Snak

Mere indhold efter annoncen
FCM begynder sgu mere og mere og ligne FCK, hvilet ikke er ment på den pæne måde. Fint nok at byde på spillere, men hvis der foregår urent trav eller decideret usandheder, så står jeg sgu af. Det blir spændende på torsdag ja, men forventer ingen breaking gule bjælker
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Og ja jeg savner også Tipsbladet fra gamle dage. Dengang var det sgu en konge avis
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Hvis nu han havde sagt ja, men de ikke kunne blive enige om prisen, hvad så?
Der kom ikke en handel, men han kunne godt se sig selv i FCM.
Hvad er det store bøvl i det?
Jeg nægter at tro, at FCM har været ude for at tale med ham uden at have fået lov.
Helt ærligt, så har jeg meget svært ved at se en brændende ild her.
De to klubber kunne blot ikke blive enige. Det er vel noget der sker jævnligt!

Måske AGF en anden gang, skulle lade være med at give lov til at kontakte spilleren.
Desuden, er det hele spekulation, og AGF fans ved lige så meget som FCM fans. Men blive tossede på hinanden på grund af uvidenhed, det kan man!
Oraklet observanten 😂

“ Jeres medietaktik med udskydelsen af kampen og Tobias Bech-sagaen er et tekstbogseksempel på dårlig kommunikation.”… Er det KEP som har oprettet en bruger på bold.dk og skyder sine usagligheder af her? AGFs mediestrategi i Tobias Bech sagen har været til UG. Lynhurtig dementi fra både Bech og agent og en sportschef som i første interview går ud og skyder historien ned og siger at det er usandheder. Man skal jo være glædende FCM fan, være journalist som elsker sensationen, eller have et had til AGF, for at mene at den her sag er grebet sårligt an kommunikativt fra AGFs side. Jeg er meget tilfreds.
@Yeboah

Ja det var tider. Tavse tipper Thomsen mm. Jeg fik det med posten hver fredag.


Så heldig var jeg ikke, men jeg spenderede mine surt tjente penge fra avisruten på dem i kiosken!

Jeg læser hvad du skriver. men det er jo ikke sagens kerne. At FCM byder på en spiller er jo det frie marked. Det er jo en kæmpe del af fodbold. Det handler jo om hvad som tipsbladet lækker af noget som burde være en fortrolig samtale i min optik. Og det kan jo kun komme 2 steder fra. Enten er det fri fantasi eller noget FCM har lækket til Farzam. Du kan vel ikke påstå AGF skulle kunne vinde noget ved at lade en af deres spillere udtale han glæder sig til at spille i FCM?


Og det er der jeg siger, at det ikke giver logisk mening at tro, det kan være fri fantasi. Det er ikke sådan, Farzam opererer. Så ville han ikke have kunnet opbygge den track record, han har. Hvorfor skulle han smide alt, han har opbygget, på gulvet for FCM´s skyld?

Det efterlader aktørerne: AGF, FCM, Bech-lejren (herunder agenter). Vi har tre uafhængige medier, der har rapporteret om dele af sagaen. Det er altså nok røg til, at der også må være en ild.

Stiften melder om buddet fra FCM. Farzam melder om to bud og tydelig interesse fra Bech. Campo melder om tre bud, konkrete forhandlinger på deadlinedag og et fysisk møde i Aarhus mellem klubberne.

Alle de forhandlinger giver ikke mening, hvis Bech havde meddelt, at han ikke er interesseret.

Jeg har stadig til gode, at se bare én FCM fan forholde sig til at det evt kunne komme fra dem. For mig virker det mere som at være vidne til en konkurrence i rygsvømning, udelukkende med deltagelse af FCM fans. Sorry to say..


Okay, så har du nok ikke læst, hvad jeg har skrevet i andre tråde, men det er fair nok - der har været fart på under de her nyheder.

Jeg siger hellere end gerne, at noget af det må komme fra FCM - eller kilder meget tæt på FCM. Men hvis man skal tro Farzams erklærede modus operandi, skriver han altså ikke sine historier baseret på kun én side af sagen. Netop fordi han jo så ville blive sendt i byen som stikirenddreng af diverse klubber. Det ville svække hans troværdighed, som han lever af.

Det får mig til at ræsonnere, at der minimum også er et eller andet inde fra AGF- eller Bech-lejren. Og nej, det er ikke i deres interesse nu, når handlen ikke gik igennem. Men derfor kan en dygtig journalist jo godt have opsnuset det alligevel. Ikke alt, der ender i medierne, er fuldt bevidst og plantet.
Midtjylland!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hahaha hold kæft hvor er niveauet lavt herinde. Det er jo helt vanvittigt… Kronen… Selvfølgelig har AGF forhelvede da ikke tilladt FCM at snakke med en profil, som de pure har afvist alle bud på. Hvorfor fanden skulle AGF def? 😂😂 logikken er jo komplet fraværende mand…
Acebone

Men så kan det jo kun komme fra FCM. Jeg kan simpelthen ikke forestille mig, at Bechs agent ville lade sive han har sagt ja til FCM og at han ydermere glæder sig til projektet. Bech og hans bagland har jo også været ude og afvise det. AGF da da også lige præcis 0% interesse i at lade den slags sive.

Men er det FCM, så tænker jeg de fremadrettet får svært ved at handle i AGF, hvilket jo er fuldt forståeligt. For så er deres moralske kompas da helt off.

Kunne det tænkes, at man er blevet lidt glad i AGF, at man troede man kunne få FCM til at gå op på en pris hvor AGF ville acceptere salget?
Kunne det tænkes, at når man er så tæt på deadline, så har AGF givet FCM lov til at tage kontakt til hans agent for at høre om han ville være interesseret i et skifte til FCM?
Kunne det tænkes at han har syntes det var et interresant skifte?
Kunne det tænkes at alt dette opsnuses af journalister, uden der er nogen der nødvendigvis lækker noget? Der er jo mange involveret.
Kunne det Dingdong tænkes, at du er ramt lidt på selvforståelsen?
Fc kronen

Kunne det tænkes FCM har budt flere gange på Bech og hver gang fået et nej? Nok ikke utænkeligt!

Kunne det tænkes, at Steinlein er blevet så indebrændt over at være blevet afvist, at han og FCM baglandet planter en historie hos deres mikrofonholder Farzam, for at prøve at skabe ubalance i AGF?
Nok ret sandssynligt!

I øvrigt

Kunne det tænkes at alt dette opsnuses af journalister, uden der er nogen der nødvendigvis lækker noget?


Vil du uddybe denne? Hvis ingen lækker noget, hvordan skulle så specifikke ting som tipsbladet skrev ellers komme ud?
Kunne det tænkes at det er lidt små åndsvagt at spekulere på alle disse ting uden at have skyggen af bevis for nogle af de mange postulater??
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce