Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: Stor AIK-skandale involverer Björn Wesström

lør 21. okt 2023

OB's fodbolddirektør Björn Wesström sad i direktørstilling i AIK, da klubben indgik et samarbejde med agentvirksomheden Universal Twenty Two, som beskyldes for at have tætte forbindelser til det svenske bandemiljø.



Læs hele nyheden her
.
Björn Wesström ligner en der er på vej til at invadere England ⚔
Han ligner også en med det look, der kunne være med i en gangsterfilm tbh
Han ligner en James Bond skurk. Men det kan jo også noget.
Han ligner i hvert fald en der får ordnet hår og skæg samme sted som bande-medlemmerne.

Sjovt at jeg allerede har haft den tanke om ham første gang han tonede frem på tv-skærmen.
Stor fan af: Silkeborg IF /// Ikke stor fan af: VAR i Superligaen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så der skal ikke være nogen konsekvens for de spillere, der vælger at lade sig repræsentere af Universal Twenty Two?
CENSUR CENSUR CENSUR
Spørgsmålet her er vel, om de i AIK vidste, at det var en bandekontrolleret virksomhed. Hvis ikke, hvordan i alverden skulle det så kunne være en skandale?

Det bliver mere og mere tydeligt, at EB har købt bold.dk :( Nogen ideer til et bedre sted at få fodboldnyheder?
Hvad er skandalen egentlig? Hvilke fakta peger på noget kritisabelt for AIK og/eller BW? Virker indtil videre som en halv historie, højst.
Selvfølgelig kan OB fans ikke se noget problem i at Wesstrøm var i klubben, da samarbejdet med det her firma blev startet, hvad der er mere relevant er om unbiased parter, f.eks retssystemet, kan.
Annonce