Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er vel et faktum, at Hjulmand har sendt Daramy hjem i stedet for at lade ham træne med? Der er jo en del spillere med, som heller ikke kommer i kamp, men som netop bare er med for at lære og træne sammen med de andre. Så man kan vel ikke bare affeje det med, at det er helt udramatisk og normal behandling af landsholdsspillere?


Den kunne man nu ret nemt adresserer ved at begrunde det med at spilleren ligeså godt kan starte sin ferie nu, i stedet for at træne til ingen verdens nytte.

For mig ligger nøglen til at forstå det her i hvad der ikke bliver sagt. Hvis rygter og fortolkninger der er nemme at skyde ned ikke bliver skudt ned, så gør jeg mig nogle tanker om hvorfor.
Da træneren og hans team lige nu forhåbentlig har 100% fokus på en kamp om nogle timer, er det naturligt nok de ikke bruger tid på den slags nu - men hvis de ikke har adresseret tingene om nogle dage, så tror jeg der er mere sandhed i de ting der bliver skrevet.
Det vil jo være utrolig dårlig people management at træneren lader de her ting klæbe sig til Daramy fremover, hvis ikke der er noget hold i dem. Og jeg syntes ikke vores landstræner virker som en dårlig leder.

Så lad os alle håber det her betyder at Ajax læser med. Køber alle de dårlige versioner der bliver giver af Daramy og derfor vælger at sælge ham billigt tilbage til FCK.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@SlotsvedHvor fremstår hjulmand fremstår som et giga fjols.

1. hvorfor vælger han at sætte flere offensive spiller som ikke er nogen særlig gode spiller i det defensive arbejde ind når der mangler 10-20 min igen hvor man ved det kan blive lidt hektisk fordi nordirland vil kaste alt frem for så mange dødbolde som muligt.

Mon ikke det er fordi han tror DK kan lukke kampen med en omstilling, og at han forventer at Damsgaard og Lindström via. boldkontrol kan holde dem fra at have bolden. At indskifterne levere på et grotesk lavt nivaue er svært helt at forstå. Ved ikke om enkelte modarbejder træneren!!

2. Hvorfor vælger man at Slagte et Talent i medierne ?

Har du et Link til det? Jeg har kun læst at han udtaler at han ikke er med af taktiske grunde, og at han udtalte at han ikke vil kunne se en situation hvor MD ville kunne komme i spil.

3. hvorfor bliver han ved med at udtage spiller der ikke spiller i klubberne, eller simpelt hen ikke har niv til at gøre en forskel på det danske landhold.

Hvem F.eks? Og hvem skulle udtages istedet?

4. tror han det er sundt for en klutur på et landhold at man går ud og slagter en spiller og køre ham midt over ??

Link?

5. hvornår vælger han selv og tage ansvar for holdet sejler ?

Tror ikke KH har udtalt en eneste gang at han ikke er medansvarlig i at spillet ikke kører. Men uanset hvad han siger, vil en stor masse jo være kritiske. Og siger han ikke noget er de samme folk kritiske. Siger han op vil samme gruppe skrige at han løber fra ansvaret.

Kom med noget konstruktiv kritik istedet for det der negative fis.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
eHawk:

Om man er fan af Daramy eller ej... Er det ikke hamrende dårligt "scoutet" af Hjulmand til at starte med, hvis det er sådan han ser ham som spiller?

Det er vel ikke fordi Daramy pludselig ikke ikke opfylder kravene? Altså mandag opfylder han 12/12 krav og ugen efter gør han ikke?


Kan det tænkes, at det bare er det, som Hjulmand har set den seneste uge, som ikke opfylder kravene?
Ligesom Neestrup også var ret utilfreds med Daramy i begyndelsen, hvorefter han så en anden indstilling, og en Daramy spillede sig op.
At Daramy sendes hjem, er ikke et udtryk for, at han er en dårlig spiller, men at han i samlingen ikke har præsteret tilstrækkeligt.

Btw Juniorx: Spot on i ovenstående indlæg.
PS: At 90 % af brugerne på bold er Brøndby fans er udokumenteret vås. Flere moderatorer er tilmed erklærede FCK tilhængere, og de fleste Brøndby tilhængere er ret trætte af bold.dk, som flere oplever forherliger FCK


Alt er som det skal være.
FCKere syntes BIFerne får en fordel, BIFerne syntes omvendt.

Så er tingene nok rimgelig i vatter.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
moderator
@Slotved

"2. Hvorfor vælger man at Slagte et Talent i medierne ?"

På hvilken måde har Hjulmand slagtet et talent i medierne?
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I øvrigt så kan man konstatere, at nu har Hjulmand igen skabt en mediesag, som han skal bruge krudt på at forholde sig til lige før en vigtig kamp.

Ja, han kan sende Jakob Høyer i byen og tale med journalisterne, men han skal stadig holde rådslagning om håndteringen og affeje journalist-spørgsmål på dagen.

Måske ER han bare overmatchet i rollen? Under alle omstændigheder er han en presset mand lige nu.
@ Bløde babser i vater, ja, det kan man sige, og måske derfor også lidt skørt at hævde at 90 % af brugerne på bold er Brøndby-tilhængere.
moderator
"@Geddar Det ændrer ikke, at Hjulmand har valgt at sende et signal ved at sende Daramy hjem, uanset hvordan Hjulmand specifikt har formuleret sig."

Ja, men er det ikke ganske naturligt, hvis der internt er aftalt nogle kriterier, og en spiller ikke lever op til det? Skulle man så lade spilleren blive i truppen, når man har andre breddespillere som kan bringes i spil?

Uanset er det jo ikke det samme som at finde en syndebuk.

Og endeligt tyder det jo på at der er noget i vinklingen hos BT, der ikke ligefrem er spot on.
https://kortlink.dk/sudv
Kan det tænkes, at det bare er det, som Hjulmand har set den seneste uge, som ikke opfylder kravene?
Ligesom Neestrup også var ret utilfreds med Daramy i begyndelsen, hvorefter han så en anden indstilling, og en Daramy spillede sig op.
At Daramy sendes hjem, er ikke et udtryk for, at han er en dårlig spiller, men at han i samlingen ikke har præsteret tilstrækkeligt.


Det kan det helt sikkert. Men hvis man antager at det bl.a. er arbejdsindsatsen på egen banehalvdel, så har Mo ALDRIG været den slags spiller. Jovist, han er blevet bedre, men nogen defensivt vidunder bliver han nok aldrig. Derfor undrer det mig bare at han udtager, bruger ham i kampene og så smider ham ud, hvis han så åbenlyst ikke er god nok lige nu? Så skulle han Hjulmand da have disponeret anderledes?
Er med på at det er "dagsformen" der er vigtig, men han kan jo ikke have været SÅ ringe til samlingerne, når han alligevel kommer på banen...

Ellers må det stå skidt til med kvalitet i truppen.

Det skal lige siges, at jeg ikke nødvendigvis mener at Daramy SKAL være på landsholdet. Det skal han selvfølgelig kun hvis han er god nok.
FCK & Arsenal <3
moderator
"Ja, han kan sende Jakob Høyer i byen og tale med journalisterne, men han skal stadig holde rådslagning om håndteringen og affeje journalist-spørgsmål på dagen"

Sådan har det da været på landsholdet i årtier, når spillet har skuffet. Og det er ikke kun i DK det sker. Der skal meget lidt til før tingene køres op.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce