Snak

Mere indhold efter annoncen

Nu er det jo ikke slaver vi taler om, desuden er Bendtner jo netop kendt for sin arbejdsiver på træningsbanen.


En fladpandet retorik. I Arsenal var han kendt for sin arbejdsmoral på træningsbanen, men gav tydelig udtryk for at han aldrig ønskede at repræsentere klubben igen. Han kan naturligvis ikke diktere hvilken rolle han tildeles i klubben og man kan diskutere arbejdsmoralen når man vil have fast tid eller en transfer væk fra klubben. Især når man helst kun vil udlejes, når tilbud ikke står mål med den kontrakt man sidder på. Igen får Arsenal intet tilbage for den løn de udbetaler.


Vrøvler bestemt ikke det er vist mere omvendt. Hvad mener du så om hans udlån til Juventus hvor i købte et flop af en franskmand (Olivier Giroud) i stedet? Og hvorfor mener du så i ikke kan bruge Bendtner i den kommende sæson - Han vil jo bare have fast spilletid som du siger - Og dermed være sin løn værd?


Nu bliver det næsten for dumt. Giroud er på ingen måde et flop og blev suppleret med Poldi. Tosse meldte ud at han aldrig igen ønsker at spille for klubben og krydrede med usandheder, det allerede da han skrev med Sunderland, hvilket man naturligvis må forholde sig til, også efter endt lejemål. Sidste sæson meldte han også klart ud at fremtiden lå et andet sted. Han vil dog heller ikke væk permanent, da det gør ondt på pengepungen.
Tosse har intet vist der tilsiger at han sulle være et bedre valg end Giroud, og når han ikke vil spille for klubben, er det naturligvis ikke en spiller som jeg betragter som et alternativ.


Tror ikke ordet hate er lige så irriterende som at læse de konstante stupide bemærkninger om Bendtner som man kan læse overalt side op og side ned. Og dit egen usaglige kalde navn tosse! Samtidig sviner du jo ligeså Bendtners far med dine nedladende kommentar.


Efterhånden er uvidenheden ikke længere undskyldt. Tosse blev kaldt det samme da han var blandt vore bedste i foråret 2010. Det har hængt ved længe, og din opfattelse af om det er nedladende er ret ligegyldig, især når du forklares at det ikke er tilfældet.
Tosses far har altid udgjort et element af støj i forhold til hans karriere, og at han er ved at køre firmaet i sænk er en ganske tør konstatering. Tosse har ikke været god til at omgive sig med de rigtige folk. Desværre.


Og det der med han ikke har taget chancen er jo dig der vrøvler. Det er altså ikke goodwill at side på bænken!


Normalt skal man spille sig fra bænken og ind på banen. Tosse har imponeret med biluheld, hærværk og andet, som har gjort at han ikke var tilgængelig. Da han spillede sig ind i varmen formøblede han det i forbindelse med en tur med landsholdet. Tosse har ikke krav på at stå øverst i hierarkiet og igen må jeg påpege, at det var Persie han skulle slå af. Arsenal har ikke frarøvet ham noget. Du kan eventuelt selv undersøge hvor ofte han faktisk har spillet.


Nej jeg er flittig bruger af bold, dog er jeg ikke en flittig blogger - fik bare nok efter i flere år at læse stupide bemærkninger om Dks bedste angriber.


Men du magter ikke at abstrahere fra tilnavnet Tosse, selv når jeg påpeger at der er tale om en negativ udvikling hos en spiller som har fået masser af opbakning.

Og til sidst kan du jo bare glæder dig over han måske forsvinder fra klubben så er der da på papiret en tosse mindre i Arsenal.

Tjah, igen må jeg påpege at han ikke vil klubben, men vil gerne have lønnen. Jeg håber naturligvis at vi kommer af med en udgift som vi intet får igen på. Ud over det håber jeg at Tosse finder en klub der passer hans niveau og ambitioner, og at han igen vælger at fokusere på fodbolden og ikke alt mulig andet.
Tillad mig at gå lidt anderledes til værks.

Hvis man laver en rundspørge blandt 4-8-årige, hvilket hold, de holder med, vil man sikkert få en meget høj andel, der siger Barcelona. Hvorfor? 1 Messi 2 uvidenhed. De kender sandsynligvis ikke mange andre hold end Barca, Real, nogle enkelte tophold fra europæiske topligaer og så nogle danske. Det ligger ganske enkelt til alderen. Uvidenhed er nøgleordet.

Når vi bevæger os over til emnet Bendtner, ses ufatteligt mange negative bemærkninger. Og ordet hater er ganske passende. Mange af disse udtalelser kommer på en baggrund, der bunder i eller grænser til uvidenhed. Men de skrives af en helt anden gruppe af mennesker. Når mam når teenageårene, kommer man i trods og begynder at vende sig mod ting. Og det kan nemt vare ved. Der fokuseres i Bendtnertilfældet udelukkende på hans skandaler. Lidt mere avancerede haters har hans lønkrav med. En tak længere oppe kommer de, der mener, han ikke har vist noget længe.

Det er sq bare for usagligt. De har ikke sat sig en skid ind i, hvorfor han har haft nogle ringe sæsoner, hvorfor Arsenal ikke vil bruge ham, hvorfor deres fans har vendt ham ryggen. Altså ikke folk som Bosse og Geddar. I har en sagæog baggrund for jeres negative opfattelse af ham. På samme tid med at I, går jeg ud fra, anerkender hans evner. En hater anerkender dem først i det øjeblik, han igen scorer mål.



Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Det er gentaget til hudløshed, at en fokuseret Bendtner der er realistisk omkring sin rolle på holdet, er mere end velkommen. Det er så blevet mere til var end er, da han i den grad har brændt sine broer, men da han kæmpede for sin plads på holdet og trøjen, var der intet at indvende, og han var en god reserve. Træerne vokser ikke ind i himlen, og det har han selv og farmand måtte sande. Det er en uheldig udvikling, men ikke en man som fan eller klub skal undskylde for. De valg der er blevet truffet har primært været Bendtners og på den baggrund skylder klubben ham ikke noget. Han skylder dog nogle voksne valg, hvis han vil tages alvorlig som fodboldspiller.

I min optik havde den tyske subtop eller hold som Villa, Swansea, Newcastle, Everton eller Norwich været sagen, men han vil ikke selv anerkende at han har noget at bevise, før han igen gøre sig forhåbninger om en kontrakt som den han sidder på, og det er en skam.
I form anser jeg ham stadig som Danmarks bedste angriber, men i Arsenal har han ikke noget at gøre og sportsligt ville det være bedst for både ham, klubben og det danske landshold, hvis han finder sig andre græsgange.
Annonce