Snak

Mere indhold efter annoncen
Metteotti det er vist dig der ikke forstår hvad jeg mener her og så kan jeg godt fornemme, at du ikke har meget begreb om dansk ungdomsfodbold. Jeg er udmærket klar over at Daramy ikke kan spille landskampe - og dem mangler han for at blive bedømt imod de bedste i hans årgang internationalt. Wind, Holse, Hjulmand, Racic og hvem de ellers er har spillet anslået i snit omkring 30 europæiske kampe på højt niveau + Youth League, hvor de faktisk spillede en super turnering. Og hvordan kan du i ramme alvor udtale at Daramy har scoret mere end Wind, der var suveræn og fantastisk topscorer i Ligaen. En Liga hvor Holse var i særklasse og voldsomt dominerende på et hold hvor iøvrigt også Victor Jensen og svenskeren Bellmann optrådte. Nej jeg tror ikke du har set meget ungdomsfodbold.
Og igen der er en verden til forskel på at være en fantastisk ungdomsspiller og så til at få et gennembrud på FCK senior. Så byder nogen 37 mill ville jeg virkelig sælge, og som en anden sagde købe en udlært topangriber og lønne ham tilmed.
Desrouloux:

FCK sovser sig jo kun lige med i EL med mindst mulig margin.


Imod et suptophold i Serie A... men Køln er da klart bedre :D

Og når de er i CL-kval møder de jo oftest hold fra Rumænien osv og ender ofte alligevel med at tabe og ryge over i EL.


Modsat Køln som taber til serbiske og Hviderussiske hold?? Du giver ingen mening.

Hvor mange rumænske hold har FCK mødt? Jeg kan ikke huske synderlig mange.

Alt det andet du skriver er self. typisk FCK-blindhed. Viktor Fischer kunne nok gå ind på Kolns hold (Men ellers tror jeg resten af københavnerne ville rådne op på Kolns bænk.)


:D Så må det være trænerens skyld, at Køln klarede sig så tåkrummende ringe i EL i sidste sæson. Evt. kan det skyldes forskellen på gode hold, og hold som går videre fra deres grupper. (hvornår har et andet tysk hold, sidst IKKE gået videre fra deres gruppe? ... jeg ved det faktisk ikke).

Og endelig så er det jo bare et tænkt eksempel, jeg kunne også have valgt en klub fra Bundesligaen. For i højere grad at kunne understrege forskellen fra FCK til de mange "store" tyske klubber. Det var bare for at understrege hvor lille FCK er på den europæiske scene. Og det er kun FCK-fans der ikke selv ved det haha.


Hvis du valgte et hold fra Bundesligaen, så ville dit første indlæg måske give lidt mening.
Men at hive Køln ind, som med al tydelighed viste forskellen på Bundesligaen og 2.bundesliga, gav bare ikke nogen mening.

EDIT: Og at du ikke kender en spiller, som er fast mand på det tyske landshold understreger nok hvor stor din indsigt er udenfor alt hvad der drejer sig om FCK.


:D Du mener den faste mand, der har spillet 1 af 3 landskampe.. hvoraf han end ikke var i truppen i de 2.

Men han har da spillet landskampe... endda til VM18 for Tysland... nok derfor jeg ikke kunne huske ham.

Måske du skulle arbejde lidt med dine argumenter, istedet for at fremhæve en eller anden tysk klub, som har været en national skandale internationalt.
Men tillykke med Hector... Nej jeg kender ikke den samlede tyske trup. Jeg kender heller ikke den samlede belgiske eller engelske.. eller kroatiske eller franske...? Gør du?

Vi er iøvrigt helt enige om at FCK er lille på den internationale scene, hvilket netop er sjovt, da FCK (DK) er markant mere kendt end FCK (D), når vi kikker på internationale kampe... Medmindre man er ganske gammel og kan huske at Køln engang ikke var et tysk sekundahold.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
FCK er en af de mest stabile klubber uden for banen. Hele organisationen er rigtig stærk, og medarbejderne er dygtige. Det betyder at de får rigtigt meget ud af fx deres økonomi. Omvendt er Köln et galehus, og kunne på trods af alt det de havde, ikke holde sig i Bundesligaen. Köln er en større klub, men FCK er åbenlyst en bedre klub.

Hvis FCK, hvert år, kan spille lige op med klubber som Zenit, Bordeaux, Atalanta osv. kan de også spille lige op med nok klubber i Bundesligaen til at de burde klare sig dér. At påstå andet er decideret dumt.

Så vidt jeg kan se er deres budget ca 20% højere end FCK´s. Springet fra BIF og FCM til FCK er større end fra FCK til Köln.

På tilskuertal ville FCK ligge i bunden, men mon ikke de kunne tiltrække flere til en kamp mod Bayern München end mod FCM?

Jeg har svært ved at se, hvordan man kan sige at FCK ikke ville kunne klare sig i Bundesligaen.

Det er et tyndt argument at sige at du endda kunne have valgt en Bundesligaklub, for du valgte Köln som er den klart største klub i 2. Bundesliga, de er på alt andet end det sportslige, en stor klub. Men det er nu engang resultaterne der betyder noget i sidste ende, og der har FCK været Köln overlegne, selv med den katastrofale sæson sidste år. Så jeg synes du griber efter alt for mange græsstrå for at få dit indlæg til at give mening.
Imod et suptophold i Serie A

Atlanta lægger lige over stregen og har kun vundet 1 kamp ud 8 i ligaen, så suptophold er de langt fra, men det ser da godt ud når det bliver skrevet sådan.

