Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: AIK sætter transferrekord med salg til Brighton

I går 19:10

Ifølge Expressen slår AIK svensk transferrekord med salget af Zadok Yohanna til Brighton.



Læs hele nyheden her
Sørgeligt hvordan den danske liga var foran den norske og svenske på ALLE parameter for 10 år siden, og nu er vi næsten lige på alle.
AC Horsens
Hvorfor er det sørgeligt at de øvrige skandinaviske ligaer oplever fremgang? Den danske liga er da også stærkere i dag end for 10år siden.
TrustInRust

Hvordan når du frem til det? Dansk fodbold er efter min mening stadig større end både svensk og norsk på næsten samtlige parametre.
Skaruha

Om du tenker økonomi vil den danske liga for alltid være foran, sålenge Norge og Sverige praktiserer medlemstyrte klubber. Da er det ikke plass for rike onkler.

Sportslig er det ikke mye som skiller nå som viser det er flere veier til Rom, og at klubber som utelukkende består av skandinaviske spillere kan gjøre det godt i de europeiske turneringene.

Forøvrig et enormt salg av AIK. Der skøt de gullfuglen.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
VikingStar

Enig i det med økonomien. Det var også derfor, jeg kommenterede, fordi jeg gik ud fra, at den første bruger mente, at den danske liga var kommet på niveau med den svenske og norske, fordi Allsvenskan laver det her salg, men hvis man ikke ved det, har Superligaen lavet mange flere salg over €10m end Allsvenskan og Eliteserien, og derfor er de selvfølgelig ikke på niveau med den danske på dét parameter. I forhold til det sportslige, så er der kun ét skandinavisk hold, der er på niveau med de danske tophold (FCK og FCM), og det er Bodø. De svenske tophold er bestemt ikke noget at råbe hurra over disse dage, og det er de øvrige tophold fra Norge (udover Bodø) heller ikke, så der kan man måske argumentere for, at kun Norge på det sportslige parameter er på niveau med de danske, men de danske har så to tophold, som historisk de sidste fem-syv år har leveret gode resultater i Europa, mens Bodø først lige er begyndt at vise gode resultater der i de seneste to sæsoner. Det sportslige og det økonomiske parameter er også de to vigtigste parametre, som jeg ser det, og der vil jeg ikke mene, at Allsvenskan eller Eliteserien er på niveau med Superligaen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skaruha.
Nei det er ikke nødvendigvis sammenheng mellom økonomi og det sportslige. Og slett ikke i våre land. Da skulle de danske vært flere nivåer over sportslig.. selv om man har penger er det jo begrenset hvilke markeder man kan operere i. Superligaen vil jo aldri få PLs tiltrekningskraft. Det er en trygghet men ikke så mye mer.

Bodø/Glimt har jo prestert mer enn et par sesonger. Ja de begynte i Conference og har bygd sten på sten. Som også seeding viser. De slo likevel ut lag som Celtic, AZ, og gjorde gode prestasjoner mot Roma i Conference League. Vet om mange danske klubber som ville vært happy over det.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Sørgeligt hvordan den danske liga var foran den norske og svenske på ALLE parameter for 10 år siden, og nu er vi næsten lige på alle.


Du kan takke ligastrukturen, og at der kun er 12 hold at finde i toppen af dansk fodbold.

Det er et kæmpe selvmål, at der bliver kæmpet så meget imod 14 eller endda 16 hold. Det virker i Norge og Sverige.
Man kan give skylden på mange ting. Men strukturen har efter min mening intet at gøre med manglende niveau.
Tværtimod. 1.division er så pivringe at det næsten gør ondt.
Definere virker…

4 elendige hold yderligere i superligaen, ville sku ikke gavne.
Udvidelse af superligaen og divisionerne, ville give mere ro til "midterhold" så de kan bygge op uden presset for altid at skulle spille om at rykke op, europæisk kvalifikation eller overlevelse. Disse midterhold ville måske over tid kunne yde mere modstand til de store, som AGF (som vel ikke er et ægte midterhold) har gjort i år. Det ville også give hold som eks. Lyngby, Vejle og Esbjerg eller andre en mulighed for at etablere sig i en årrække i superligaen og måske over tid blive en del af "midterholdene" (fremfor elevatorhold).
Annonce