Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror han er bedre i bundes end andedammen
Faktisk mest til pudersne d-:
Ville ikke være helt ødelagt over at se Tullberg forlade FCM. Kommer naturligvis an på hvem hentes i stedet. Måske Tullberg ikke har fået nok tid, men jeg synes ikke FCM har udviklet sig positivt med ham som træner.
Rygtet giver naturligvis mening, med Tullbergs erfaring fra der tyske, og meritterne for indeværende sæson.

Jeg ved ikke om Tullberg har fået hans familie til Danmark - i efteråret var de vist stadig i Tyskland. Er de ikke kommet herop kunne det meget vel gøre det mere fristende for Tullberg at tage tilbage til Tyskland.
FCM vil naturligvis med glæde bryste sig af at have solgt en træner til Bundesligaen, men mon ikke de synes det er en postgang for tidligt? Alt har dog en pris, så bliver beløbet stort nok kan FCM helt sikkert overtales; og til deres fortrøstning, så der det ud til Allan står klar til at tage over.
🤣
Tull effekten har aftaget, han kommer ikke til at udvikle FCM yderligere, så Tyskland giver mening.
Kun de bedste er gode nok. FCR - Brøndby - Bayern Munchen - PSG - Real Madrid - Napoli
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tullberg skal gerne blive i FCM
Men hans måde at lede det hold på.
Bliver de ikke mester i 2027
Så bliv endelig hjemme
Det kan sagtens være at Jakob Poulsen kommer til FCM en dag. Det ville være naturligt. Det er ikke mange der laver en Alex Ferguson.
Men har meget svært ved se at det skulle blive nu.

AGF står foran kvalifikation til Champions League, og efter i år har Jakob Poulsen enorm goodwill og jobsikkerhed i en fodboldgal by.

Næste år står Danmarks smukkeste stadion klar og klubben er kommet til sidste fase i forhold til genrejsning. Med et klart mål om at komme på niveau med FCK og FCM.
Og med Jacob Nielsen ved roret kommer det til at ske.
Tror ikke man skal undervurderer hvilke navn han har i Tyskland. Han vil uden tvivl blive betragtet som et langt større navn end Neestrup.

Tror så også han passer bedre til Bundesligaen end Superligaen.
FCM har udviklet sig meget under Tullberg og blevet mere boldbesiddende samtidig med det direkte spil også er fastholdt. Bevares, det har ikke været lige så effektivt og sprudlende som i efteråret men at sige at der ingen udvikling har været er nok udtryk for korttidshukommelse
Alt kommer vel an på hvad Benham computeren i Ikast spytter ud af data. I min optik har Tullberg i foråret været en markant skuffelse, set i forhold til det niveau han fik FCM op på i efteråret. Men fremfor alt virker han en smule umoden som cheftræner. Han har trukket alt for mange advarsler både i Superligaen og i Europa. Den slags opførsel vil næppe blive tolereret i en klub som Frankfurt. Og så er spørgsmålet vel også om Tullberg allerede efter 10 måneder ønsker at hive børn og hustru med tilbage til Tyskland. Vel og mærke et helt andet sted i Tyskland. Hvem ved? Måske siger smartoddscomputeren at Steinlein skal fyre Tullberg, og i stedet ansætte Frederik Birk.? så heldige er vi nok desværre ikke. Medmindre nogle IT kyndige FCK fans får hacket smartoddscomputeren i Ikast.
Annonce