Snak

Mere indhold efter annoncen
AltidFC:
Det er godt nok belastende!
Men godt signet Brøndby, han var sku skarp, ville have elsket at se ham i FC, men næh nej, det var bedre med en Mexi-bob som ingenlunde når ham til haserne!



Fint køb af BIF, især til den oplyste pris, men er du seriøs her? Villadsen er en fin spiller, men vender tilbage efter 1 år i udlandet hvor han er blevet slået af holdet i 2. Bundesliga. Hvorfor når Huescas ikke ham til “haserne”? Interessant take hvert fald.



Det er sjovt, at du, AltidFC, gentager de samme argumenter, som blev skudt ned i dagens tidligere tråd om Villadsen. At de bliver gentaget 8 timer senere, gør dem ikke mere sande.
Træneren skiftede system fra 4-bagkæde til wingbacks hvad ikke bekom Villadsens kompetencer. Villadsen spillede 28 kampe inklusive 2 pokalkampe med gennemsnitligt 66. min pr. kamp. Til sammenligning havde Moukoko 14 optrædener i Nice med sammenlagt lidt over 200 minutter, hvad i så fald er en eklatant fiasko.
Er der forskel på Nice of Nürnberg? Ja, og der er også forskel i spilletid, position og pris på de to spillere. Til gengæld har Villadsen allerede tidligere vist sine kvaliteter i Superligaen, og skal ikke lige vende sig til at spille i Haderslev.

Jeg er som Brøndby tilhænger glad for, at holdet består af en overvægt af kvalificerede noget billigere danske spillere, da jeg syntes, det var ret ufedt, da der blev stillet op i 2017 uden en dansker på holdet. Fred med at andre klubber køber brasilianske eller mexicanske backs til den mangedobbelte pris, især når de ikke er det mangedobbelte værd.
Mærkeligt at en back, der har sine klart største kvaliteter i det offensive, passer bedre i en 4-back kæde end en 5-back kæde.
Huescas den fornuftige defensiv spiller.

Ja, wow - kan næsten ikke få armene ned. Han bliver overløbet konstant og frem i banen flytter han typisk bolden baglæns. Da GOCHOLEISHVILI, kom ind i starten og viste niveau, var han jo klasser over Huescas, han pillede bolden fra Simsir hvert gang han forsøgte på en dribling til forskel fra Huescas og så kunne han i den grad lægge et indlæg.
Ærgerligt at han havde alle de problemer i privaten, hvilket med stor sandsynlighed gjorde at han efter hans skade manglede fokus.

Men det niveau han viste er Huescas ved gud ikke i nærheden af.

Jeg husker ikke Villadsen så ringe som du argumenterer, men det får vi jo og se om lidt. Manisk alligevel?
Forza FCK, Arsenal & Barca (i den rækkefølge!)
Aldrig hørt om ham 🤣 - men bedre i Brøndby end i skod Farum.
Godt handlet. Velkommen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er sjovt, at du, AltidFC, gentager de samme argumenter, som blev skudt ned i dagens tidligere tråd om Villadsen. At de bliver gentaget 8 timer senere, gør dem ikke mere sande.

Der var ikke noget som helst der blev skudt ned? Det da fakta at Villadsen røg af holdet uanset om de så skiftede system, fik ny træner, jorden blev flad eller hvad der ellers kan have været af årsager.
Hvad er det der ikke er sandt?

Er der forskel på Nice of Nürnberg?

Om der er forskel på Ligue 1 og 2. Bundesliga? Ja, det vil jeg da mene.
Men nu er der heller ingen der ved om Moukoko bliver en succes. Det er dig, der er en eller anden årsag, bringer ham op. De skal selvfølgelig begge to bevise sig, da man ikke kan leve på tidligere meritter.

Jeg er som Brøndby tilhænger glad for, at holdet består af en overvægt af kvalificerede noget billigere danske spillere

Jamen, det er da også helt forståeligt. Villadsen kan også sagtens vise sig at blive et fornuftig køb, men nu svarede jeg også bare på en medfans kommentar om at Huescas angiveligt ikke når Villadsen til anklerne, hvilket jeg ikke kan forstå argumenterne for.
Ja, wow - kan næsten ikke få armene ned. Han bliver overløbet konstant og frem i banen flytter han typisk bolden baglæns.


Haha, dit forsøg på at svine Huescas til er jo så manisk at det er ubrugeligt.

Men det sjove er at det jo slet ikke er ham Sune skulle have holdt fingrene fra hvis han skulle have hentet Villadsen, det er Zague.
Så dit hysteri er meningsløst på en hel række planer.
If you know, you know.
Ud fra tråden her må det konkluderes, at bif med dygtighed, snilde, talent og enestående købmandskab, endnu engang har snydt alt og alle, i kampen om en juvel til…… 1 mill. euro.
moderator
Michelino - findes der egentlig en eneste tråd om BIF hvor du ikke som en anden Jess Thorup skal prøve at få det til at handle om rivalen? Det giver nul mening i dette tilfælde.

I øvrigt blev Villadsen jo overhalet af en akademispiller.

“ Der var store forventninger til Oliver, da han ankom, men ikke ret lang tid efter skiftet, ændrede træneren Miroslav Klose sit system til at spille med wing backs. Oliver udmærkede sig bare aldrig rigtig i det her system og efterlod en masse tilbage at ønske.”]

I foråret blev Oliver Villadsen så overhalet af FC Nürnbergs akademispiller Tim Janisch.

– Det er ikke nogen overraskelse, at han nu rykker videre, for Miroslav omskolede Tim Janisch fra angriber til forsvarsspiller, hvor han gjorde det godt og herfra overtog pladsen, siger Uli Digmayer og forklarer, at Miroslav Klose håbede på en reaktion fra danskeren.

– Miroslav Klose fik aldrig rigtig den her reaktion, og han fortalte også os (journalister, red.), at Oliver virkede til at udvise en form for resignation.


https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/skal-til-broendby-miroslav-klose-saa-resignation#

Det er pure facts, men det gør da ikke at BIF har gjort en dårlig handel. Der er ingen grund til offerkortet. Umiddelbart virker det jo som en genial handel for BIF.

Dette er en signatur.
God handel af Brøndby, han virker til at gøre det noget bedre end CV ham Schmedes. Handles tidligt i vinduet til fornuftige penge, det er vidst ikke lige det man har været vandt til fra CVs side.

Og hvor er de her BIF mod FCK debatter bare så forudsigeligr med de samme aktører hvor man bare ved hvad deres holdning er på forhånd alt efter om de spiller i en gul eller hvid trøje.
Ingen nævnt ingen glemt😀
Lets talk about Six Baby
Annonce