Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er håbløst at det kan betale sig at tabe men at påstå at det ene og alene er DBUs skyld er lige så håbløst
Ja, @Mexicos :
Jeg er med på, at Hvilsom har sendt en privat besked til Bøge, der spiller i Hobro, og er man lidt med, ved man, at de to er bedste venner. Jeg er også klar over, at man har “pligt” til at komme frem med sin viden, hvis man har oplysninger i en sag.
Men i min verden handler dette her, om det moralske mellem to venner, og en ( forhåbentlig ) tidligere ven, der som en dårlig taber, har stukket sin bedste ven.
Hobro følte, at de tabte , da de kun fik en 8. plads, og startede denne sag. En sag der er udsprunget af en dårlig struktur.
- Sønderjyske havde nok aldrig slået FCM alligevel.
- De scorede i 90. minut til 1-1.
- Hvad gør man med de hold, der ikke stiller stærkeste opstilling
- Er sikker på, at en hver fodboldspiller aller helst går på banen for at score.
Men man sætter ALDRIG et godt venskab over styr pga en fodboldkamp. Derfor håber jeg, at Bøge har en dårlig smag i munden.
Hvem kan nogensinde stole på sådan en “ven” i fremtiden.

DBU glemmer vel lidt EM 2004, hvor Danmark og Sverige stoppede med at spille fodbold efter der stod 2-2 mellem holdene.

Jeg kan ikke se, hvorfor SE skulle dømmes for den her, for så skulle Danmark dømmes for selvsamme tilbage i 2004.
Stikkeralarmen bimler og bamler.
Jeg formoder at denne (ukendte) Jesper Bøge har tage et screenshot af snappen (eftersom beskeder på dethe medie forsvinder igen) og det er i særklasse fejt og kujonagtigt. Det gør man ikke mod sine venner!
Når det er sagt skal matchfixing straffes med tvangsnedrykning til serie 6!
Fan af: AC Horsens [i] siden 1998 [/i] Manchester United [i] siden 2001 [/i] Villareal [i] siden 2009 [/i] Sympatisør af: IF Elfsborg Molde FK FC Fredericia Wimbledon AFC
DBU glemmer vel lidt EM 2004, hvor Danmark og Sverige stoppede med at spille fodbold efter der stod 2-2 mellem holdene.

Jeg kan ikke se, hvorfor SE skulle dømmes for den her, for så skulle Danmark dømmes for selvsamme tilbage i 2004.


Du kan ikke bare ignorere denne sag fordi der tidligere har været indikationer af, at Danmark tidligere muligvis har undgået at præstere for at opnå et gunstigt resultat.

Det er irrelevant.

... Nu ville det heller ikke være DBU der skulle dømme Danmark for matchfixing ;o).

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man kan jo også overveje om Hvilsom har brugt Bøge som talerør, fordi han dybest set synes det klubben har gjort er forkasteligt.... selvom han spiller for SJE....
Du kan ikke bare ignorere denne sag fordi der tidligere har været indikationer af, at Danmark tidligere muligvis har undgået at præstere for at opnå et gunstigt resultat.

Det er irrelevant.


Jeg siger ikke, at den her sag skal ignoreres. Jeg siger, der ikke er en sag. Danmark gjorde intet ulovligt og det samme gælder for SE.

... Nu ville det heller ikke være DBU der skulle dømme Danmark for matchfixing ;o).


DBU kan dømme de danske spillere.
Alle ved da at hvilsom er Hobro dreng?som en anden ovenover skriver. Så er det måske mads måde at få det ud på. Han har intet med sønderjyske at gøre efter denne sæson. Så derfor har han ingen følelser der. Så tror næppe der er noget venskab der bliver sat over styr der. Nærmere er det mads måde at sige tak for spilletiden (manglen på det) til sønderjyske
Må bare håbe at denne skandale ikke får indvirkning på, hvor mesterskabet havner. Ellers kan man jo ikke tage titlen seriøst.
https://www.dbu.dk/~/media/files/dbu_broendby/matchfixing/dif_lovregulativ_matchfix.pdf

I lovregulativet forstås ved:
1) Manipulation af idrætskonkurrencer (matchfixing):
Handlinger, som medfører en uregelmæssig ændring eller påvirkning af forløbet eller resultatet af en idrætskonkurrence
eller dennes enkelte begivenheder for at opnå en fordel eller gevinst for en selv eller andre og fjerne hele
eller dele af den usikkerhed, der normalt er forbundet med forløbet og udfaldet af idrætskonkurrencer. Sådanne
handlinger kan bestå i

a) forsætlig manipulation af resultatet af en idrætskonkurrence eller dennes enkelte begivenheder,
b) forsætlig underpræstation,
c) forsætligt nederlag i en idrætskonkurrence eller dennes enkelte begivenheder,
d) forsætlig fejlanvendelse af den givne idrætsdisciplins regelsæt foretaget af dommere, officials eller andre
personer eller organer, der er tillagt kompetence i så henseende,
e) uberettiget indgriben i, ændring af eller benyttelse af det udstyr, der benyttes i den givne idrætsdisciplin,
f) uberettiget indgriben i eller ændring af de fysiske rammer, hvorfra eller hvorpå idrætsdisciplinen udøves,
eller
g) bestikkelse af, trusler mod eller deltagelse i anden tvingende adfærd over for en person for at ændre,
sikre, fremskynde eller påvirke et bestemt resultat af en idrætskonkurrence eller dennes enkelte begivenheder.


Så bliver den vist ikke mere tydelig.


Stk. 3. I særligt grove tilfælde kan manipulation af idrætskonkurrencer (matchfixing), hvorved der alene søges opnået en
fordel eller gevinst af rent sportslig, ikke-økonomisk karakter, og hvor stk. 2 ikke finder anvendelse, påkendes og sanktioneres
som overtrædelser af forbuddet i stk. 1.


Så må der så bestemmes om det var et "særligt groft tilfælde"
Annonce