Redigeretfre 28. mar 2025
Som jeg skrev i den første artikel omhandlende dette:
Det er først og fremmest Davies der skal tage vare på egen krop. Der har nok været en form for gruppepres for at få ham til at spille, men jeg tvivler stærk på, at han decideret er blevet tvunget (hans agent siger også at han er typen der vil ofre sig for holdet, så han sagde ja til at spille). At han så bliver skadet er tough luck, men det kan ske for alle spillere under landsholdspauser, Bayern er langt fra første eller sidste klub det skaber problemer for.
På trods af, at han “kun” er 24 år, så er han stadig et voksent menneske der burde kunne sige fra hvis han virkelig følte fra bunden af hjertet at det ikke kunne lade sig gøre. Jeg synes absolut ikke, at Bayern har en sag her, og da slet ikke til det punkt hvor de kan kræve en udredning af forløbet og retsligt efterspil fra det canadiske fodboldforbund.
Agentens udtalelser:
- Jeg er meget skuffet. Alphonso følte sig ikke på 100 procent efter Mexico-kampen, og planen var derfor, at han ikke skulle starte inde imod USA.
- Lørdag aften var forventningen, at han ikke ville være i startelleveren, men med sin status som anfører føler jeg, at han blev presset til at starte kampen af landstræneren (Jesse Marsch, red.).
- Alphonso er ikke typen, der siger nej i de momenter. Han endte med at spille og se, hvad der skete.
Så kan vi så diskutere om den slags gruppepres er i orden, men det lyder ikke ligefrem til at han decideret er blevet tvunget.
Hafniae sigillum leonis est