Jeg fatter ihvertfald ikke hvorfor Hemmingsen stadig er ledig.
Tror de fleste Randers FC fans har dårlige minder om hans indstilling til fodbold.
Han tog over i Randers efter at vi var rykket ned i 1. division, så vidt jeg husker. Vi havde formået at beholde stort set hele Superliga truppen intakt og burde have kørt de fleste hold ud på røv og albuer weekend efter weekend (1. division var ikke specielt skræmmende besat på det tidspunkt). Det skete bare ikke for han var ekstremt defensivt orienteret. Hans holdning var, at hvis modstanderen ikke scorer så er man sikker på at få et point (hvilket også er korrekt, selvfølgelig) men det var totalt frustrerende at se på.
Spillertruppen måtte til sidst indkalde direktør Jacob Nielsen til krisemøde fordi de var så frustrerede over hvor defensivt holdet spillede.
Randers lavede 38 mål i 26 kampe mens den anden nedrykker, Esbjerg, lavede 60 og sluttede 17 point foran Randers.
Selvom vi rykkede op blev Hemmingsen alligevel fyret og Todd blev hentet tilbage, hvilket de fleste Randers fans nok var glade for i bakspejlet