Snak

Mere indhold efter annoncen
Den med tilskuerne er ret speciel.

Som jeg umiddelbart kan tyde det, så kommer det til at afhænge af typen af stadion.

Tager man de "rigtige" stadion i rækken (Gladsaxe, Østerbro, Valby IP mv.), så er der tale om stadions hvor der er indrettet siddepladser og dermed bør 500 personers reglen gælde.

Tager man derimod de mere spartanske "stadions" som fx Middelfart, Århus F osv. så er der jo tale om en bane man står rundt om, og der bør 50 personers reglen så gælde. Hvilket vil sige, at klubberne kan optegne områder til 50 personer af gangen, og de må så være i det område men ikke blande sig med folk i de andre områder.

For begge modeller mangler der stadig egentlige retningslinjer for, hvordan man gør når folk skal ind og ud af stadion.
Ved der skal være møde i dag mellem klubberne og Divisionsforeningen... Forhåbentlig får vi en løsning og retningslinjer for at få tilskuere på stadion. Rigtigt at der er stor forskel på de forskellige stadions, men mon ikke klubberne kan udtænke nogle fornuftige løsninger... Sikker på det vil glæde og motivere spillerne med fans på lægterne
Annonce