Snak

Mere indhold efter annoncen
Barcelonas lønbudget er vel kun på halvdelen af Reals, fordi man har barberet det med næsten 100% efter Messi og griezmann er væk?
Med svaghed for Liverpool, vil svarene nok være lidt farvede...
Binne7

Ja og nej, det klart lønbudgettet er lavere uden de to, men og nu må nogle rette mig hvis jeg tager fejl, også nødvendigt da de havde overskredet lønloftet, med i hvert fald Messi. Lønloftet er ikke det samme i alle La Liga klubber, men bliver fastsat efter indtægter eller omsætning, så ligemeget om de ville, vil Barca aldrig kunne matche Reals lønloft på nuværende.
Man har vel lov at drømme som Arsenal fan om at vi ender i top 4, og at Ødegaard kan hjælpe lidt til. dog er det 99% sikkert kun noget der forbliver en drøm..

EDIT: med nærmere eftertanke tror jeg man skal prøve med en anden,efter som at han har en vis lorte agent.
Skal Liverpool vinde kampen om Haaland, skal det nok være på basis af Klopps forhold til Dortmund

Det er noget sludder. Liverpool er pt. en top 3 klub i verden, de tilbyde noget de fleste klubber ikke kan. De kæmper om de store trofæer, har en fantastisk stadion med store fanbase, historie, store sponsorer etc. Eneste minus er at se ikke giver så høje lønninger som de andre topklubber.
Tropico

Real har lige netop råd til begge to. Økonomien ser god ud, og netop som der bliver nævnt i tråden her hiver Mbappe nok ikke 1,5 mia selvom han nok skal få sin fyrstelige hyre.

Bale, Marcelo og Isco med kæmpe lønninger (især de to førstnævnte) ryger på fri transfer, Hazard bliver med alt sandsynlighed solgt, ergo ryger hans løn også. Så der skulle være luft nok i budgettet til at det kan realiseres. (De havde trods alt råd til Mbappe i sommers, selv med Bale, Hazard og Marcelo på lønningslisten)

Ser kun City som en mulighed i PL, og det tror jeg også kunne være meget realistisk i takt med hans far har spillet i klubben, og gerne ser sønnen i PL + City ikke har en decideret 9´er.

Jeg ser helt klart Real og City som de to store favoritter som skal slås om Haaland, med PSG som svag outsider hvis Haaland er rigtig glad for mønten.

United kommer ikke i betragtning, Liverpool vil ikke bruge de summer, da det vil smadre deres lønstruktur ift. filosofi de har, samt at deres angrebsspil skal lægges om, præcis som der bliver nævnt.

Bayern kunne måske også være en mulighed, men tror de stadig mener at Lewa har flere gode år i sig.

Mht. Benzema tror jeg også Real står i et dilemma, da Benzema pt. er en af verdens aller bedste spillere og vel også verdens bedste 9´er pt. sammen med netop Lewandowski. Dog tror jeg at de ser muligheden for at hente Haaland, samt Mbappe og have sikret 2 af de største (hvis ikke de største) fremtidige stjerner sammen med Vincius som kan ende på samme hylde. Muligheden ligger nu, for hvis han ryger til City, Bayern eller PSG så ser man nok aldrig Haaland i den hvide trøje, og i takt med at Benzema er 34, tror jeg godt de kunne vægte Haaland og dermed den verdensklasse på den lange bane højere.

Uanset bliver det virkelig spændende, men som sagt tror jeg det bliver en duel mellem City og Real Madrid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
endagtilbage@

Men Florentino Perez har jo fortalt at hvis der ikke kommer en Super League, så kommer der ingen Mbappe. Det håber jeg journalisterne holder ham op på hvis Mbappe til Real Madrid bliver en realitet. Og hvis der både er råd til Mbappe og Haaland, så er det jo nærmest tragikomisk.
Forza Napoli Sempre!
Det er nok ganske givet at den klub der løber med Mbappe skal op med 1.5 milliarder+ (Og sikkert netto) over hans kontraktperiode incl sign on og bonusser. Men ud fra det marked der nu engang er, så er han nok også det værd.
I PL må de to Manchester klubber være førende. Chelsea har Lukaku, Spurs bliver det ikke bla. grundet Kane og ej heller Arsenal, da de nok ikke er velanset nok på nuværende tidspunkt. Liverpool ser jeg ikke som en konkurrent, da det mere er "one season wonder" blot 2 - 3 sæsoner frem for én. Derudover kan Liverpool ikke tilbyde lønninger samt samme indkøbsbudget, som de absolutte topklubber i England (historisk og aktuelt set) som således må være City, Chelsea og United, hvor Chelsea nok melder sig ud af kapløbet. Jeg kunne godt se ham i United som arvtager for Ronaldo og Cavani. Det betyder dog også, at Rashford og Mason skal omskoles, da Haaland i givet fald vil ligge tungt på den forreste plads. Mon Haaland tør gå United vejen grundet omstændigheder med faderen eller vælger han det oplagte City valgt, såfremt det bliver PL.

Alternativt er der jo Bayern, Real og Juve. Eller outsideren, PSG, hvis de mister Mbappe. Spændende (og dyrt) bliver det.
TR1986:
Det er rigtigt, men nu viser tallene så at det alligevel kan lade sig gøre, så om det var et kneb i desperationen for at "redde fodbolden" jf. ham selv skal jeg ikke kunne sige.

Danni United:

Tror nu ikke det har noget at gøre med faderen, men nok mere ambitionerne. Jeg ser dem få svært ved at komme i top 4 i år, og de er klasser under City, Liverpool og til dels Chelsea, så nægter at tro på det er interessant for verdens kommende bedste angriber.
Det er fandme sørgeligt, at når der endelig kommer et så vanvittigt talent som Haaland, så ser man hans sande jeg/motiv i valget af Raiola som agent. Det handler bare om at malke øverste lag af fodboldpyramiden til det yderste.
Annonce