Snak

Mere indhold efter annoncen
Ronaldo har da spillet en hel del ganske flotte kampe denne sæson.
1 26 8 11
Det har han, men der har så sandelig også været en del langt under middel. Han har dog formået at score mål i de dårlige ( blandt andet ved hjælp af straffespark scoringer ) og er dermed kommet op på den uhyggelige statistik som han nu engang har for starten af La Liga.

Min pointe er bare at bare fordi Barcelona taber imod Real på udebane er der ingen grund til panik. Og at udse Messi som synder. Han har trods alt spillet rimelig godt hidtil, selv om han ikke har scoret lige så mange mål som Ronaldo.
I lørdagens classico var han dog, ligesom Ronaldo, regulær dårlig.
Romario 1994, Ronaldo 1996 - 1997 - 2002, Rivaldo 1999, Ronaldinho 2005-2006, Messi 2009-2010-2011-2012-2015-2019. Alle kåret som verdens bedste spillere. Og så den bedste Dansker nogensinde, Michael Laudrup. Gæt hvad for et hold.
@piquenbauer

Vel bare det sædvanlige Barca-ævl, du fyrer af, men fair nok. At undskylde sig med, og tage det som et godt tegn, at Real er lavere placeret og har smidt flere point giver mening fordi....? Havde givet en snert mere mening (men ikke meget), hvis de havde ligget over Barca. Og ja, lad bare os bare se tiden an - den arbejder så sandelig ikke for Barcelona :-)

Tror heller ikke det bliver til pokaler til Barca i år, og hvis du ikke kan se, at Barca er faldet et par niveauer siden Pep, så er det som at tale til en mur. Som det jo ofte er med dedikerede fodboldfans :-)

Og Messi stadig magisk - hvis det er præmissen, ja, så vil jeg også påstå, at Torres er det!
Fordi barcas elendige form og katastrofale spil åbenbart stadig har gjort at de kan ligge nr 1. Så måske er det ikke helt så galt som du ellers så fint prøver at fremfører? Har jeg forresten sagt noget om barcas nuværende niveau overfor niveauet under pep? Nej. Jeg har derimod sagt at der er grunde til at niveauet ikke er så højt (endnu).

Og ja messi har skam været fremragende spillende i starten af sæsonen. Han spiller en ny position og søger nu afleveringen mere. Ydermere kan man se at der er kommet lidt vilje og fight tilbage hos ham.

Men nu hvor jeg bliver beskyldt for det "sædvanlige Barca-ævl" så vil jeg skam kaste den tilbage til dig. Du lyder som en hater som ikke har set andet til barca end i el clasico. Du har ingen anelse om hvad klubben forsøger at gøre pt med hensyn til spillere og system. Men tror du hvad de vil. Jeg har intet behov for at overbevise dig om noget som helst.
Det er fint, du. Dit svar klinger hult på alle måder. Hvis en kritik af Barca fremføres, er man selvfølgelig hater. Lad mig gætte. Du er også Brøndby og Liverpool-fan, ikke sandt?
Man er vel ligeså meget hater som når du påstår at det jeg skriver er "barca-ævl"? Jeg forholder mig til hvad du skriver men du er tydeligvis ikke typen som underbygger sine påstande. Det er mere bare: "messi er dårlig", "barca er dårlige", "de taber alt", "deres nye system og træner betyder intet".

Og nej jeg er ikke fan af andre hold end barca.





Det er vel ikke helt hen i vejret hvis en træner har sine små bekymringer, når man har tabt de to eneste kampe man har mødt reel modstand. Der var nok heller ikke mange på real siden der ikke var lidt bekymrede i starten af september.. En bekymring betyder jo ikke at sæsonen er slut..kun at det gerne skulle forbedres.
De las glorias deportivas, que campeón por España --- Hala Madrid ---
Annonce