Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: Utilfreds Sabbi har forsøgt at gennemtvinge skifte

man 31. jul 2023

Ifølge Ekstra Bladet har den amerikanske offensivspiller Emmanuel Sabbi forsøgt at tvinge et skifte væk fra OB igennem.



Læs hele nyheden her
Hvis han ikke bliver solgt og ikke vil spille må han vel bare ud af truppen og ned og træne med U19 holdet.
Håbløs opførsel af Sabbi.
Det en meget dårlig tendens, der er kommet med spillere, der tror at de kan presse et skifte igennem. Den gik ikke for Braithwaite, der måtte komme tryglende tilbage. Håber at det samme sker her.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Hvor pokker er verden ved at ende hvis ikke engang en yankee kan forstå kapitalismens første bud??

Money talks, and bullshit walks!

Du tilhører OB og indtil de får det som de vil have så må du bare stå ved din egen underskrift!!
Den er jo ikke længere end at Sabbi og OB har en kontrakt med hinanden, som angiver en arbejdsperiode, som begge er forpligtet til at opfylde.
Og helt enig - det er en total rådden tendens det her med at man bare bliver pigesur og får primadonna-nykker når man ikke lige får det, som man vil have det. Play it cool og så må han sku da selv om det. Og opfylder han ikke kontrakten, så kan OB da fint gå videre til en advokat med det.
Hvem har budt på ham? Hobro?!
1. Klaus Lykke 2. René Henriksen 3. Jan Bjur
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg undre mig over at klubber på international plan ikke står sammen mod sådan noget fis, og simpelthen trækker følehornene til sig igen hvis en spiller de vil have begynder at opføre sig sådan.

Jovist lige NU er det da sikkert fedt for den klub der ønsker ham at han prøver at presse det igennem, men jo mere og mere dette fænomen bliver udbredt, jo større og større chance er der også for at det rammer dem selv længere nede af vejen. Måske endda med samme spiller.
OB gav ham også chancen efter Hoveo rykkede ned
Enig i spillerens opførsel ikke er god. Men vi ved ikke om det er et godt bud de har sagt nej til i grådighed. Når det er sagt, så snakker vi om et menneske der har en mulighed nu, som han måske ikke får næste sommer. Klubben taber ikke det store i sidste ende, mens spilleren kun har en karriere og et liv. Han kan jo ikke bare sige op og finde et nyt arbejde som os andre. Klubberne kræver kontrakter, så de kan binde en spiller og have kontrol over dem
OB gav ham ikke nogen chancer. Han var eftertragtet det af meste af Superligaen. Han valgte OB fremfor alle og han har været en af deres bedste siden
De færreste danske klubber har råd til at have en spiller til 150.000-200.000 i måneden siddende på bænken på u19-holdet i tre år, når de kan sælge til 5 millioner i stedet for - lige meget hvor rådden spilleres opførsel er. Så ja, money talks - på flere måder.
Annonce