Snak

Mere indhold efter annoncen
100% AGF: Nu er der jo forskel på at lave små verbale svinere i løbet af kampen og så stå og råbe ind i hovedet på en spiller, der ligger på græsset og ærgrer sig. Det første er - til en vis grænse - en del af spillet. Det andet er decideret usportsligt og bør få konsekvenser... Og var det sket over for én af dine AGF drenge, så ville du formentlig synes det samme
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Min saglige morfar sagde: hvis man ikke har noget positivt at bidrage med, skal man holde sin mund.
@100%AGF

Jeg er enig i, at tråden er god underholdning.

Jeg er dog ikke enig i, at man behøver at have kontroverser med sine kollegaer, fordi man er hardhitter. Kontroverser der overgår til medier og twitter. Noget peger - for mig - i retning af, at han er hård/hardhitter, men er total uden format, for hvorfor skulle hans kollegaer ellers føle trang til at kritisere ham offenligt? Måske han også ´feeder´ på det? Jeg tvivler.
Og Pep lad nu være med at putte ord i hans mund, du har faktisk lige udledt af Bakiz´ udtalelse at det ikke var heat off the moment og NP står ved hans sviner. Mere sigende om dig end om NP som endnu ikke har udtalt sig.


Jeg har udledt at NP ikke har undskyldt. Har han da det? Har du set nogle indikationer på at han har? Nej vel?
Det ville være besynderligt om Bakiz kommer med denne udmelding hvis NP har undskyldt og kombineret med at jeg ikke har set at han skulle have undskyldt tillader jeg mod at tro at det har han ikke.

Hvis jeg laver noget dumt, eller en fejl, eller siger eller gør noget jeg fortryder så er jeg mand nok til at erkende min fejl og undskylde. Og du har ret, det siger noget om mig, noget jeg står ved.

Det har NP ikke gjort i skrivende stund. Men det kan da også være at han fortryder sin opførsel - det burde han - men blot ikke tør stille sig op og erkende at han har begået en fejl. Det ville ellers klæde ham at vise at han fortrød, bl.a. så medløbere blinde af misforstået loyalitet som dig, kunne få fortalt fra hestens egen mund at en sådan opførsel fra en voksen mand ikke er acceptabel, når nu du ikke selv kan se det.

Det er bemærkelsesværdigt at du blindt kaster dig ud i et forsvar af en handling som for enhver anstændig person er uacceptabel. Jeg siger ikke at du er uanstændig, dertil kender jeg dig trods alt ikke, men det tyder på at du er så forblændet af din misforståede "loyalitet" at du ikke engang stiller dig kritisk ved den usympatiske og usportslige opførsel NP udviser i situationen. Det siger meget om dig.

NP har kontroverser med et utal af spillere, ligger lidt til faget som defensiv midt og hardhitter.


Og du stiller dig ikke engang kritisk til at han har væsentligt flere end alle andre? Og det er os andre der er blændet af tilhørsforhold, got it.

Jeg er helt sikker på der har været en kæmpe beef mellem dem, og nu sidder Bakiz og spiller uskyldig, fordi NP er det letteste offer i SL´en. Og så kunne han score nogle billige point samtidig.


Baseret på intet andet end at du har set NP opføre sig som en idiot og Bakiz udtale sig om det. Når ja, og så at du er forblændet af dit tilhørsforhold… Klart, det kan ikke være anderledes, intet galt i NPs opførsel.

NP svinede mig, og se hvor god jeg var til at håndtere det.
OMG - Hvor mange svinere ryger over banen under sådan en kamp, folk sidder og skriver som om det er uhørt at svine en anden spiller efter han har lavet en fejl.


Hvilket er præcis det samme. I det mindste gør dig umage hvis du skal komme med ugyldige sammenligninger.

Og til alle jer sofa trænere, der siger at NP er en ihh åhh så dårlig spiller ved simpelthen ikke særlig meget om fodbold. Nærmere bestemt taktisk positionering, presspil og taktiske løb. Der er NP i særklasse i SL´en sammen Radosevic.
Nej han er ikke flamboyant dribler, hvis nogen skulle være i tvivl.


Denne er vi faktisk enige om. Hans rolle er ikke at være den flamboyante og at han har været i Superligaen i så lang tid og med så mange kampe, under forskellige trænere, viser at han har et vist niveau. Jeg er udelukkende efter hans opførsel i den konkrete situation, ikke hans (tændings-)niveau.

Men dette er ikke et opråb til at i skal stoppe med at svine ham, det er pisse sjovt at læse hvordan jeres klubforhold og personlig mening om NP mudrer jeres øjne.


Tror heller ikke der er nogle der stopper fordi du beder os om det. Hans opførsel er uacceptabel. At du ikke kan se det håber jeg skyldes at du er blind i din loyalitet. Det er ikke okay, og det er dårlig sportsmanship. Troede ikke at der var to holdninger om det. Ligesom jeg tog afstand fra Fischers filmeri tager jeg også på det afstand fra den manglende format NP udviste. Men du kan ikke se noget galt fordi hans trøje er hvid.

