Adriaanse:
Jeg havde fået det indtryk, at de nævnte spillere også skal have løn + aftalte bonusser over de kommende år? Eller er de 35 mio., du nævner, alt inkl. - Nu og i al fremtid?
I det regnestykke, du så gerne vil have til at give minus for BIF, der glemmer du indtægter, fx salg af merchandise (Nok ikke CR7 style men dog stadig en indtægt), flere tv penge hvis man (som klubben nok forventer) kan forbedre sin placering i ligaen, skulle det utopiske ske at man kommer i Europa igen, så giver det også et par kroner..
Og mon store spillere som Almebäck, Ørnskov og Zohore, eksempelvis er dem, der vil bringe jer videre?
Om du vil acceptere det eller ej, så er de, fraset Zohore, blevet faste startere. Om det fortsætter vides selvfølgelig ikke men i så fald, så er det de spillere, der bringer BIF videre.
Argentineren er så på leje. Boula og Kahlenberg 30(+), og ofte skadede - sådan i et nyere historisk perspektiv
Så fordi de har været ofte skadede, så vil det ikke kunne ændre sig? I bedste Springer stil "Once a cheater - always a cheater!"
Nørgaard har spillet 1 kamp i en topliga, og har været plaget af skader
Og dog stadig så ung, at der kan vente væsentligt flere kampe i en større liga.. Nicolai Jørgensen spillede jo ikke ligefrem vanvittigt mange kampe i Bundesligaen og ham kan du vel ikke tvivle på kvaliteten af? Men ok, han spiller selvfølgelig heller ikke i gult og blåt..
Hradecky viser ikke umiddelbart tegn på, at være superligaens allerbedste målmand. Og Hasani? Vi ved det vel ikke?
Hradecky var heller ikke (I følge flere EFB´ere herinde) noget hit førend forsvaret blev stabilt. SÅ hvis en KB kan tilføre stabilitet, kan man måske forvente at Lukas hæver niveauet. Og Hasani skal vel lige have en chance for at bevise sit værd eller mangel på samme?
Og skal de etablerede regelmæssigt på bænken, for at give plads til de unge, man officielt ville fokusere på. Og hvis ja, er det ikke en lidt dyr ordning?
NEj selvfølgelig skal de etablerede spillere ikke regelmæssigt på bænken, det siger vel sig selv? Som tidligere nævnt af en del brugere men åbenbart ikke forstået af dig endnu, så kan man jo ikke smide U19 holdet på banen og regne med det går godt. Og det ville da være dumt, når der nu er kapital til at forstærke holdet og så anvende talenterne som backup. Og selvom du gerne vil have det, så er det ikke så meget i mod, hvad der tidligere blev udtalt. At man vil satse på egne rækker og kun forstærke sig med spillere, der kan gå ind i start elveren og helst med unge spillere.
Og hvorfor har talentafdelingen stadig ikke set en ekstra krone?
Må være dig svar skyldigt men en mulighed kunne være, at BIF ikke har fået alle pengene endnu. Men såfremt de stadig mangler dem næste år, så får du ret i det ene kritikpunkt..
Og er det logisk, at Thomas Frank skal styre dette hold med stadig flere etablerede spillere - sammen med HB Køge manden, Per Rud?
Ja det er ganske logisk, hvis du hentyder til hans unge alder eller manglende seniorerfaring, så er det vist sket en gang eller to før, endda i det store udland og endda med ok succes.. Og Per Rud har gjot det ganske godt, indtil han klokker i det, så hold lige pause med din vendetta mod ham, det er trættende læsning i længden..