Snak

Mere indhold efter annoncen
Gustav09. Jeg er 100 % enig med dig.
Mon ikke at AC har clearet det af med JD og NES inden ansættelserne at de skulle arbejde sammen?
Vellidt af 99,9% og så er der jo altid de man ikke kan nå ind til, som har deres mening uden at have det mindste indsigt i, hvad de ytrer sig om. Og en rigtig klubmand. STORT tillykke til AC Horsens. Et scoop for klubben. Og graverende for EfB at de har, som JV har beskrevet, kastet guld på gaden.


Er det dig, Søndergaard ?
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Analyse... Fra en gammel EfB´er

Niels Erik Søndergård - Han har været i klubben i 40 år, først som spiller og siden var han en af hovedmændende bag Efb´S genrejsning midt/sidst i 90´erne.
Der har i de sidste 10-15 været en del kritik af NES, men som oftest har de fleste svært ved at pege på hvad han gør forkert. Han har været talentchef et stykke tid, og er der noget vi i EfB trods alt er lykkedes med er det talentarbejde. Vi har i de seneste 25 år produceret masse af store talenter igennem ungdomsarbejdet, som NES skal have en stor del af æren for, dog får han det sjældent. Meget af kritikken har været unuanceret og usaglig, og har været et udtryk for frustration ift. til andre ting.
Klart, han var en del af en meget uheldig konstruktion, som hed den "sportslige ledelse" i EfB, hvor hver gang der var blev lavet en fejl(som f.eks et forkert spillerindkøb, eller en fejlcastet træner), var det aldrig én bestemt persons, skyld, fordi beslutning var truffet i fællesskab "af den sportslige ledelse". De blev over nogle år danske mestre i at vaske hænder og glide af på nærgående spørgsmål.
NES er ikke dum, men jeg vil til tider kalde ham inkompetent. Jeg tror ikke han brænder så meget for det, som man bør, hvis man vil være i eliten og VINDE. Ungdomschef er nok han bedste egenskab, men han var ikke nogen god sportschef/sportsdirektør. Han gav for store lønninger til fusere og fejlcastede som sagt ofte.

Jonas Dal.
INDEN han blev træner i Esbjerg, havde jeg hørt ham i en del interviews og havde hørt ham kommentere nogle fodboldkampe og hans mangler var for mig meget åbenlyse. Modsat NES, er han nemlig dum.
Han er ikke ond dum, men tumpe dum, han er ikke særligt intelligent. Det er selvfølgelig ikke noget man siger med lethed, jeg har intet imod Jonas Dal, men han har ikke ordet i sin magt, er ikke en god leder og har ikke særligt gode analytiske egenskaber i sociale situationer eller rent fodboldfagligt. Han var(som ventet) et KÆMPE flop i Esbjerg, og hvis man ikke kan se det, men ansætter ham, hvad siger det så om dem der ansætter ham??

Konklusion - Jeg forudser en nært forestående nedrykning for Horsens. Jonas Dal har ikke superliganiveau. Bo Henriksen er en meget meget bedre træner.
The only thing necessary for evil to succeed, is for good men to do nothing.
Nu skal vi også lige huske at I alle snakker om den Jonas Dal, som han var for over 4 år siden.

