Snak

Mere indhold efter annoncen

Bendtner med straffesparksmål i nederlag

søn 5. nov 2017
Rosenborg tabte søndag aften 2-1 på udebane til Aalesund, der dermed tager vigtige point i den norske bundstrid. Nicklas Bendtner scorede på straffespark. 

Læs hele nyheden her
ser ud til topscorertitlen er hans i norge nu, den skade ham fra stabæk fik, ka han vist ikk ryste af sig;). bendtner er vist heldig med ingen af de 5 mål stabæk scorede var deres topscorer;)
nej nej nej.
Bendtner sender os til VM.
Ohi er lige kommet tilbage fra skade, men man ved aldrig hvad der kommer til at ske, han har i hvert fald rystet skaden af sig. Et mål bagud med 2 kampe tilbage er der ikke noget der er afgjort
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Har han ikke lavet en del af sine mål på straffe? Syntes det er helt uhyggeligt, hvor ofte jeg læser han har sendt et straffe i nettet.

Forhåbenligt har han målnæsen med hjem til DK.
Above all: FC København Second in command: Real Madrid Luis Figo, Raul & Maldini - Stjerner på og udenfor banen. Fænomenet Ronaldo ændrede standarden for angribere. Eden Hazard - Det nye stjerneskud!
Har han ikke lavet en del af sine mål på straffe? Syntes det er helt uhyggeligt, hvor ofte jeg læser han har sendt et straffe i nettet.


Det var også det første jeg tænkte da jeg læste nyheden. Hvor mange mål (og mål per minut) har han lavet i Norge eksklusiv straffe?
Chelsea fan siden 2008 FCM tilhaenger siden 2007
Mere indhold efter annoncen
Annonce
18 mål på 2237 minutter. 124 minutter pr mål. De fire er på straffe, hvoraf han har fremprovokeret mindst to af dem.

https://www.transfermarkt.com/nicklas-bendtner/leistungsdaten/spieler/34557

160 min pr mål eksklusiv straffe
Jep, det er lækkert at se Bendtner i spillehumør igen. Om han så starter inde er svært at sige, det kommer nok an på om Nicolai Jørgensen bliver klar. Men han bliver sendt på banen i begge opgør, det er helt sikkert. Om det er fra bænken eller ej så tror jeg han kan få en afgørende fod med i kampene.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Med Nicolai Jørgensen´s skade og Bendtner´s gode form in mente kunne det godt ligne en situation hvor Hareide kommer til at starte med Bendtner i angrebet mod Irland. Bendtner har selvfølgelig en fordel i at være vant til at spille overfor Britiske/irske forsvarere.
@haraltidret Kan man sige, men Bendtner har så også haft det meget svært imod britiske hold. De giver ham ikke den plads han skal bruge.
Jeg tror Hareide starter med de der har leveret i gruppespillet. Jeg er egentlig mest spænt på hvem der skal spille venstre back, der er lidt mennesketomt for tiden.

Men, 1 mål til og Bendtner tangerer Gytkærs 19 mål han scorede som topscorer for Rosenborg sidste år. Mike Jensen har også haft 4 rigtigt gode sæsoner på Lerkendal, så det går godt jo :)
Bendtner har så også haft det meget svært imod britiske hold. De giver ham ikke den plads han skal bruge.

Kan du uddybe det? Bendtner har jo spillet næsten hele sin karriere i England, og må på den måde siges at have mødt britiske hold en del gange... Enkelte gange har han mødt britiske hold siden, i EL for Wolfsburg, og i sommers spillede han stærkt i to kampe for Rosenborg mod Celtic. Mindre godt mod et (så vidt jeg husker) Nordirsk hold. Landsholdsmæssigt har vi mødt britiske hold relativt få gange primært i venskabskampe med Bendtner på holdet.

Mht. venstrebacken er det vel ikke usandsynligt, at Jonas Knudsen går direkte ind i startopstillingen? At Stryger stryger over på Dalgaards plads er vel nogenlunde sikkert. Ankersen har ikke spillet VB i årevis, og Knudsen har betydelig erfaring med britisk fodbold af en type, der stil og niveaumæssigt ikke er voldsomt langt fra irsk landsholdsfodbold.

Det kan selvfølgelig også være, at Ankersen tager Dalsgaards plads. Det var jo hans for ikke så længe siden, så han kender holdet.

Ærgerligt med Dalsgaard, der meget hurtigt er blevet en vigtig spiller for DK. Det er næsten værre at mangle Dalsgaard end Jørgensen... den havde de færreste sikkert set komme for et par måneder siden!
Annonce