Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: AGF kan tjene 22 millioner ekstra på Bisseck

tors 13. jul 2023

AGF kan ifølge Ekstra Bladet tjene hele 22,3 millioner kroner ekstra for Yann Aurel Bisseck i diverse bonusser. 



Læs hele nyheden her
Sindssygt at betale frikøbsklausulen, men samtidig være så illikvid, at man bliver nødt til at acceptere ekstra klausuler fordi man er nødt til at dele betalingen op.
De er sikkert ikke lette klausuler, men lad os da håbe at GF får hentet de ekstra penge!
Enig man har allerede en lorte økonomi, og så er det lige omkring 45% ekstra man kan komme til at betale! Inter burde melde sig til luksusfælden
Barcelona siden 1998. Fiorentina siden 2007. Benfica siden 2008.
Nu var klausulen efter sigende kun på 52 mio. kr. for tyske Bundesliga klubber - så mon ikke AGF stod i en god forhandlingsposition med de ekstra klausuler, nu de også vil dele betalingen op samtidig med at klausulen ikke gjaldt for Serie A klubber.

Godt arbejde af SIB!
La Masia det er her United kommer ind i billedet og betaler 500 millioner for en målmand de har hentet gratis for 1 år siden..
Dejligt. Bisseck skal nok opfylde kravene til bonusserne 👍
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er en super vag formulering, at “AGF kan tjene 22,3 millioner kroner ekstra på Bisseck, hvis han får succes i Inter.”

Er det et enkeltebeløb efter X antal kampe? Er det beløb opdelt i to-tre bonusser ved X antal kampe? Er det for at komme på årets hold i Serie A? Det er svært at tage noget fornuftigt med fra den sætning. Man kan, som AGF-fan, håbe på, at Stig-Inge har haft is i maven og krævet de pæne bonusser for realistiske milepæle som forudsætning for at godkende, at betalingen skulle opdeles i rater.

Det må ligeledes dræbe al spekulation om, hvorvidt frikøbsklausulen var ligeså bindende med betaling i rater, som den var med et engangsbeløb. Det var den ikke, for ellers kunne AGF ikke have krævet ekstra bonusser.

Gad vide om Köln har krav på 15% af de 22,5 også.
Flot salg af agf!!!
Lyder som en fair deal, nu når Inter hellere ikke betaler det hele med det samme.

Gad vide om Köln har krav på 15% af de 22,5 også.


Det skrev EB ihvertfald såvidt jeg forstår?

https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/agf/rekordsalg-i-agf-kan-lande-vild-millionbonus/9860780
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
@Damendoye

Det skrev EB ihvertfald såvidt jeg forstår?


EB skriver:

AGF skal dog aflevere 15 procent i videresalgsklausul til FC Köln. Det betyder, at tyskerne får 7,1 mio. kr. yderligere for Bisseck.


Medmindre 7,1 er 15% af 22,5, så må der med "yderligere" menes udover deres oprindelige salgspris til AGF.
@Rasmus:
Du kan naturligvis ikke få indholdet i en hemmelig kontrakt oplyst, og du får det også til at lyde som om at alle de andre klubber - inklusivt vores eget AGF - ikke også laver handler på samme måde. Jeg tror ikke du skal regne med at AGF selv betaler kontant ved Kasse 1, når der er tale om væsentlige millionbeløb, det er sgu for risikabelt rent likviditetsmæssigt.

Så medmindre du har insider-information om at Inter eller AGF står foran så store likviditetsproblemer at konkursen er nær, så går det nok. Du betaler jo også selv mange af dine egne store indkøb i rater, selvom jeg er sikker på de fleste virksomheder og banker i bund og grund gerne tog kontanterne i dag.
Annonce