Snak

Mere indhold efter annoncen
Uambitiøst af EfB, hvis de sælger ham nu - op til en sæson, hvor de skal blande sig omkring oprykning. Men alt kan jo ske, hvis buddet er stort nok.
Her skal klubben virkeligt have is i maven 💵💰
Som EfBs trup ser ud nu, nærmer de sig slet ikke oprykning… i det lange løb er det fornuftigt at se på hele truppens helhed og siden der kun er et decideret oplagt salg i truppen nu i form af Freriks, så skal der smedes mens jernet er varmt.
Lyder som en spændende spiller, men 5 mio for en 1. Divisions spiller lyder noget i overkanten. Der er set mange eksempler på spillere der har scoret mål på stribe i 1. Division for slet ikke at kunne begå sig i suppen, så håber da beløbet er lavere. Men lad os da håbe de finder en løsning, har aldrig set ham spille men kunne lyde som en interessant signing.
Om 5-7mil er en rimelig pris er til diskussion, men situationen er sådan at EfB vil ikke sælge ham i netop dette transfervindue. Så er det op til Viborg hvor ligger deres smertetærskel.
Kig nu i historikken. Her kan de fleste observere, at EfB aldrig har magtet at få markedssvarende pris for deres spillere. Hvis alt er ved det gamle, så handler Viborg ham for 2,5 mio kr, og EfB står igen tilbage som amatører.
Jeg har kun set ham spille for AB, og der var han helt sikkert én af de bedste på banen, så det undrer mig ikke, at han har klaret det så flot i Esbjerg. Om han kan tage trinet up til Superligaen er altid svært at spå om.
Udfordringen er, lyder det til, at han mentalt allerede er videre, og selv gør alt for at få et skifte til højere hylde igennem nu. Giver det mening at have sådan en i truppen i efterårssæsonen?

https://feedball.dk
⚽⬆️ 𝗟𝗜𝗩𝗘 𝗡𝗬𝗛𝗘𝗗𝗘𝗥 𝗢𝗠 𝗗𝗜𝗡 𝗞𝗟𝗨𝗕 𝗙𝗥𝗔 𝟭𝟬𝟬+ 𝗠𝗘𝗗𝗜𝗘𝗥
Udfordringen er, lyder det til, at han mentalt allerede er videre


Sådan virkede det også som om, at han var i AB.
Annonce