Snak

Mere indhold efter annoncen
Patrick O var ikke grunden til at top 6 glippede, men dengang var det jo verdens undergang for AaB at AGF hentede vores absolutte top profil i 20-sæsonen, timingen var elendig og jeg ved ikke hvad. Men faktum er at Olsen jo aldrig har præsteret ret godt i nogle klubber over en længere periode.

Så top 6 er ikke glemt, men jeres kæmpe transfer for Olsen lader da også til at være glemt :-)
Mest af alt var det bare dårlig scouting af PC, han passede jo ikke ind i den rolle han var tiltænkt. Men jeg tror man blev lidt for forhippet på at lave en penis transfer.

PO sprudlede og så ud til at nyde fodbolden heroppe, han skal finde et sted hvor han kan blive rykket længere frem på banen. Så er jeg ret sikker på han kommer tilbage i den udgave vi så ham i i AaB, hvor han var fyldt med selvtillid

Men AGF skal nok være forberedt på at sende ham ud på lån, det er ikke til at vide for PO om han får så god en kontrakt igen et sted, som han næsten med garanti har fået efter den sæson.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Ah, rimeligvis havde AaB spillere som Lucas Andersen, Jakub Rinne og Jores Okore i truppen, så ligefrem at udnævne den gode Patrick til topprofil er vist at stramme den lidt.

Men han var rigtig god i AaB i det år og samtidig hentet for en billig penge. Det var et supersalg; forudsat det havde været til Zulte Waregem eller lignende. Om end man allerede der sad med en mistanke om, at AGF havde købt katten i sækken for dyre penge, mindede salget også om, at pilen peger op for AGF og ned for AaB.
Nu skal vi ikke grine for højt her oppe i Aalborg.
Det kunne jo være at han pludselig kom retur ;-)

Jeg synes faktisk, at han gjorde en "ok figur" heroppe. Nu får jeg nok nogle på nakken, men jeg så ham lidt som en "mindre udgave" af Kasper Risgaard.
AaB // Danmark // Man.Utd. Fan af god fodbold - Så betyder klubtilhør ikke det store..
Jeg kender selvfølgelig ikke det nøjagtige tal, BoroDane, men jeg kan da huske, at han i følge Morten Bruun´s kilder fik fordoblet sin løn, hvilket gjorde ham til en af de lønførende i Århus. Og så på en femårig kontrakt. Han er vel stadig en af AGFs højestlønnede i dag.
Pedro Erobreren
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske er der nogle af klubbernes hooligans som kan bruge ham ?
Patrick O. Mon ikke han skal til Vestegnen
Han har da godt nok været en skandale i GF haha.


Jeg ved ikke, hvad skandalen skulle bestå i? Jeg synes ikke at man kan bebrejde Olsen ret meget. Han er uden tvivl truppens teknisk bedste spiller og det passer sammen med den ambition man havde om at udvikle spillet, så alt ikke skulle være pres og kontra. Man lykkedes bare ikke ret godt med det i første omgang. Olsen har trods alt spillet 44 kampe + pokalkampe i de 1½ år i AGF, men på det seneste i en rolle som indskifter og det kan hverken han eller AGF være tjent med. Men apropos skandale-betegnelsen, så må man rose ham for bare at hænge i og kæmpe for sin chance uden at skabe nogen ballade.
@drengenefra18821

Og som AGF griner jeg stadig af Aab fans lillebror kompleks til AGF...Men tak for den gode underholdning :)
When we are good they never remember, when we are bad they never forget!
Håber ikke at CV prøver at få ham til Vestegnen.
Brøndby IF - FC Barcelona
Annonce