Snak

Mere indhold efter annoncen
Hej
...medfans begyndte at udøve lidt selvjustits.


Lige et spørgsmål, hvilken form for selvjustits skal jeg, som almindelig ikke-voldsparat fan (og helt almindelig lovlydige borger) da gøre, fx. når

I) folk kommer op og slås både på og uden for stadion?
II) folk kaster romerlys fra fck afsnittet til bif´s familie tribune?
III) en i bif tøj tvinger en fck fan til at smide trøjen i et tog?
IV) ....


- Skal jeg bevæbne mig, således at jeg hurtigt kan gribe til våben (nok nødvendigt hvis en splejs som mig skal stoppe den type af mennesker)?
- Eller skal jeg tiltvinge mig adgang til forskellige områder, såsom udebanefans områder og forskellige andre områder, for at jeg -som medfan, kan forsøge at stoppe uroligheder og romerlys?
- Skal jeg måske antage, at alle der ikke ligner mig er voldsparate og præventivt tage dem ud ved udøvelse af fx. Vold? (Generelt er vi jo ikke så glade for at folk render rundt med våben og bruger dem mod hvem de synes er et legitimt mål)
- Skal jeg anmelde folk, som jeg ikke kender identiteten på (fx. er fck ballade-magerne er jo ofte maskeret)?

Eller bør vi som samfund forvente, at ordensmagten håndtere lovovertrædelser og almindelige mennesker kun yder selvtægt når det er bidende nødvendigt (fx. ved at stoppe overfald, hvor det er muligt).
Ja, vi har alle en pligt til at gøre vores inden for lovens rammer (det er vel åbenlyst for alle), men at bede børn, kvinder og mænd i alle aldre og skabninger om at anvende magt for at stoppe diverse lovovertrædelser, synes ude af trit med virkeligheden.

Det er vel en årsag til at myndighederne på området har en ganske fornuftig oplæring og træning i den slags konfrontationer.

Nå ja, trods AWAY kortet så smadres der stadig stadions og folk rundt omkring det ganske land, af hvidklædte medfans fra København.

God aften til de af jer som har holdt ud og læst så langt.
@Laslos Først var de 10 så 12 og nu 20!
Men nej det er jeg nu ikke! Det var blot en lille finke til din legofan @damendoye som mener at fck fans er anderledes end BIF fans… Og at være hjernedød må nok betyde at jeg ikke ville kunne skrive dette! Men den må du selv rode med
Københavner klubberne især bliver nødt til at skride hårdere ind overfor de maskerede aber. Få dem nu en gang for alle registreret og forment adgang til alle stadions.
Eller hvordan får de det til at løbe rundt?


Tjener man ikke rimelig godt som hvidt bud i KBH?
@Laslos Først var de 10 så 12 og nu 20!
Men nej det er jeg nu ikke! Det var blot en lille finke til din legofan @damendoye som mener at fck fans er anderledes end BIF fans… Og at være hjernedød må nok betyde at jeg ikke ville kunne skrive dette! Men den må du selv rode med


Jeg et fuldstændig ligeglad med hvad du har af konflikter med andre - du er direkte dum - når du skriver sådan noget pis. Alt vold uanset hvem der udfører det er fuldstændigt uacceptabelt - hvad Dortmund og Brøndby hooligans startede med at præstere på stadion i aften er hjernedødt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
K8: Beklager jeg fik dig til at skrive så langt et indlæg. Med selvjustits mener jeg selvfølgelig IKKE vold. Jeg mener initiativer og pres fra fans og klubber uden om DBUs, divisionsforeningens og så videres mangelfulde regler.

Som det er nu virker det ikke som om klubber og medfans reelt er interesseret i at kyle de brodne kar ud.

Hvordan kan en hooligangruppering ( 50 - 70 personer) lykkes med at suse rundt i Dortmund by og hærge hele mandag, og så gudhjælpemig komme ind til kampen, og fortsætte med krigslignende pyro angreb frem og tilbage, samt løbe maskeret rundt på diverse tribuner.
Dansk politi skulle ydermere være med dernede.
Man må som minimum kunne forvente at det fra politiets side er en forunderlig strategi, som lader tosserne hærge i to døgn og så efterfølgende identificere og anholde dem.
@ajooba
Jeg undrer mig mere over hvordan de hooligans tjener penge til hverdag end at de rent faktisk laver ballade :D Er de stilladsfolk alle sammen? Eller hvordan får de det til at løbe rundt?


Det er vel reelt set ligegyldigt. Om de har et arbejde så er der vel penge til en tur til Dortmund, længere/dyrere er det trods alt ikke.

Mon ikke også de så fylder bagagerummet op
Med diverse former for hormonpulver og så er turen nok tjent ind.
https://www.youtube.com/watch?v=Z-7AycUC-Bs

Puha en omgang tumper der er samlet for, at overvære en sportsbegivenhed. Håber mine egne medfans, som er rejst hele vejen til Dortmund for at skabe sig, bliver der.
Bif
Sørgelig aften udenfor banen.

Hvad fanden skal vi med det der er angivet flere steder som 1500 Hamborg i vores udeafsnit? Det kan BIF/Dortmund fejl kan vi pege figre af med rette. Det der skete på stadion i aften er bare to parter der begge kan være dybt flove over hvad der foregik i egne rækker.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce