Var tilfældigvis oppe og se kampen. Der var tydeligvis ingen rytme i deres spillestil, de spiller med to 6’er, hvor Silas og Mikkel normalt deler pladsen. Kommer bagud på en kæmpe målmands drop. De går til pausen bagud, men starter 2 halvleg med at score efter 3 min spil. Det står 1-1 til der mangler 20 min. Så vælger deres træner at skifte ud, her kommer Mikkel så ind til de sidste 20 min. Dog har Häcken lige scoret til 2-1, jeg personligt havde nok vente lidt med den udskiftning. Set i bagspejlet leder Häcken efter en spiller som kan holde lidt på bolden og sætte andre op til nogle chancer, så tænker jeg at der er meget målmands træning i denne her uge, hold kæft han var ringe.
Snak
Bænket Rygaard undrer sig: Hvorfor er jeg så anfører?
tors 9. apr 19:08
Mikkel Rygaard blev vraget få timer før Allsvenskan-sæsonpremieren, selvom han op til sæsonstart blev udpeget som ny anfører af Jens Gustafsson. Beslutningen kom meget bag danskeren, oplyser han i et interview med Göteborgs-Posten.
Læs hele nyheden her
tors 9. apr 19:47
"Han har tidligere spillet i danske klubber som FC Nordsjælland, Lyngby Boldklub og HB Køge. "
Mon ikke han haft karriere andre steder eller husker jeg forkert, endda med succes..wow bold. dk.
Mon ikke han haft karriere andre steder eller husker jeg forkert, endda med succes..wow bold. dk.
tors 9. apr 20:07
Mon ikke han haft karriere andre steder eller husker jeg forkert, endda med succes..wow bold. dk.
Jeg er nysgerrig. Hvilken klub tænker du på?
https://www.transfermarkt.com/mikkel-rygaard/profil/spieler/51349
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
tors 9. apr 20:24
Så er der måske alligevel håb for, at han allerede til sommer kan komme hjem til Nykøbing. Ærgerligt hvis det skal vente til kontrakten udløber. Han må gerne komme mens hans stadig kan gøre en forskel på banen ;-)