Snak

Mere indhold efter annoncen
@Stagger Lee

Liverpool tilført € 700 Millioner fra ejerne ?
Hvor i alverden har du det fra ?

Og du skal ikke linke at FSG har solgt 11% af aktierne i deres selskab til RedBird Capital, for det har intet med Liverpool at gøre.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Der er vist få, der er i tvivl om, at noget er grebet galt an i Barca. Måske glemmer vi, at Barcas indtægter var af en tilsvarende, opadgående tendens, indtil corona lukkede af? Jeg synes nok, at Staggerlee har fat i noget - og egentlig burde de fleste fans standse op et øjeblik og overveje det - nemlig at fodboldverden er gået i udu ved at klubberne som sådan pimpes op af sugardaddies, så de undgår at stå til regnskab for en gennemgribende dårlig forretningsmodel. Barca er som sagt medlemsejet, og må så også stå på mål for, hvem der vælges til at bestyre klubben. Forskellige omstændigheder gjorde, at det endte galt. Selv må jeg igen og igen vende tilbage til Neymars grådighed som begyndelsen til miseren, thi med alle de mange oliepenge på hånden stod fodboldverden i den grad parat til at score kassen, da spillertabet skulle erstattes. Specifikt fik Liverpool og Dortmund meget mere end rimeligt ud af den manøvre - og velsagtens tabte Barcas ledelse småkagerne ved samme holmgang. Spørgsmålet der dog vedbliver, er dette: havde Fc Barcelona været i den nuværende situation, hvis ikke verden var blevet lukket ned? Og dernæst: hvilke andre klubber havde været lukket og slukket, hvis det ikke havde været for diverse oligarker?
Det er ganske rigtigt, at andre klubber andre ejerskabsformer, hvor nogle er mere uheldige end andre. Det fritager dog ikke Barca for kritik ift. at sætte tæring efter næring.

Du valgte så fuldstændig at misse pointen. Igen den lette løsning.

Roman er én mand, ikke en diktatorisk styre.

Én mand, der har profiteret af et diktatorisk styre, sorry. What ever makes you sleep at night. Tak, for at bevise pointen.

Og gælden på 1,8 mia euro er de penge, han gennem næsten 20 år valgte at skyde ind i klubben.

Nå jeg mindes ellers, han eftergav gæld op til flere gange. Sidste gang var lige inden, FFP trådte i kraft. Efter FFP kunne han ikke eftergive gælden, da de så ville indgå i regnskabet. Men igen du misser pointen.

Det er ikke synderligt forskelligt fra dengang Milan var afhængige af årlige indskud fra Berlusconi for at overleve.

Nej, men pointen var, det er forskelligt fra Barca, der er 100% medlemsejet.

Liverpool tilført € 700 Millioner fra ejerne ?

Nej, jeg skrev, selskabet bag havde fået tilført 700 mio euro. Jeg mener, det var omkring 260 mio euro Liverpool fik af dem sidste år. De skal sikkert have flere penge tilført i år.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Du valgte så fuldstændig at misse pointen. Igen den lette løsning.


Jeg tror der er mange der har misset din pointe, hvis den var valid. Ikke for at gøre det nemt, men fordi det er absurd at pege på andre ejerstrukturer, for at forklare en forfejlet virksomhedsstrategi i en given klub.

Barcelona har ikke sat tæring efter næring og det er vel egentlig den eneste pointe!
@ Stagger Lee

Tror vist ikke rigtig du er inde i Liverpool og deres økonomi. Det er jo decideret forkert at LFC ejere har skudt €260 M ind i klubben, hvor pokker har du det fra ?

Det er osse lidt af en påstand, at FSG ejere har måtte sælge 11% af deres aktier, for at holde Liverpool og deres andre aktiviter kørende ? Hvad bygger du det på.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
men fordi det er absurd at pege på andre ejerstrukturer, for at forklare en forfejlet virksomhedsstrategi i en given klub.

Hvor har jeg forklaret Barca´s underskud de sidste to år med andres ejerstrukturer? Jeg har sagt, det er nemmere at have en ejer, der spytter i kassen, hver gang den er tom. Det fritager åbenbart fansene fuldstændigt i forhold til at tage stilling til deres klubs økonomi.

Hykleriet vil igen ende tage i fodboldens verden og sådan har det været længe. Fans verden over fritager sig fuldstændig fra at sætte spørgsmål deres klubbers ageren. Det er ligesom det, der var pointen. Det er ikke noget, der gælder for fans af Barca alene, tværtimod. Det må, alt andet lige, være nemmere at forsvare en klub, der er medlemsejet, fremfor én, der er ejet af en eller anden tilfældig rigmand, et konsortium, eller gud forbyde det, en undertrykkende diktator.

Jeg kan love dig for, for mit eget vedkomne, vil det være en klar streg i sandet og jeg ville aldrig støtte sådan en klub.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
BoJacques føler du dig stødt?
@Stagger

Det er i det hele taget meget få, der bryder sig om diktatorerne i fodboldens verden, men folk "misforstår" din pointe, fordi den fremstår som en stor omgang whataboutery. MBS er et svin, men det betyder ikke, at Barcelona går fri for enhver form for kritik på det økonomiske område.

Ingen af de ting, som du har nævnt, fritager Barcelona fra at sætte tæring efter næring. Real Madrid er den mest sammenlignelige klub målt på ejerstruktur, omsætning, historie osv., men Barcelona har, jf. artiklen et lønbudget, der er 40% højere, en dårligere trup trods større netspend, og man er tilmed bagud på stadionrenovering.

Det er ikke en katastrofe at indrømme, at hjerteklubben ikke er ufejlbarlig.
BoJacques Godt nok noget af det sjoveste jeg nogensinde har læst på bolds forum. Hvad regner du med, at alle lige tager hensyn til jeres følelser, fordi det er så synd for jer at der kom en ond mand, som i selv valgte ind, og smadrede jeres klub? Det er ikke Bartomeu FC det er FC Barcelona der sejler fuldstændig og jeg skal da være ærlig at sige at jeg nyder det i fulde drag mens det varer


Siger en fan af Chelsea som har snydt og bedraget sig til alt siden gangsterens indtog og nu får I så en ny gangster ... det er altså komik på et højt plan.
Er du der hvor du er komplet ligeglad med ejerforhold etc. bare "din" klub, som du har valgt ud fra alle varer på øverste hylde, vinder kampe?

Nej, jeg er ikke fan af noget klubhold.
lasse - nej, jeg brokker mig ikke over du kommenterer på real-artikler, det skal du endelig blive ved med.
Jeg pointerer til gengæld du evigt og altid kommer med stikpiller og provokationer i artiklerne der vedrører real, samtidig med du, eksempelvis i en artikel som den med Messi´s 5 mål igår, går ind og skal være nedladende overfor enten real eller Ronaldo. Deraf min kommentar om at du har et helt vanvittigt kompleks.
Kommentér som du har lyst til, men husk på det er dig der har fået 3-4 konti banned efterhånden herinden.
Annonce