Snak

Mere indhold efter annoncen
Ro på nu! Bendtner ka´ sgu ikke være VM klar bare fordi han kan troppe op på pletten og sparke et strafe ind! For Rosenberg eller Barcelona så er det altså altså ikke at vise storform (heller ikke hvis man lige har lavet en assist forinden)!
ja og Jørgensen har 1 mål og 1 assist i de sidste 12 kampe, som starter. tror jeg de fleste havde gjort bedre..


Football Manager folket har talt! Simplificering er the-name-of-the-game!
Hvis man blot havde brugt en lille bitte smule af sin tid på at høre Hareide forklare hans taktiske overvejelser ville man opdage at Centerforwarden i hans system ikke er en stationær (Bendtner) type, men en aktiv genpres type (Jørgensen, Dolberg)...

I sidder og tænker på Bendtner for 3-5 år siden... Han er ikke på det samme niveau mere! Der er som sagt tre andre danske angribere der leverer samme mål output som Bendtner, og da han samtidigt ikke passer til Hareides system giver det INGEN mening at inkludere ham!
En assist og et straffespark mod Vålerenga - og snakken går om storform og landshold og VM, og Bendtner er meget bedre end samtlige andre forwards i Kongeriget. Latterligt.

Til jer, der mener, Bendtner er bedre end Jørgensen og Corner: Hvor mange mål tror I, de to havde scoret på en sæson som ene boksspiller for et norsk mesterhold?

Bendtner scorede 14 i åbent spil i sæsonen 17. i en mesterskabssæson. Mon ikke Corner eller Jørgensen kunne have scoret flere?

Jørgensen scorede eksempelvis 20 i åbent spil som 9´er i Feyenoords mesterskabssæson...
Vildt nok, at vi er over halvvejs i gruppespillet og folk stadig taler om manglende udtagelse af Bendtner.
Aussie,

Indette tilfælde har det intet med Football Manager at gøre. Nogle gange må man bruge en spiller fordi han simpelthen bare er en langt bedre fodboldspiller.
Groft simplificeret ville et serie 1 hold heller ikke bruge en serie 4 angriber fordi han passer bedre i systemet, hvis han simpelthen er en elendig spiller.
Jeg er med på at Jørgensen fungerer fint som fløj og Bendtner ville måske blot være indskifter, men det er fuldkomment uansvarligt at lade Danmarks bedste angriber og største stjerne efter Schmeichel og Eriksen blive hjemme og samtidig udtage Cornelius!

Og jo, Aussie, Bendtner ER lige så god som han var for 4 og 5 år siden. Prøv at se de mål han scorer i Norge og se hvilken kvalitet de er. Og jo, Aussie, han har stadigvæk fart, styrke og udholdenhed. Han er ikke 35 - kun 30. Det er ikke engang et år siden han kunne dokumentere at være den hurtigste i hele Rosenborg truppen.
Havde han været helt færdig havde Bordeaux næppe været interesserede for en måned siden.

Hareide står med et stort forklaringsproblem hvis vi ryger ud i morgen. Han kunne starte med at forklare hvorfor Jørgensen ikke scorede til 2-0 mod Australien på sit hovedstød. Han kunne også forklare hvorfor der ikke kommer et eneste indlæg at arbejde med fra venstre fløj.

Og endelig angående football manager argumentation. Du bruger præcis det samme på side 1 hvor du nævner hvor få mål han har scoret i år. Har du overhovedet set nogle kampe, set hvordan han skaber plads, set hvor mange positioner han har spillet - lige fra midt midt, begge fløje samt angriber?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Indette tilfælde har det intet med Football Manager at gøre. Nogle gange må man bruge en spiller fordi han simpelthen bare er en langt bedre fodboldspiller.

Bendtner har netop det, Danmarks offensiv har manglet: teknik, slutrundearfaring, spilintelligens og evnen til at være cool og skarp, når bolden skal sættes i kassen.

Men han blev jo fravalgt pga. en skade, og hvis han først var klar i går, betyder det måske, at han hverken kunne have spillet mod Peru eller Australien - og så er det vel ok, at lade ham blive hjemme.
Har du overhovedet set nogle kampe, set hvordan han skaber plads, set hvor mange positioner han har spillet - lige fra midt midt, begge fløje samt angriber?


Selvfølgelig kan han spille mange positioner i den 29. bedste liga i UEFA! Mikkel Agger skiftede fra den danske 1. Division og leverer mere eller mindre på samme niveau som Bendtner i Eliteserien, bare på et endnu dårligere hold!

Du siger at du ikke vil have en Serie 4 angriber på et Serie 1 hold, men på samme tid vil du have en angriber der spiller i den 29. bedste liga i UEFA med frem for spillere der bliver presset meget hårdere i deres klubber? Det hænger jo ikke sammen!
Han blev også brugt som indskifter for under to uger siden lige efter de tog afsted. Han kunne være en mindst lige så god joker på bænken som Cornelius.
Når nu vi i Danmark de fleste år er tvunget til at slutte Superligaen midt i maj pga. slutrunder, lige meget om det er for A-landshold eller U21-landshold, hvordan kan de så få lov til at spille det meste af sommeren i f.eks. Norge? Har de trukket "Det-er-for-koldt-at-spille-om-vinteren"-kortet eller hvad?
Mikkel Agger skiftede fra den danske 1. Division og leverer mere eller mindre på samme niveau som Bendtner i Eliteserien, bare på et endnu dårligere hold!

Come on - det er forhåbentlig en spøj?
Du kan ikke måle en spillers niveau ud fra antal mål, og hvlken liga han spiller i. Sidste efterår spillede Bedntner fremragende i Norge og blev omtalt som én af de bedste spillere i Eliteserien, nogensinde.

Tror aldrig Mikkel Agger bliver omtalt i de vendinger :o)
Annonce