Bliv endelig ved, det er god læsning samt brændstof til NP.


Ked af at skuffe dig, men tror sgu ikke han følger med herinde. Fint du læser med, så kan du se at folk tager afstand fra den opførsel, uanset hvem de holder med. Måske en dag du også kan forstå hvorfor.
Blandt de bedste på sin plads, men også Blandt de mest irriterende og provokerende. Ærgerligt.

Han virker til ikke at kunne ligge Randers-attituden fra sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Pep

Det er som sådan et ikke forsvar af NP, men et forsvar af NP skal hænges ekstra fordi han er NP.
Alt det shit her forgår hver eneste kamp, måske ikke det med at råbe i ansigtet, som ikke var særlig pænt nej.
Og lige præcis derfor tror jeg også der er forgået noget forinden.

Nej NP har ikke undskyldt, men det er ikke det samme som du siger at han ikke vil undskylde. Måske havde han ikke regnet med at Bakiz’ gik ud og snakkede med pressen. Var der ikke en gang en uskrevet regel om at det der skete på banen blev på banen?

Det kan godt være det siger en del om mig at jeg ikke synes det er alverden at NP råbte af Bakiz, måske er jeg bare ikke så tyndhudet som andre.
Men det er som sagt ikke et blind forsvar af NP, det er mere et forsvar af fodboldspilleren NP, som altid skal latterliggøres på dig. Medier. Selvom han faktisk er en af de bedste på hans gode dage, altså på hans position.


Og igen, så kommer der et forsvar af folk der løber med halv vind eller hvad det er man siger.
Du skriver at jeg ikke stiller mig kritisk over for NP har VÆSENTLIG FLERE end ALLE andre??
Hvem siger det? Har du statistik eller er det bare lige alle de andre med han bare en idiot ham NP (Sagt med bøvet accent)?
Jeg stiller mig kritisk over for folk der ikke har noget at bakke deres mundgylle op med.

Og igen eftersom NP netop gør dette, han har haft mange andre chancer mod andre, og jeg har aldrig set det før, så derfor kan man med en ret gode odds siger de har haft en beef, ligesom mange andre har haft før.

Igen jeg synes ikke det er i orden at råbe Bakiz ind i hovedet, men jeg synes ikke det var så slemt som folk gør det til, fx Bakiz siger NP var 20cm fra hans hovedet?? Bakiz ligger ned og NP står op, så til at starte kan vi blive enige om det x7-9 overdrivelse. Og så forsvinder troværdigheden lidt fra Bakiz, og derved lyder det lidt som noget flæb, hvor han prøver at flytte lidt fokus fra ham selv.

Nej jeg tror ikke NP læser med, men han får had fra fans når AGF spiller på udebane, og det giver ham brændstof.
Og folk skal også tage afstand fra opførelsen, men folk går efter NP som spiller, han er bare uduelig, klam, verdens dårligste osv.
Så måske en dag forstår hvad jeg skriver, NP udviste dårlig opførelse ja, men mange folk kommenterer mere på hans person og spilmæssige kvaliteter uden at vide et klap om fodbold, i stedet for gå efter hans opførelse.
@Douglas

Man behøver heller ikke have kontroverser med sin modstander, men det er bare så normalt da det føder en masser tænding bland mange spillere. Så det er ikke en opfordring, men mere en konstatering.

Og det jo Bakiz der har taget dette i medierne, ikke NP. Og så bliver han også beskyldt for at have format til at sige undskyld. Det er ikke let at være NP :)
Og ja Bakiz skulle jo netop få det ud af det, at man måske flyttede lidt fokus over på Easy target NP.
Så igen så er det vel Bakiz der har manglende format ved at kritiserer NP i medierne, efter han brændte et straffe i overtiden. Eller er det ok, fordi det er lettere at fremvise det sorte får NP?
Taget det i medierne..altså svaret på et spørgsmål?
Det er bemærkelsesværdigt at du blindt kaster dig ud i et forsvar af en handling som for enhver anstændig person er uacceptabel. Jeg siger ikke at du er uanstændig, dertil kender jeg dig trods alt ikke, men det tyder på at du er så forblændet af din misforståede "loyalitet" at du ikke engang stiller dig kritisk ved den usympatiske og usportslige opførsel NP udviser i situationen. Det siger meget om dig.


Måske er det noget af det, der skal til. Mange af kommentarerne omkring NP er blottet for substans. Bare hans navn er nævnt i en artikel, kommer rækken af kommentarer som "Superligaens klammeste spiller", "største svin" og lignende oneliners med det samme. Og det er da helt ok at ville gøre et opgør med den del.
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
I takt med, at GF-fans er blevet mere saglige og tålelige over årerne, er nogle af deres spillere desværre blevet mere usympatiske, usportslige og tåbelige - og det er med Nicolai Poulsen som bannerfører skarpt forfulgt af Thorsteinsson. De to er helt uden klasse og format. Især NP må være skrækkelig at skulle se og høre på uge efter uge.
"Og dine venner" + "Og dem du kender" skal stoppe! IYKYK.
Annonce