Snak

Mere indhold efter annoncen
Altså, nu vil jeg godt se nogle danske og europæiske politikere udvise noget handlekraft. Når de europæiske nationale fodboldforbund - alle undtagen det norske - har for travlt med at se væk, imens de fylder lommerne, må der gribes ind politisk. At FIFA er gennemsyret af korruption overrasker naturligvis ikke, men at det er blevet en norm, som nu tilmed foregår helt åbenlyst, kan vi sgu da ikke leve med. Så få os dog ud af det foretagende.
Qatar og Rusland er ikke 10% så korrupt som USA, verdens mest korrupte og krigsførende nation som får lov til at afholde VM mens de bekriger Iran

Sindsyg melding at komme med....
Selvfølgelig har man selv en mulighed for at gøre noget.
Lad være med at se på det.

Og, hvis man må være fri, så er det vel ikke kun FIFA der er problemet. De der 22 spillere der render rundt på banen, er millionærer. Og, det er os, der skal betale gildet.

Og, det bliver jo ikke mere seværdigt af "vandpause", plus den der underlige hånden-for-munden-regel.

Hvis nu Belgien lod være med at stille op, ville det batte noget. Men, det er der nok også noget økonomi der spænder ben for.
Der vel ikke nogen der mener, det var et korrekt rødt kort. Vanvid hvis FIFA ikke skulle have mulighed for at korrigere et fejlskøn efter VAR-indblanding, der som her påvirker efterfølgende kamp.
Det smukke spil er reddet og vi får en fantastisk kamp.
Annonce