Snak

Mere indhold efter annoncen
Det jo ikke alt der står i eb eller medierne, man skal tro på. Venter på der er noget officielt ude.
RFC- elsker min by og klub.
Hmmm.......er det sandheden der er skrevet her? Tror det næppe. Hvor er de amerikanske investeringsfolk?

Synes mere det ligner et sædvanlige makværk fra EB, hvor man i forsøget på at sælge flere aviser og annonce pladser, finder på en historie grebet ud af ingenting.

Historien hænger jo slet ikke sammen.


Det er nok en del af sandheden - altså at hvis det er Vernon og co. der vil købe RFC er det en del af planen at sende unge afrikanere til RFC for at blive uddannet i Europa og videresolgt. Det bliver dog højst sandsynligt ikke hele hold der sendes herop, men udvalgte spillere. F.eks. som David Addy. Kommer til RFC, spiller her i halvandet år og sælges videre, og på den måde generere penge. Der bør dog også være fokus på at skabe danske talenter, og det tror jeg skam også de (hvis det altså er dem) vil. De har vist at de har skabt et super flot lokalt projekt i Vestafrika med et lokalt fokus - så vil det være skørt, hvis de ikke også primært vil have lokalt fokus i DK - selvfølgelig med tilføjelse af spillere fra Afrika.

MHT til de amerikanske investeringsfolk, så har Svend Lynge udtalt, at talentudviklingsfolkene ikke havde den nødvendige kapital og derfor har fået støtte af amerikanske investeringsfolk, som har den fornødne kapital. Derfor kan dette rent faktisk godt være rigtig nok.
Oceans rise, summits fall Fading fast it won´t be long Everything will be consumed, rendered lost At the hands of fools tomorrow´s gone So say goodbye
Så blir randers det nye flygtningehold i superligaen, så skifter i vel navn til sorte sambo FC
Kongeblå Boing Boing
Jeg hæfter mig ikke kun ved 10-15mill... men seriøst 60 millioner for en klub af randers størrelse. Håber det er en and for vil da mene at klubben er mere værd end truppen. Der er stadion, sponsorer som evt skal købes ud og generelt hele setuppet som er oparbejdet ved hårdt arbejde og næsten med sorte tal hele vejen.

Derudover ser jeg ikke 10-15 millioner om året som nok. Vi kan jo ikke engang købe en eller 2 større profiler i suppen for det beløb... så hellere køre videre på det spor vi er i.


Spørgsmålet er også om det "bare" er RFC de vil købe eller RFC Holding - og om de vil købe hele kagen eller "bare" aktiemajoriteten.

Så vidt jeg ved og kan se ud af RFCs og RFC Holdings regnskaber ejer RFC "kun" spillerne og RFC Holding ejer alle faciliteterne, der ikke ejes af kommunen (og RFC).

Derfor vil man kunne købe klubben billigere end RFC Holding - 60 mil. er dog nok tæt på at være nok til at købe RFC Holding for.

Det vil i øvrigt være skørt hvis RFC Holding sælger holdet - for hvad er så RFC Holdings rolle fremover? De ejer vidst stadigvæk bygninger, vindmøller mm, udover de kommercielle dele af stadion, for at styrke økonomien omkring holdet. Så vil de aktiviteter jo være ligegyldige. Mit gæt er, at de nye investorer køber aktiemajoriteten i RFC Holding, og så fungerer det som nu, fremover. Så kan det være at de skiller sig af med de andre aktiver, men det kan jo også være at de amerikanske investorer vil finde det interessant at udvide her, det er ikke til at vide.
Oceans rise, summits fall Fading fast it won´t be long Everything will be consumed, rendered lost At the hands of fools tomorrow´s gone So say goodbye
Det lyder umiddelbart som en dårlig deal for Randers hvis klubben skal reduceres til rugeklub for andre større klubber. Dette vi jo fuldstændigt fjerne klubbens nationale og lokale fundering hvis de fleste af spillerne bare er afrikanske lejesvende der kun skal bruge Randers 1 hold som udstillingsvindue. Risikoen er jo at spillerne i højere grad kommer til at spille for sig selv fremfor at spille for klubben Randers som så bare er en trædesten på vej mod en større scene.
Det lyder umiddelbart som en dårlig deal for Randers hvis klubben skal reduceres til rugeklub for andre større klubber. Dette vi jo fuldstændigt fjerne klubbens nationale og lokale fundering hvis de fleste af spillerne bare er afrikanske lejesvende der kun skal bruge Randers 1 hold som udstillingsvindue. Risikoen er jo at spillerne i højere grad kommer til at spille for sig selv fremfor at spille for klubben Randers som så bare er en trædesten på vej mod en større scene.


Nægter lidt at tro på det, indtil vi har hørt noget fra officielle kilder. Det er på ingen måde i tråd med hvad Svend Lynge har talt om, og nyheden startede ved EB. Så bestemt ingen grund til at konkludere noget på det.
Ekstra Bladet er ikke blevet mere troværdige de senere år :)
Okay, det var så den and man forventede.
.....af sikkerhedsmæssige hensyn ønsker vi ikke at varetage ansvaret for at udstede billetter til Brøndby Stadion.
Annonce