Jeg er ikke helt enig i Bendtners udtalelse. Han fik noget spilletid, omend det nok ikke var helt nok, set i bakspejlet klogskab, så vil jeg virkelig påstå, at han var ikke i nærheden af noget, der var værd at satse på. Han var på ingen måde så god, som man kunne forvente - i min egen optik og hukommelse. Bendtners mangel på succes i FCK skyldes, efter min mening, kun udelukkende ham selv. Han var slet ikke god nok til at give flere chancer - minder mig egentlig lidt om Corner, bare uden arrogancen.
‘Scoop’ synes jeg også er meget subjektivt, specielt fordi, han ikke var voldsomt god før han tilsluttede sig klubben. Så at Bendtner skulle være et aktiv udover normen er utopi. Manden var jo ikke ligefrem en angriber, der var ekstraordinær.
Ståle er sin egen type, og han kunne have gjort mere for Bendtners succes. Synes han mangler noget selvindsigt, som også afspejler sig i denne kommentar