største i dag.

Haha SL bliver til den skotske liga, bare dårligere og kedeligere. Sørgeligt.
Fan af: OB Liverpool
De mange af os der syntes det er dræbende med hold som Helsingør og Vendsyssel i den bedste række

Hvordan kan det nogensinde blive et argument for noget? Hvis nogen ikke gider at se Vendsyssel spille, så kan de jo lade være. De ser dem jo alligevel ikke, når de spiller i 1.Division.
Hvis det afgørende for, om man vil se sit eget hold spille, er, hvem de spiller imod, så er der noget, der ikke hænger sammen. Når jeg går til FREM-kampe, så er det for at se FREM spille - sgu da ikke for at se FC Jammerbugt, Hillerød eller Dalum.
Boldklubben FREM - Ægte København! 138 års arbejderkamp.
@viv
Du skriver at succes i Europa er det eneste det handler om for danske klubber.

Hvilke ligaer mener du så SL skal konkurrere med for at få europæisk succes?
Man kan dårligt undgå at møde hold fra top 5 ligaer tidligt i europæisk kvalifikation og gruppespil?
Men hvis vi så kan blive enige om ikke at tage den for langt med skøre forslag der bare ødelægger debatten er det godt. For vi virker jo så til at være enige om hvad realistiske scope er.


Skøre forslag er med til at tydeliggøre hvad det egentlig er det hele handler om. Grunden til vi ikke skal ned på 6,8 eller 10 hold, handler i bund og grund om fodboldromantik. Og her vil jeg så gerne postulere at det aller ypperste hensyn i denne sammenhæng, og det det i bund og grund handler om, er det fodboldromantiske. Det økonomiske er kun relevant når det styrker de fodboldromantiske hensyn.

En ufuldstændig liste over hvad man skal tilstræbe når man taler om ligastruktur er følgende.

- en fair afvikling af danmarksturneringen, på nogenlunde lige vilkår, i en liga der er stor nok til at de fleste større regionale forankringer bliver repræsenteret så man vitterligt kan tale om en danmarksmester.

Jo større liga, destor større sandsynlighed for denne bliver opfyldt, samt en liga med lige ude- og hjemmekampe.

- En liga med tilstrækkelig med uforudsigelighed så vinderen ikke med stor sandsynlighed kan kåres allerede før første runde er sparket i gang.

Økonomisk udligning ville være et middel her. E.g. højere grad af solidariske transferindtægter, tv-penge, og europæiske præmiepenge. Man kunne måske endda kigge på lønloft og draft hvis man ville.

- En liga med relativt lille udskiftning i deltagersammensætningen til at regionale, og nationale rivaliseringer kan nå at opbygges, og fastholdes.

Igen, taler for en større liga, evt. med få nedrykningspladser.

Det er helt og aldeles ufrugtbart at tale om hvad der er bedst for dansk fodbold, hvis vi ikke holder for øje hvad det hele i bund og grund handler om, i.e. hvad det er der får folk til at se dansk fodbold, når superligaen er lysår fra hvad man kan se i fjerneren.
Annonce