Han har jo næsten heller ik kunnet være dårligere end han var i United, er på tide at han begynder at vise han er nogen af de uhørt mange millioner værd som han er pris sat til...
Snak
søn 28. dec 18:59
Jeg synes det er mærkeligt at der er så mange herinde der taler Rasmus Højlund. Ja han var ikke så god i United, men hvem ellers end Bruno var det? Mand burde da støtte mere op om sine landsmænd.
Redigeretsøn 28. dec 20:35
Aston Villa er nr. 4 og Sunderland nr. 7, og jeg tvivler på, at de begge ville være i top 7 i Serie A, men stillingen i CL kan give en indikation. I top 10 er der 3 hold fra PL (som hhv. # 1, 4 og 9), 2 fra BL, 2 fra Serie A (bl.a. Atalanta som er #5, mens de er på en 9. plads i Serie A), 2 fra La Liga og 1 fra Ligue 1.
Aston Villa ville ikke være i top 7 i Serie A? Du aner jo vitterligt ikke hvad du snakker om, svært at tage sådan et indlæg seriøst. Og i stedet for kun at tage udgangspunkt i gruppespillet i indeværende sæson, så var det måske en smule mere retvisende at tage udgangspunkt i statistikkerne for de sidste 5-10 år, hvor Premier League er langt foran Serie A internationalt. Det er netop den slags vi har koefficientlisten for.
Siden den sidste Italienske vinder af Champions League i 2010, har Italien kun haft tre hold i finalen mens England har haft 10. England har i øvrigt haft 5 Champions League vindene siden Inter vandt i 2010. Alene dén statistik taler sit eget tydelige sprog hvad angår styrkeforholdet ligaerne imellem.
søn 28. dec 21:37
Det er bare godt for Højlund at spille i en liga, hvor han måske kan score 15-17 mål på en sæson (uden straffespark). Intensiteten og niveauet er ikke så højt som i PL, men set fra landsholdets synspunkt er det langt bedre, at han har tur i den i toppen af serie A, end at han scorer 7-9 mål og bliver kritiseret for hver berøring i England.
Landsholdsfodbold er ikke på niveau med PL, så der kan en Højlund med selvtillid sagtens gøre en stor forskel. Jeg siger ikke, at han er i den absolutte verdenselite, men lige nu er han da Danmarks bedste 9´er
Landsholdsfodbold er ikke på niveau med PL, så der kan en Højlund med selvtillid sagtens gøre en stor forskel. Jeg siger ikke, at han er i den absolutte verdenselite, men lige nu er han da Danmarks bedste 9´er