Norsk fodbold har også været gode de seneste år til at få danske angribere til at lykkes.
Junker, Zinckernagel, Tengstedt, Bendtner... alle spillere der enten har fået en topscoretitel eller er blevet skudt af til en noget større destination, som ingen havde turde drømme om, da de skiftede til Norge.
Bodø er dertil en fin destination, når topklubberne i DK ikke lader til at være interesseret. Nordsjælland gider ikke, og det er vel yderst tvivlsomt om han overhoved ville spille, såfremt han skiftede til en af de to store FC-klubber. Hvis alternativet er Horsens eller Bodø, er dette da en nobrainer.
Bodø spiller i øvrigt med en meget offensiv taktik, så mon ikke Kjær brænder ligaen af en af de kommende sæsoner og hermed kan skifte tilbage til et noget større hold uden for Skandinavien.
Hvorfor ik?