Snak

Mere indhold efter annoncen
@tottenhamfan100

Når jeg skriver at Ange var "læst" hænger det selvfølgelig også sammen med, at han i ligaen noget nær nægtede at gå på kompromis med spillestilen. Så alle vidste, hvor holdets svage punkter var, og jeg vil påstå at man så det igen og igen, bl.a. eksemplificeret ved et hav af tidlige mål scoret imod dem. Det så man også i de perioder, hvor skaderne ikke var af et så voldsomt omfang som de var midt i sæsonen.

Postecoglous spillestil er så risikobetonet, at jeg vil påstå, at den kun vil fungere, hvis du har en af rækkens absolut bedste trupper til rådighed, forstået på den måde, at der vil være et fåtal af modstanderne der er gode/kloge nok til at udnytte især fejlene bagude.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Ange har en lang karriere bag sig, hvor han har kæmpet sig fra den australske liga, der vel i niveau minder om dansk 1. division og trin for trin har han kæmpet sig frem ved at vinde titler og nu har han stået i spidsen for et stort Premier league hold og som han trods alt førte til en 5. plads i sin første sæson, selvom han mistede Kane kort efter sin ansættelse. Til sidst vandt han så også en stor europæisk turnering, det er da imponerende gået.

Den rejse på 20-30 år tager man ikke på held og tilfældigheder alene. Det gør.man fordi man kan noget som træner.

At prøve at nedgøre de præstationer med fjollede synsninger om at det er nemmere at slå United end Wolves er sgu idiotisk. Meget kan man sige om United, men trods deres historiske krise, så har de det stadig med at ende i finaler og vinde titler, senest med en FA cup sejr over City i finalen, Det har jeg sgu ikke set Wolves gøre i min levetid.

Personligt støttede jeg hans fyring i Tottenham, men det der forsøg på at få ham til at fremstå som en komplet uvidende idiot, som er det billede nogen prøver at male, det er jeg meget uenig i og jeg syntes heller ikke der er meget der peger i den retning når man ser på hans karriere.
@keane10

Fair nok. Jeg synes dog at der med tiden kom flere og flere eksempler på, at han var overmatchet i PL. Især taktisk om end det i overvejende grad var selvforskyldt.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Gjorde det fint år 1. og vandt i år 2.
Mange klubber i Europa burde være interesserede.
Annonce