Snak

Mere indhold efter annoncen

BBC: Guardiola beslutter sig til sommer

ons 4. feb 17:56

Pep Guardiola har på papiret 18 måneder tilbage af sin kontrakt i Manchester City, men ifølge BBC er der betydelig usikkerhed omkring, hvorvidt spanieren tager det sidste år med.



Læs hele nyheden her
Synes ærligt talt at det er på tide du stopper Pep. For ligaens og ikke mindst Arsenals skyld
Mon ikke mourinho kommer luskende, hvis Pep stopper. Så kan han rigtig vælte sig i penge og stjernespillere
" Det går bare ik' når man spiller for Manchæææster Uniiitød" - Citat: Morten Bruun. Efter at Bruno Fernandes havde lavet endnu en fejl.
City skal gøre alt i verden for at holde på ham der er ingen ledige trænere med hans kvaliteter
Til sommer er der jo også ved at være afklaring på de 113.......
Så ved han om han skal forlade skuden eller ej....
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
"Til sommer er der jo også ved at være afklaring på de 113.......
Så ved han om han skal forlade skuden eller ej...."

Altså lige nu venter man på at dommere kan finde tid hvilket kan tage op mod et år. Derfra kan sagen ankes, så hvis vi skal være realistiske går der mindst 2 år og ikke usandsynligt 3 år før der falder en endelig dom.

Mest sandsynligt falder der en meget minimal dom som city er tilfreds med og så er de videre.

Men kort sagt, det bliver næppe problemet for Guardiola
Jeg er stor beundrer af City og Pep. Men jeg mener også, at al snakken om legendariske trænere, der er “meget bedre” end alle andre er lidt naivt.

Ferguson er et fremragende eksempel og formentlig et bedre eksempel end Pep (der trods alt har haft sin helt egen stil). Ferguson var grundig, hård, kompromisløs, styrede alt og alle, og var i klubben i en menneskealder. Og så var han forgyldt med en unik generation af spillere.

Var han et geni? Nej. Langt fra. Er Pep et geni? Nej, heller ikke. Er de begge dygtige? Ja, selvfølgelig. Men det er meget med momentum og faktorer, der går op i en højere enhed. Som for Carrick nu. Måske. Og som det mildest talt ikke har gjort for nogle United trænere siden Ferguson.
Token

Personligt har jeg Pep over Ferguson, da han er mere visionær, men glem nu ikke Fergusons egentlige karriere peak: Aberdeen FC. De er de seneste mestre i Skotland foruden The Old Firm, helt tilbage i start 80´erne, og han vandt tilmed to europæiske trofæer, inklusiv en europæisk finale mod Real Madrid, hvor han også slog Bayern Munchen i semifinalen. Dét han udrettede i Aberdeen, er vel i top 3, af de største præstationer nogensinde i fodboldhistorien.
Annonce