Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: United og Spurs fik Semenyo-bud afvist

man 27. okt 10:11

Ifølge The Telegraph forsøgte Manchester United og Tottenham forgæves at købe Bournemouth-profilen Antoine Semenyo i sommerens transfervindue.



Læs hele nyheden her
Han er født i London, og også engelsk statsborger, men spiller for Ghanas landshold, så nok mere præcist at kalde ham ghaneser.
Det er det jo så netop ikke, når han er født i England, har boet der hele sit liv og er britisk statsborger. Der er masser af englændere i Premier League, der tørner ud for andre nationer af den ene eller anden årsag. Hovedsageligt fordi vejen til landsholdsfodbold er noget mere overkommelig, hvis man spiller for Jamaica, Ghana, Chile, Nigeria, DR Congo osv. end for England.
På det menneskelige/samfundsmæssige plan ville jeg give dig ret, men nu er det her jo i et fodbold-perspektiv, hvor vi slipper for politiske holdninger, så jeg vil stadig sige ghanesisk, hvis jeg kun skulle sige 1 ting.
Annonce