Og igen der er en verden til forskel på at være en fantastisk ungdomsspiller og så til at få et gennembrud på FCK senior. Så byder nogen 37 mill ville jeg virkelig sælge, og som en anden sagde købe en udlært topangriber og lønne ham tilmed.

Jeg er så meget uenig. Årsag til dette er at jeg har set den unge mand i aktion flere gange, og har set ufattelig mange U-kampe igennem flere år, og har aldrig set en som ham.
En spiller som er så dominerende i større årgange end sin egen, samt at han forcer på banen er unikke. Med andre ord besidder Daramy et talent så stort at kalde ham en fantastisk ungdomsspiller faktisk er en hån.

Jeg er overbevist om at FCK vil kunne få mange flere millioner på kontoen ved at implantere den unge mand på 1.hold hvor han sagtens kan begå sig på nuværende tidspunkt. Om ikke andet så vil Parkens gæster blive forkælet med en ung ihærdig fyr med fantastiske tekniske færdigheder.
Nu skulle det ellers handle om Daramy, som de fleste af os kun har set i en enkelt kamp, nemlig den FCK spillede mod Viby i pokalturneringen. Men så kom det til at handle om for eller imod FCK. Jeg er enig i det synspunkt, som på flere parametre sidestiller FCK med tyske 2. bundesligaklubber. Jeg er til gengæld ikke enig i, at det ikke er en præstation i sig selv, at FCK kan fremvise 12 deltagelser i europæisk gruppespil ud af 13 mulige, ligesom de klubber man rimeligvis kan sammenligne med, herunder 2. bundesligaklubber, ikke gør det bedre end (vel endda få ligeså godt som?) FCK, når de endelig får chancen for at begå sig internationalt. FC Köln skulle f.eks. hen i runde 4 i sidste års EL-gruppespil, før de kunne sætte point ind på kontoen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er overbevist om at FCK vil kunne få mange flere millioner på kontoen ved at implantere den unge mand på 1.hold hvor han sagtens kan begå sig på nuværende tidspunkt. Om ikke andet så vil Parkens gæster blive forkælet med en ung ihærdig fyr med fantastiske tekniske færdigheder.


Jeg er også overbevist om at de ville kunne få mere for ham, hvis han slog igennem for førsteholdet først. Og jeg er også enig i at det ville være fedest at se ham slå igennem før han tog videre. Han er et ekstraordinært talent, så det er ikke urealistisk at han kan slå igennem tidligere end de andre, men han er trods alt stadig kun 16.

Desuden tror jeg også at det er en god karriereplan for de fleste der er gode nok, at slå igennem i FCK og få noget hår på brystet før de tager ud.

Men hvis han er så stort et talent, at det er umuligt at holde på ham, så er 37 mio mange penge. Og han ville formentlig ryge videre så snart han fik sit gennembrud og begyndte at gøre en forskel for FCK. Hvis man kun ser på tingene i forhold til førsteholdet, tror jeg det er bedre at bruge energien på at spille en ind, som man regner med kan bidrage i længere tid.
I den perfekte verden, for os der holder med FCK, ville han blive i klubben og få sit gennembrud der. At han samtidig ville kunne erhverve sig dansk pas, er en ekstra gode. I praksis har jeg en anelse svært ved at se de åbenlyse åbninger til projektet, men jeg skal med glæde tage fejl. Personligt har jeg svært ved at vurdere, hvor god han er og hvordan han ville kunne udvikle sig, for jeg har kun set ham imod Viby, og jeg synes som regel det er noget rod at vurdere på ungdomsniveau. Jeg kan huske, at jeg blev lettere upopulær ved at have svært ved at se den store talenttriumf for Martin Bergvold og Kenneth Zohore i FCK, simpelthen fordi jeg ikke troede på deres umiddelbare udviklingsområder - det var spillere som var markant bedre end de fleste i deres årgange, men som på seniorniveau i FCK havde det svært.
DR. joedoe - da FCK spillede imod atalanta lå de 4 i ligaen, og er faldet sammen nærmest lige siden fiaskoen. Hvilket de mange tabte kampe siden er sigende for.
Til gengæld er Zenit St. Petersborg russisk førerhold og Bordeaux har i den periode FCK slog dem, været i en opadgående fase, hvilket placerer dem på en aktuel 7. plads i den franske liga.
moderator
FCK sovser sig jo kun lige med i EL med mindst mulig margin. Og når de er i CL-kval møder de jo oftest hold fra Rumænien osv og ender ofte alligevel med at tabe og ryge over i EL. De har en pæn statistik med at komme med i Europa, men de kommer sjældent ret langt når turneringerne så reelt starter?


Hvad menes der med sjældent ret langt Desroulox? Hvor langt forventer du at FCK skal komme, før dit udsagn kan betragtes som forkert? Videre fra gruppespil er ikke nok fornemmer jeg. Hvorfor er 12-13 gruppespil ikke en præstation i sig selv? Det er da ret flot efter danske standarder. Hvordan opstod dit problem med FCK, da Skov skiftede?
Dette er en signatur.
Annonce