Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: FCM er enig med Albert Capellas

tirs 23. aug 2022

FC Midtjylland er ifølge B.T. nået til enighed med Albert Capellas, som bliver klubbens nye træner på en treårig aftale.



Læs hele nyheden her
Er klar til at give han en 10 kampes chance ;)
Vi ville ikke kunne ændre hinandens holdninger alligevel.
Spændende. Jeg tror han bliver en mega kompetent manager. Hvis han kan han videreformidle ideerne til spillerne bliver det sjovt at følge.
AC Horsens Arsenal FC Ja tak til pyro på stadions igen!
Stærk signing af FCM, det kan jeg godt blive misundelig over som FCK fan :)

Held og lykke med jeres nye træner og point jagt - det skal nok bekomme jer godt :)
Det er sgu et friskt valg, positivt ment. Det kan blive rigtig godt eller rigtig skidt, men jeg tror egentligt på ham. Spændende om hans spanske connections vil komme FCM til gode.

Det vigtigste for FCM bliver dog næsten at de får styr på deres transferstrategi og igen begynder at købe klogt ind.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Capellas kender Dansk fodbold og FCM har holdet til at kunne true FCK i kampen om superligaen, hvad kan gå galt... udover at FCMs sportslige ledelse har taget grueligt fejl på såvel spiller som træner siden de seneste år og det ville klæde dem at vende tilbage til det koncept der tideligere har givet dem succes.

Capellas har kompetencerne il at være en top træner i superligaen, men der er tydeligvis nole spillere i klubben som skal have markeret at de ikke er over klubben og at de skal følge trænerens anvisninger.

Et liv uden fodbold er ikke et liv! YNWA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bør som minimum få chancen indtil næste sommer, medmindre han gør det helt elendigt. Denne sommer han han ingen tid til at evaluere truppen og forstærke de steder han mener skal forstærkes og ingen pre season. Vinterpausen giver lidt tid til at arbejde med truppen og eventuelt hente de par spillere Capellas mangler.
Det kan jeg simpelthen ikke se er noget godt match. Hans spil og filosofi er da så langt fra FCM som muligt. Plus deres gøren og laden kommunikativt er så bombastisk og ustruktereret. Plus at han intet har vist med hovedansvaret for en ´storklub´. Jeg kan ikke se det.

De skulle hellere gå efter én fra den nye tyske trænerstil.
Han ER allerede voldsomt kompetent.
Det store spørgsmål er faktisk, hvordan visse primadonnaer reagerer på hans ankomst. Capellas virker nemlig til at kunne håndtere den slags attituder.
Det skal nok blive rigtig spændende at følge.
Jeg syntes Capellas er et spændende navn, der tidligere har stået for en underholdende tilgang til fodbold. Det har hans tid i Barcelonas akademi nok ikke ændret på.

Det er dog noget af et stilskifte for FCM, så det er vigtigt at de giver Capellas tid. Både til at implementere sine ideer, men også ift. sætte sin egen trup. Kontinuitet vinder mesterskaber.
Dygtig træner. Men nok ingen mirakel mager. Måske man også skulle kigge på truppen..
Annonce