Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er vel kun fck der er store nok til ham her.. jeg mener nu har de jo også den bedste back nogensinde i superligaen
“Hjem til FCK”…. Der er jo snart ikke en spiller tilbage I ikke tager æren for.
Det er nu sandt nok, at han var i KB...
Leicester City | Standard Liège | L'OM
Det der jo ingen der gør
Han kan ikke underskrive en professionel kontrakt i England før den dag han fylder 17. indtil da er det kun ungdomskontrakter.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Geddar:

Hvis du læste hvad jeg skrev, så skrev jeg at jeg har forstået det sådan at de ville rykke 11 andre op fremfor ham. Altså sagt på en anden måde er jeg ikke just sikker på det, men går ud fra hvad der står i artiklen, så ro på :)
Træls han er dansker, når han vælger os fra og måske vælger man Utd. Kan jo ikke andet end at støtte en dansker, men det bliver hårdt som Arsenal fan.
Det lugter af en gang Dortmund eller Ajax,hvor de unge får chancen

Man kan frygte:
At han bare er en stor knægt der er meget tidligt udviklet. Og de fordele han har nu bliver udlignet årene fremover og konkurrencen fra andre spillere meget større.

Man kan håbe:
Han er en stor knægt og måske lidt tidligere udviklet. Men forsætter med at vokse lidt og ligge på. Så han som senior ikke bare er en stor gut, men lige når det nap over som er så sjældne. Som en Haaland hvis fysik er ekstrem.

Haaland var i øvrigt ikke tidligt udviklet. Hvad læst mig til kom han tilbage fra en sommerferie og var et monster :-) Så kan ske meget på kort tid og meget forskel på hvornår ungdomsspillere lægger på. Tænk hvis Haaland der tidligere havde droppet fodbold, hvor han ikke var et specielt stort talent. Det kan man tænke over :-)

Ved DBU forsøger at udligne den her forskel der kan være på spilleres udvikling. Bare en fodboldårgang der feks stor forskel på om de er født i januar eller december. Næsten et år. Selvom de hedder sig at være samme alder. Derudover som sagt meget forskel på når de vokser.

Obi-Martins styrke er er dog hans fysik og ikke mindst målfarlighed. Som nok mest afhængig af førstnævnte. Forsætter han med at tage bare en smule på i styrke og stadig vokse lidt og når over det punkt man betegner som "normalt" for en stor gut,- så kunne han blive ligeså god på seniorplan. Og så en ekstrem angriber !
Desværre nok stor risici for det første jeg nævnte som man kunne frygte.

Godt være at han ikke er i Yamal klasse, men at argumentere med at han kun er 16 år burde ikke være en forhindring hvis talentet er stort nok og klubbens strategi er at udvikle unge spillere.
Annonce