Dem der ikke syntes Mikkel Kaufmann er et monster talent, er de samme idioter der mente Åge var en god landstræner. Sofaseere !
Åge var en glimrende træner. Hans fundament var vigtigt for Hjulmands succes - hvad Hjulmand selv har understreget flere gange. Udvikling af et hold starter ofte med et defensivt fundament og her var Åge essentiel. At han så manglede lidt offensivt er hans begrænsning og her Hjulmand har kunne udvikle holdet yderligere, men at neglicere Åge er unfair og udtryk for ikke at have sat sig ind i den udvikling landsholdet har gennemgået de seneste år. Hjulmand har selv, ved flere lejligheder netop pointeret at Åges fundament, ikke mindst defensivt, har været essentielt for at han og landsholdet har kunne træde yderligere et skridt eller to frem.
Med hensyn til Kaufmann og denne sag har jeg enormt svært ved at se problematikken ved at sportsdirektøren ønsker de bedst mulige vilkår for sine spilleres udvikling. Det er i øvrigt ganske normalt. Tror man skal have sine anti-FC briller på for at få øje på et problem med denne artikel.