Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold da op. Jeg havde misset dette da jeg skrev du manglede fodboldforståelse. Det forstærker blot mit postulat


Det er nøjagtig det samme som Braithwaite, som også gjorde det "fantastisk i sin rolle". Men det er useriøst.


Braithwaite var 29 da han kom til Barcelona. Alene det gør at det er håbløst at lave sammenligningen. Desuden så havde Braithwaite et enorm begrænset teknisk niveau, særligt i sit pasningsspil, der gjorde at han aldrig var et fit for Barcelona. Roonys pasningsspil er fuldt ud på højde med de krav der er i Barcelona.



City har Marmoush, og Bayern har Nicolas Jackson. Det er 1:1 erstatninger, som har 10 gange så meget kvalitet som en som Roony.



Overdrivelse fremmer forråelsen - lige indtil den bliver latterlig. Og det gør den jo her. Jeg medgiver at Marmoush er en fantastisk backup, omend han ikke har vist det store i city endnu - fx har han 0 mål i 16 kampe denne sæson. Han kostede knap 40 gange så meget som Roony og får lige knap 20 gange så meget i løn som Roony. Endvidere er han knap 7 år ældre.

Jackson ville jeg personligt ikke bytte for Roony. Synes Roony har mere kvalitet, omend de spiller to forskellige positioner og er to forskellige typer. 5 mål i 19 kampe for et så dominerende hold som Bayern synes jeg ikke er specielt imponerende.



Det ville tage skader for 3-4 offensive profiler hos Bayern, Real, Liverpool, City osv, før en spiller af Roonys kaliber ville blive tvunget på banen



Måske - men det gør det vel også hos Barcelona. Både Raphinha og Rasford kan spille RW ligesom både Olmo og Fermin kan spille den, omend de alle 4 naturligvis er bedre på LW - og for Olmo og Fermin på AM. Altså har du fem, inklusiv Yamal, kæmpe profiler, der alle kan spille den position, men Roony spiller fordi han fortjener det.

Jeg forsøger ikke at gøre ham til et unikum, men det er simpelthen håbløst binært det du er ude i. Der er så mange faktorer der gør sig gældende når man vurderer et hold - og en spiller, så det bliver simpelthen fordummende når man bare konstaterer at han er for dårlig, fordi han ikke lige er ligeså god som, say, Marmoush.
Og med FCM´s voldsomme sportslige satsning, og FCKs manglende, så kan det godt vare nogle år inden FCK igen bliver en del af det fine selskab i CHL


Ligesom sidst FCM blev mestre.

@Jedi
Generelt er der mange boldxxx brugere der mest bidrager med alternative fakta i deres få indlæg. Mit gæt er at denne ikke rammer 25 indlæg inden den bliver lukket og der kommer en ny.
Du postulerede vitterligt, at hold som Bayern og City ikke havde kvalitetsspillere som backup for Kane og Haaland… Som argument for, at så må Barca også tage til takke med elendighed som Roony. Det var hele grunden til, jeg nævnte Marmoush. Nu backtracker du så med, at Marmoush er dyrere… Det var aldrig en del af diskussionen - det gik kun på, at ingen dygtige spillere vil være backup for de store stjerner.

Og du twister ratings nøjagtig lige så meget, som du mener, jeg gør. Man skal eddermame scope tingene smalt for at se noget som helst positivt i Roonys ratings. Men ja, vi kan da godt lege legen med, at han er blandt de bedste svenske indskiftere under 21 i Barca. Faktum er, at han consistently er blandt de lavest rated spillere og er den markant ringeste rated offensive spiller i Barcas trup, den fjerderingeste overall.

Fuldstændig absurd man i ramme alvor kan argumentere for, at Roony er god nok til at skulle være i spil for Barcelona over en ungdomsspiller. Det er simpelthen for useriøst.


Faktum er, at han consistently er blandt de lavest rated spillere og er den markant ringeste rated offensive spiller i Barcas trup, den fjerderingeste overall.



Det er jo netop ikke faktum, hvilket jeg lige har vist dig. Hvis det er fordi du ikke ved hvad ordet faktum betyder, så fair nok, men så skulle du måske bruge tiden på noget andet end at diskutere ting du ikke har forstand på og bruge ord du ikke forstår.



Du postulerede vitterligt, at hold som Bayern og City ikke havde kvalitetsspillere som backup for Kane og Haaland… Som argument for, at så må Barca også tage til takke med elendighed som Roony. Det var hele grunden til, jeg nævnte Marmoush. Nu backtracker du så med, at Marmoush er dyrere… Det var aldrig en del af diskussionen - det gik kun på, at ingen dygtige spillere vil være backup for de store stjerner.



For det første skrev jeg at de ikke havde topspillere. Jeg skrev ikke at de ikke havde kvalitetsspillere. Marmoush er en kvalitetsspiller. Uden tvivl. Han performer bare ikke. Hvad han ikke er, er en topspiller. Jackson er hverken en topspiller eller en kvalitetsspiller.

For det andet insisterer du på at se debatten endimensionelt og binært. Mit argument var, at ingen topspiller vil være reserve for en 18 årig der er blandt de 3-5 bedste spillere i verdenen. Derfor må man få den bedst mulige spiller, til den lavest mulige pris der kan affinde sig med det. Netop derfor er det relevant at tale pris, løn og alder. Hvis du tror at sportsdirektører bare sidder og kigger på FIFA ratings når de sætter deres hold, så er du længere væk fra det fodboldfaglige vindue end jeg troede.



Fuldstændig absurd man i ramme alvor kan argumentere for, at Roony er god nok til at skulle være i spil for Barcelona over en ungdomsspiller. Det er simpelthen for useriøst.



Hvad der er useriøst er at du kalder Roony en dårlig spiller uden at kunne frembringe ét eneste fodboldfagligt argument og samtidig insisterer på at holde fast i dine falske påstande om ratings. Det er faktisk så useriøst at jeg nægter at bruge mere tid på dig.
Det var da et fint postulat.
Men siger mere om fck at de ikke kunne bruge Roony

Hvilket postulat?
Mon det har noget at gøre med at Roony er omgivet af topspillere, at han fungerer bedre?
Men det siger nok mest om dig, at du har brug for at smide en oneliner..
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
Det spiller givet også ind; men tvivler på samtlige fck spillere ville kunne gøre det efter som Roony har gjort. Der var fck ikke dygtige nok til at udnytte hans potentiale og i stedet brugte man spillere der formentlig ikke ville komme på Barca Atlétic uanset hvor gode spillere de blev omringet af.
Annonce