Skal vi ikke også lige snakke om den store succes, det har været i FCF siden han kom til? Det er jo det han kan pt. og ikke hvad han kunne for 4 år siden.
RIP AC Horsens 1994 - 2023
Mere indhold efter annoncen
Annonce
til Steve R:Når du tillader dig at påstå at Jonas Dal er dum og uintelligent, er jeg nød til at reagere ret så kraftig - Han er tværtimod et klog menneske - intelligent , som han har bevist gennem sit arbejde med mennesker på banen og ude i det virkelige liv. Tidligere som lærer på efter- og idræts-højskolen i Ikast og var han en meget vellidt underviser - også på Fodboldakademiet i det midt-jyske med ansvar for de flotte resultater akademiet gennem flere år har fremvist. Da FCM i sin tid skulle have ny træner, var han een af de absolutte bedste kandidater, men man valgte Jess Thorup , da man ville have een udefra.- Mange tidligere elever kan bekræfte hans femragende foredrag i højskolesammenhæng - man bliver altså ikke underviser på en efter- eller højskoler uden man er et klog menneske med stor viden om det samfund man lever i .- Hans akademiske tilgang til fodboldlivet og dagligdagen på fodboldbanen var ret uvant i EfB Elite - hvor spillerens eget ansvar var en del af processen .- Den dag Dal ikke mere vil være fodboldtræner , vil jeg gætte på , at han vil være oplagt som forstander på een af landets Idræts-højskoler.- Alle har ret til at være uenige med andre mennesker , men at kalde personer som dumme og u-intelligente og hvor der ikke er belæg for det - er både uansvarlig og anstændig og jeg vil opfodre dig at trække din beskyldninger tilbage . Alt andet lige er ikke anstændigt . -
Min analyse baserer jeg på det jeg tilsammen har set og hørt igennem tiden om Jonas Dal.
Som sagt har jeg intet imod manden, men indtil jeg er blevet modbevist skal jeg vel ikke slette mit indlæg bare for at please??
Jeg har selv og mange andre har sikkert også mødt masser af inkompetente lærere og ledere på skoler. Så der må jeg sige at, jeg ikke ser det som bevist at Jonas Dal dermed er intelligent, fordi han har haft arbejde på en skole.

Jeg har på intet tidspunkt skrevet at Jonas Dal er usympatisk, men det har intet med intelligens at gøre, forrest Gump er jo da super sympatisk...
Indtil videre tror jeg ikke på Jonas Dal som Elite-træner på superliga niveau, men på en måde vil det da være fedt hvis han modbeviser mig.

Jeg medgiver at Jonas Dal har haft "succes" med Hobro og FCF, men Christian Andersen blev nr. 3 med AB!! Nogle gange havner middelmådige/elendige trænere i en situation, som får dem til at fremstå meget bedre end de er.
Det bliver spændende at se hvad der kommer til at ske i Horsens, om de 2 nye kan flytte udviklingen opad eller nedad, desværre for Horsens gætter jeg det sidste...
The only thing necessary for evil to succeed, is for good men to do nothing.

En alternativ karriere:

Direktør og degraderet til sportschef.
Sportschef og degraderet til ungdomschef.
Ungdomschef og fyret.



Steve R. Selv om du ikke mener, at han har analytiske evner, lykkedes han alligevel med, at rykke Hobro i Superligaen, inden han startede i Esbjerg, så hvor du har din klogskab fra, er svær at se. Syntes det er over grænsen, at kalde et andet menneske for dum, medmindre du kender vedkommende rigtig godt.
Jonas Dal.
INDEN han blev træner i Esbjerg, havde jeg hørt ham i en del interviews og havde hørt ham kommentere nogle fodboldkampe og hans mangler var for mig meget åbenlyse. Modsat NES, er han nemlig dum.
Han er ikke ond dum, men tumpe dum, han er ikke særligt intelligent. Det er selvfølgelig ikke noget man siger med lethed, jeg har intet imod Jonas Dal, men han har ikke ordet i sin magt, er ikke en god leder og har ikke særligt gode analytiske egenskaber i sociale situationer eller rent fodboldfagligt. Han var(som ventet) et KÆMPE flop i Esbjerg, og hvis man ikke kan se det, men ansætter ham, hvad siger det så om dem der ansætter ham??


Jeg tror du er den første person, der kritiserer Jonas Dal for hans evner som leder, og i øvrigt hans sociale egenskaber. Han blev netop kendt som "kult-lederen fra Hobro", hvor han formåede, at føre et semi-professionelt hold op i Superligaen. Det gør man altså ikke, hvis man ikke har nogle tydelige egenskaber ifht. Ledelse og mandskabspleje. At han ikke blev en succes i EfB skyldes nærmere en elendig klub med en syg kultur, hvor man ikke var klar til at give manden de redskaber og tillid, som der skulle til på daværende tidspunkt. Han er i øvrigt en ganske pragmatisk træner, som er klar til at indstille sig på det materiale, han har til rådighed. Ergo er din "analyse" trukket direkte ud af røven uden nogen form for belæg.
Annonce