Stoltheden og dobbeltmoralen er kolossal
Snak
tirs 13. maj 2025
Fedt med en rigtig trøje sponsor. Håber de virkelig har lagt kassen. Jeg har allerede sat 3000kr ind på deres konto. Gir 20pct igen. Jeg siger tak.
tirs 13. maj 2025
Det mindste klubberne kunne gøre, var at sælge en spillertrøje uden logo. Jeg er FCK-fan, men ville ikke have en trøje med Unibet på, så jeg var nødt til at købe kvindeholdets trøje.
ons 14. maj 2025
Fans har intet at skulle have sagt, så at begynde at provokere/drille/håne Brøndby fans fordi vi/de ikke ønsker en "moderne" fodboldklub som man kalder det, har vi ingen indflydelse på. Det er en udvikling der bare er blevet trukket ned over os alle sammen, uansdt hvad man måtte synes om det.
Problemet er jo bare at der hersker en opfattelse af at en del Brøndby-fans ikke har udvist samme forståelse i de foregående år overfor netop dem du appellerer til.
Det er et maskefald af de store og det er sjovt fordi det nu i sidste ende viser sig at de Brøndby-fans der i årevis, hånligt har kaldt FCK for en forretning eller ophøjet sig selv som en “ægte” fodboldklub med et slags unikt fællesskab, jo accepterer at Brøndby ikke er et hak bedre eller anderledes end alle andre klubber.
Jeg forstår da godt de gør det, det handler naturligvis om penge, og jeg forstår mekanismerne i deres virksomhedsstruktur så selvfølgelig var flerklubsejere en mulighed. Jeg fortænker da ikke fansene og jeg bebrejder ikke engang Brøndbys ledelse. De skal gøre hvad der tjener dem bedst, det må være af lovgivningen og ikke private virksomheder man først og fremmest må forvente et socialt ansvar.
Men når i har tilbragt årevis på et piedestal, for så at falde til patten, så må i forvente lidt røg.
Det kan i også tage, så længe det er med et glimt i øjet.
